Codul portocaliu de vânt a făcut victime. Trei oameni, prinşi sub copaci

×
Publicitate

Sudul țării a fost vizat miercuride cod portocaliu de vânt, care a făcut victime. În plus, zona Carpaților Meridionali și Orientali este până la ora 18:00 sub cod galben de intensificări ale vântului, ninsori viscolite și spulberate.

Dar episodul de vreme rea se încheie. Şi de mâine vom avea parte din nou de toamnă blândă, spun meteorologii. În Târgu Mureş, un copac doborât de vânt s-a prăbuşit peste un bărbat de 61 de ani, aflat pe trotuar. El a fost transportat la spital în stare gravă.

Scene asemănătoare s-au petrecut şi la Bucureşti. Un pom a căzut peste o maşină, iar omul aflat înăuntru a fost găsit inconştient şi dus de urgenţă la Spitalul Bagdasar-Arseni.

O soartă similară a avut şi o femeie din Craiova. "S-au oprit maşinile. S-au dat jos, ne-au ajutat să împingem pomul să o scoatem de acolo” , spune un şofer.

Vântul a bătut cu putere şi la groapa de cenuşă de lângă Craiova.

Gheorghe Popa, primar comună Mischii: "În circa 5 minute deja pe faţa mea se vede că sunt plin de cenuşă, hainele sunt pline de cenuşă. Nici nu mai pot respira."

În condiţiile în care natura a schimbat foaia, miercuri a fost nevoie de ajutorul pompierilor în 21 de judeţe şi în Capitală, fiind vorba despre peste 60 de intervenţii. Potrivit meteorologilor, de vineri se îndreaptă vremea.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
FOTO | Sandra Mutu, apariție fermecătoare: „Cea mai frumoasă”
Citește și...
Niciun investitor la licitația pentru șantierul naval din Mangalia, proiect-cheie în programul SAFE. A lipsit și Rheinmetall

Prima licitaţie pentru şantierul naval din Mangalia a înregistrat zero interes din partea potenţialilor investitori. 

O cafea, o prăjitură și o pisică. Un nou concept de localuri ia amploare în România: „E o experiență minunată și unică”

O cafea, o prăjitură și o pisică. Sau, pentru cei mai curajoși, câteva minute petrecute alături de șerpi, șopârle sau chiar papagali.

„Nu își asumă nimic” – avocatul lui Daniel Learciu, după ce fostul vicepreședinte CJ Constanța a fost arestat pentru șpagă

Fostul vicepreședinte al Consiliului Județean Constanța, Daniel Learciu, a fost arestat în uriașul scandal de corupție care a dus, luna trecută, la inculparea a doi procurori de la malul mării. 

Recomandări
Scenariul prin care am putea avea un guvern nou abia la toamnă. În ce condiții îl va susține Ilie Bolojan pe Sorin Grindeanu

Prăpastia dintre partidele care trebuie să găsească o formulă de guvernare se adâncește pe zi ce trece. Vineri seară, președintele Nicușor Dan i-a acuzat pe cei din PNL că nu se țin de cuvânt, iar Sorin Grindeanu a anunțat că nu mai face nicio concesie.

Valul de caniculă încinge România. Urmează zile cu temperaturi extreme și Cod roșu în cea mai mare parte a țării

Căldura care a sufocat Europa acoperă treptat și România. Temperaturile au crescut considerabil, iar duminică vor ajunge la valori periculoase în aproape jumătate de țară, urmând ca de luni valul de caniculă să se extindă cu un Cod roșu.

Ilie Bolojan anunță o scădere de peste 40% a deficitului bugetar: „Suntem pe drumul cel bun”

Premierul interimar Ilie Bolojan precizează că execuţia bugetară pe primele 5 luni arată că deficitul bugetar al României a scăzut cu peste 40%, menţionând că este un semn clar că statul începe să cheltuiască mai aproape de ceea ce îşi permite.