Cod portocaliu de inundații pe râuri din trei județe. Cod galben pe sectoare de râuri din 15 județe

62563349

Institutul Naţional de Hidrologie şi Gospodărire a Apelor (INHGA) a instituit luni, până la ora 20:00, un Cod Portocaliu de inundaţii pe râuri din judeţele Suceava, Harghita şi Neamţ.

Potrivit unui comunicat al INHGA, până la miezul nopţii, este în vigoare şi un Cod Galben care va afecta anumite sectoare de râuri din judeţele Bihor, Cluj, Sălaj, Maramureş, Harghita, Mureş, Alba, Braşov, Sibiu, Hunedoara, Covasna, Vâlcea, Suceava, Neamţ şi Bacău.

inundatii suceava

"În intervalele menţionate sunt aşteptate scurgeri importante pe versanţi, torenţi şi pâraie, viituri rapide pe râurile mici, cu posibile efecte de inundaţii locale şi creşteri de debite şi niveluri, precum şi probabilitatea depăşirii cotelor de apărare. Recomandăm cetăţenilor să acorde o atenţie deosebită evoluţiei situaţiei hidrometeorologice, să evite deplasările în apropierea cursurilor de apă, să îşi ia măsuri de protecţie a bunurilor şi să respecte instrucţiunile autorităţilor locale. Populaţia din zonele cu risc potenţial este rugată să fie pregătită pentru eventuale măsuri de urgenţă, inclusiv evacuarea temporară dacă situaţia o impune", se precizează în comunicat. 

Articol recomandat de sport.ro
Jackpot! Sorana Cîrstea a făcut avere la Roland Garros, după ce s-a calificat în sferturile de finală
Jackpot! Sorana Cîrstea a făcut avere la Roland Garros, după ce s-a calificat în sferturile de finală
Citește și...
Bărbat din Constanța, prins când aducea droguri printr-o firmă de curierat. Avea substanțe de peste 200.000 de euro

Un bărbat în vârstă de 37 de ani a fost arestat preventiv după ce a fost prins în flagrant în timp ce transporta peste 10 kilograme de canabis şi un kilogram de cocaină.

Litoralul, plin de turiști de Rusalii. Aproape 50.000 de oameni au luat cu asalt plajele de la Marea Neagră

Vacanța de Rusalii a adus pe litoral aproximativ 50.000 de turiști, spun reprezentanții din industria ospitalității. Chiar dacă vremea a fost mai capricioasă, oamenii au stat și la plajă și au făcut chiar baie în mare.

Mii de turiști la primul Carnaval în Cetate din Sighișoara. Hotelurile din oraș, aproape pline

În Sighișoara e mare distracție în aceste zile. Prima ediție a Carnavalului în Cetate a atras mii de turiști, care au fost întâmpinați de personaje spectaculoase. 

Recomandări
Nicușor Dan, pentru BBC: „Ambasadorul Rusiei va fi expulzat dacă vor mai fi incidente cu drone rusești”

Președintele Nicușor Dan a declarat, pentru BBC, că s-a luat în calcul expulzarea ambasadorului rus la București, Vladimir Lipaev, dacă se va mai repeta un incident cu dronă rusească în România.

România este în top trei cele mai corupte țări din Uniunea Europeană. Statul care a obținut cel mai bun scor

România se află printre cele mai corupte state din Uniunea Europeană, potrivit celui mai recent Indice al Percepției Corupției (CPI) publicat de Transparency International, pentru anul 2025.

Cod galben de vânt puternic în trei județe. Vor fi rafale de până la 80 km/h la munte

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis o informare de vânt puternic, instabilitate atmosferică şi cantităţi de apă însemnate, valabilă pe parcursul zilei de duminică, în mai multe regiuni ale ţării.