CFR Călători va trece duminică la ora de vară. Cum vor circula trenurile

61930311
Pro TV

CFR Călători informează că începând cu data de 31 martie 2019 în activitatea de transport feroviar se va trece la ora oficială de vară.

Astfel, ora 3:00 devine ora 4:00, dar mersul trenurilor în vigoare nu se va modifica, circulaţia urmând a se efectua conform orarului prevăzut în mersul trenurilor, potrivit Agerpres

"Trenurile de călători vor circula după ora actuală (de iarnă) până în noaptea de 30/31 martie a.c. la ora 3:00, care va deveni ora 4:00. După ora 4:00, trenurile vor pleca la orele din mersul de tren în vigoare, respectând ora oficială de vară. Trenurile de călători aflate în circulaţie după ora 3:00, care devine ora 4:00, îşi vor continua mersul până la staţia de destinaţie, iar în cazul în care orele de plecare ale acestor trenuri se suprapun cu orele normale de plecare în intervalul orar 4:00 - 5:00, trenurile vor pleca în ordinea rangului", precizează reprezentanţii companiei.

Aceştia menţionează că, având în vedere că şi în ţările vecine trecerea la ora de vară se face în aceeaşi zi de duminică, 31 martie 2019, între staţiile de frontieră cu Republica Moldova, Ungaria, Serbia, Ucraina, Bulgaria, trenurile vor circula după graficele din mersul de tren în vigoare.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
GALERIE FOTO | Cutremurător: brazilianca Mara Flavia Araujo a murit în timpul cursei Ironman, la doar 38 de ani
Citește și...
Politolog: Un guvern minoritar PNL-USR, cel mai probabil scenariu după retragerea PSD. „Capcana” celor 45 de zile

Votul masiv al PSD pentru retragerea de la guvernare este simptomul unei „instabilități cronice” a României, afirmă politologul Cristian Pîrvulescu, într-un interviu pentru News.ro.

Fost om de încredere al lui Băsescu, ministru în Guvernul Boc, marginalizat de susținătorii lui Bolojan. VIDEO

Radu Berceanu, fost ministru în Guvernul Boc, a fost huiduit luni, fiind scos din piaţă de jandarmi la manifestaţia în sprijinul premierului Ilie Bolojan din Piaţa Victoriei.

Un poliţist din Tulcea în vârstă de 20 de ani a murit după ce s-a împuşcat

Un poliţist în vârstă de 20 de ani, din cadrul Inspectoratului de Poliţie Judeţean Tulcea a fost găsit mort, luni, pe un teren, anchetatorii stabilind că el s-a împuşcat.

Recomandări
„Momentul adevărului”: 97,7% „pentru” și 2,3% „împotrivă”. PSD iese din Guvern și declanșează criza politică în România

PSD a votat luni seară în proporție covârșitoare pentru ieșirea din Guvernul Ilie Bolojan și declanșează astfel oficial criza politică în România.

Bolojan nu demisionează, după ieșirea PSD din Guvern: ”Decizie complet greșită și iresponsabilă față de România”

Ilie Bolojan consideră ”complet greșită și iresponsabilă” decizia PSD de a se retrage din Guvern. Bolojan a anunțat că va continua să își exercite mandatul de premier. 

România în blocaj politic. Între moțiunea de cenzură a PSD și riscul anticipatelor. Cum se va tranșa lupta pentru putere

Confirmă chiar președintele - România a intrat într-o criză politică de amploare, iar în acest moment nu se întrevăd soluții ușoare pentru a depăși impasul.