Centru comercial din Cluj-Napoca, amendat după ce a permis accesul persoanelor nevaccinate, prin culoare speciale

×
Publicitate

Restricţiile impuse de autorităţi duc la situaţii de toate felurile. Administratorii unui centru comercial din Cluj-Napoca au creat culoare speciale, astfel încât şi persoanele nevaccinate să intre liniştite în hypermarket.

Deşii au fost amendaţi, nu au dat înapoi.

La prânz, situaţia era aceeaşi. În plus, reprezentanţii magazinului consideră că nu au încălcat legea. În tot acest timp, consilierii locali din Bârlad au votat de la fereastră ,pentru că mulţi dintre ei nu sunt imunizaţi.

Un centru comercial din Cluj-Napoca a fost amendat cu 5.000 de lei după ce responsabilii au create culoare separate şi au permis intrarea celor nevaccinaţi.

La prânz, situaţia era aceeaşi: Un culoar ducea spre magazinele nealimentare unde este solicitat certificatul verde şi unul către zona cu produse alimentare în care intră toată lumea.

Prin intermediul unui comunicat, "reprezentaţii hypermarketului au precizat că actuala formă a Hotărârii de Guvern nu are prevederi vizavi de vreo interdicție expresă sau explicație privind felul în care se face accesul din galerii în hipermarket. Prin urmare, persoanele care nu pot prezenta un certificat verde vor avea acces în spațiul hipermarketurilor Cora prin coridoare autonome și securizate."

La începutul săptămânii autorităţile anunţau cu totul altceva.

Raed Arafat, șeful DSU: ''La mall-uri, la intrare, la centrele comerciale, este obligatoriu verificarea certificatului verde, vaccinat sau trecut prin boală.”

Şi consilierii locali din Bârlad au fost inventivi. Acolo cei nevaccinaţi au votat la fereastra Primăriei, unde a fost instalată o urnă.

Vasile Boroș, primar Bârlad: „Eram deja într-un scenariu reglementat într-o HG, unde era specificat că în instituţiile publice persoanele nevaccinate nu au voie în interior. Neavând altă posibilitate să votăm secret, am hotărât să votăm la ghișeele organizate în exteriorul clădirii.”

Florin Palade, consilier local: „Acest sistem de vot îl folosim de mai mult timp, având în vedere situaţia pandemică. Nu am luat contact unii cu alții, a fost soluția cea mai bună şi este şi statutară.”

Acest sistem de vot unic probabil în lume va fi folosit în continuare la Bârlad.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Câți români s-au vaccinat în ultimele 24 de ore. 82.174 au primit prima doză

Chiar înainte de weekend, când autoritățile au anunțat maratoane de vaccinare în mare parte din țară, cifrele raportate de autorități indică faptul că românii merg în număr mare la vaccinare.

Mall-ul din Botoșani, pustiu după introducerea certificatului verde. FOTO

Cel mai mare centru comercial din Botoșani este pustiu după ce autoritățile au impus la începutul săptămânii ca accesul să fie permis în mall-uri doar persoanelor care au certificat verde, relatează Botoșăneanul.

Imagini dramatice: morga de la Spitalul Universitar București este plină. „Sunt toți nevaccinați”

Imagini dramatice, filmate la Spitalul Universitar București, unde morga este plină, iar angajații lucrează la foc continuu.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.