Incident grav la Academia Tehnica Militara din Bucuresti. Cinci studenti au fost raniti dupa ce o grenada a explodat

×
Publicitate

Incident grav la Academia Tehnica Militara din Bucuresti. Cinci studenti au fost raniti intr-o explozie, in timp ce se aflau la un colocviu despre sistemele de armament.

O grenada a explodat iar unul dintre tineri s-a ales cu rani serioase la o mana. A fost internat de urgenta la Spitalul Militar. Incidentul este acum investigat de procurorii militari.

Cei 4 au scapat cu rani usoare insa din cauza zgomotului puternic, au dureri de urechi si urmeaza un tratament la domiciliu.

Cei cinci studenti la Inginerie sunt in ultimul an la Academia Militara iar in momentul in care s-a declansat dispozitivul pirotehnic erau supravegheati de profesorul de curs.

Oficialii MAPN nu precizeaza ce faceau cu grenada in acel moment, insa spun ca totul a fost un accident la care nu se astepta nimeni, pentru ca studentii cunosteau foarte bine detaliile tehnice ale unui dispozitiv cu capsa fara incarcatura exploziva.

Ei montau si reansablau aceste dispozitive frecvent iar in mod normal, la o astfel de grenada folosita in scolile militare, in momentul in care tragi parghia de siguranta, automat ea este amorsata si in maxim 4 secunde trebuie aruncata din mana pentru ca exdplodeaza.

Incidentul este cercetat de parchetul militar, pentru ca s-a deschis un dosar penal pentru vatamare corporala din culpa iar in paralel se deruleaza si o ancheta interna.

 

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Zece suspecti si 60 de martori, in fata procurorilor intr-un dosar care vizeaza o retea de traficanti de droguri

Audieri maraton au avut loc joi la sediul DIICOT din Buzau. Zece suspecti si 60 de martori au ajuns in fata procurorilor intr-un dosar care vizeaza o retea de traficanti de droguri.

Panica intr-un mall din Capitala. Un incendiu a izbucnit la subsol iar cladirea a fost inundata de fum

S-a instalat panica joi noapte intr-un centru comercial din sectorul 4 al Capitalei dupa ce un incendiu a izbucnit la subsolul cladirii.

Din dorinta de-a isi face singur dreptate, un tanar din Prahova s-a ales cu un al doilea dosar penal. Ce acuzatii i se aduc

Arestat la domiciliu pentru o talharie, a mers sa-i ceara socoteala partenerului sau, dupa ce acesta le-a povestit anchetatorilor cum au intrat impreuna in casa unei batrane, pe care au jefuit-o. Individul, inarmat cu un cutit, a ranit trei persoane.

Recomandări
Nicușor Dan reia consultările pentru formarea Guvernului, la 1 septembrie: „Ar fi fost bine ca varianta Tomac să fii trecut”

Preşedintele Nicuşor Dan a anunţat că la începutul lunii viitoare va relua consultările cu partidele politice pe tema formării unui guvern.

Trump calmează aliații și dă asigurări că Putin nu va ataca NATO: „Am avut discuții bune cu el”

Preşedintele american Donald Trump a dat asigurări joi că omologul său rus, Vladimir Putin, 'nu va ataca un teritoriu al NATO', transmit AFP şi Reuters.

Dezastrul din Nepal, explicat: prăbușirea de la 7.000 de metri care a declanșat o viitură ireală

Dezastrul care a îndoliat Nepalul a pornit în câteva secunde, la peste 7.000 de metri altitudine, iar efectele s-au simțit la mai bine de 100 de kilometri distanță.