Cod portocaliu de inundatii pe rauri din sapte judete. Care sunt zonele afectate

61570455

Mai multe rauri din judetele Timis, Caras-Severin, Hunedoara, Gorj, Mehedinti, Dolj si Valcea se vor afla, in intervalul joi, ora 23.00 - vineri, ora 24.00, sub cod portocaliu de inundatii, potrivit unei avertizari emise de INHG.

Codul portocaliu vizeaza pe raurile din bazinele hidrografice: Timis superior, Nera, Cerna (judetele Timis si Caras-Severin), afluentii Jiului din judetele Hunedoara, Gorj si Mehedinti, Jiu pe sector aval Filiasi-Racari (judetul Dolj), afluentii Oltului din judetele Gorj si Valcea. Alte rauri vor fi sub cod galben, conform aceleiasi avertizari.

Astfel, in intervalul joi, ora 3.00 - sambata, ora 12:00, sunt vizate de cod galben pe raurile din bazinele hidrografice: afluentii Muresului din judetul Hunedoara, Bega-bazin superior, Timis-bazin superior si mijlociu, Barzava, Moravita, Caras, Nera, Cerna (judetele Timis, Caras Severin si Gorj), Drincea (judetul Mehedinti), Jiu - bazin superior si mijlociu (judetele Hunedoara, Gorj, Mehedinti), Jiu pe sector Filiasi-amonte Podari (judetul Dolj), afluentii Oltului mijlociu si inferior din judetele Sibiu, Gorj, Valcea si Arges).

Tot sub cod galben vor fi, in intervalul joi, ora 23.00 - sambata, ora 12.00, raurile din bazinul superior si mijlociu al Argesului (judetele Arges si Dambovita). Meteorologii au emis miercuri o avertizare cod galben de ploi, vant puternic si temperaturi scazute, valabila in aproape toata tara, de miercuri seara pana vineri, la munte si in jumatatea de nord a Moldovei fiind anuntate lapovita si ninsoare.
 

Articol recomandat de sport.ro
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Clara a spus totul despre iubitul cu 53 de ani mai în vârstă: ”Primesc multe critici”
Citește și...
O femeie a rămas agățată cu parapanta într-un copac din Masivul Postăvaru. Intervenția care a salvat-o

O parapantistă a rămas agățată cu aripa aparatului de zbor într-un copac, la o înălțime de peste 10 metri, în zona Crucurului Mare din Masivul Postăvaru, fiind coborâtă în siguranță de salvamontiștii din Brașov.

Anchetă epidemiologică în cazul angajatei Metrorex infectată cu legionella. Prima concluzie exclude inundațiile

Institutul Național de Sănătate Publică a deschis o anchetă epidemiologică după ce o angajată Metrorex a fost diagnosticată cu legioneloză, dar a precizat că femeia nu a fost expusă la apa revărsată în incinta stației de metrou Piața Victoriei 2.

Încă un municipiu din România va beneficia de autostradă. Bucata de 40 de kilometri va fi gata până la 1 decembrie

Premierul interimar Ilie Bolojan a efectuat vineri o vizită de lucru în mai multe puncte ale şantierului Autostrăzii Transilvania, pentru a verifica stadiul lucrărilor de execuţie şi pentru a discuta cu reprezentanţii constructorilor.

Recomandări
Nicușor Dan ar fi decis pe cine vrea să desemneze premier. Pe cine ar urma să mizeze acum, după două eșecuri

Premierul cu numărul 14 din ultimii zece ani este greu de găsit, la fel și majoritatea din Parlament pentru instalarea acestuia.

Au murit arși în mașini când încercau să fugă din infern. Cel puțin 12 oameni au pierit în incendiile din Spania

Autoritățile de la Madrid și Londra deplâng o „tragedie fără precedent”, după ce 12 oameni au pierit într-un incendiu care a pârjolit un sat din sudul Spaniei.

România va pierde peste trei milioane de locuitori în următoarele decenii. Declinul a fost oprit de imigranți în ultimii ani

Scăderea populației nu mai poate fi oprită, iar România va ajunge la 15,6 milioane de locuitori în 2080. Este semnalul de alarmă tras de specialiștii în demografie, care susțin că societatea se va schimba profund în următoarele decenii.