Clipe de groază pentru un cuplu de germani în Munții Făgăraș. S-a luptat cu un urs

×
Publicitate

Clipe de groază pentru un cuplu de turişti veniţi din Germania, în concediu, în Munţii Făgăraş.

Cei doi porniseră în drumeţie în Valea Urlei, când au fost atacaţi de un urs. Tânărul de 27 de ani a fost muşcat de picior, în vreme ce soţia a reuşit să scape şi a cerut ajutor.

Turistul a fost transportat cu elicopterul SMURD la spitalul clinic judeţean de urgenţă din Târgu Mureş, unde a fost internat la secţia de ortopedie.

Soţia tânărului povesteşte că ursul a apărut din senin dintr-un tufiş şi s-a repezit la ei. Ea a sunat la 112, iar salvamontiştii au venit repede, apoi au fost nevoiţi să-l coboare pe bărbat din munţi cu ajutorul unui troliu, la cabana din Valea Sâmbetei, unde rănitul a primit primele îngrijiri medicale.

În zilele următoare medicii vor decide dacă îl vor opera pe tânăr însă vestea bună este că acesta este acum în afara oricărui pericol şi nu va rămâne mutilat sau infirm.

 

Flavia Pavel, medic SMURD: "A fost muşcat de un urs la niveöul membrului inferior drept , am preluat stabil hemodinamic şi respirator a fost adus la serviciul smurd târgu mureş unde va beneficia de consult de specialiatte pentru plaga."

Chiar dacă rana nu i-a pus viaţa în pericol, turistul va mai rămâne internat cel puţin o săptămână, spun medicii.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
NEWS ALERT 163.000.000€ pentru cel mai tare transfer al verii în fotbal!
Citește și...
Furtună cu fulgere și trăsnete în București. Meteorologii anunță fenomene extreme

În aceste zile, sunt posibile fenomene extreme cu evoluţie rapidă, spun meteorologii. Miercuri noapte, Bucureştiul a fost luminat de fulgere în rafală şi furtuna cu tunete şi trăsnete a adus o ploaie zdravănă.

Metrorex a dat în folosinţă o nouă ieşire a staţiei Tineretului. FOTO

O nouă cale de acces la staţia de metrou Tineretului a fost deschisă joi, aceasta având două intrări/ieşiri pietonale dotate cu scări fixe, escalatoare şi lift.

Tribunalul București a respins contestația lui Cristi Borcea. Va rămâne în închisoare

Tribunalul București a respins contestația lui Cristi Borcea. Fostul acționar la Dinamo va rămâne în închisoare.

Recomandări
Amendamentul care îi scapă pe consilierii locali de incompatibilitate a fost adoptat în comisii cu voturile PSD, PNL și UDMR

Amendamentul care îi scapă pe consilierii locali de incompatibilitate a fost adoptat, miercuri, în comisiile juridică, de muncă și administrație ale Camerei Deputaților, care s-au întrunit de urgență.

Restricții pentru mașinile clasice în localități. Primăriile trebuie să delimiteze zone fără poluare în următorul an

Noul Cod al Urbanismului adoptat recent prevede măsuri pentru reducerea poluării în localități. Autoritățile locale vor trebui să delimiteze zone fără emisii sau cu emisii scăzute în cel mult 12 luni de la intrarea în vigoare a legii. 

Explicația în română a lui Manfred Weber după ce a cerut CE să blocheze României jalonul de 770 de milioane de euro

Grupul PPE nu doreşte ca România să piardă niciun euro din fondurile alocate prin Mecanismul de Redresare şi Rezilienţă, precizează liderul PPE Manfred Weber.