Cei care ard sau îngroapă ilegal deșeurile ar putea face trei ani de închisoare, potrivit unui proiect de lege

×
Publicitate

Persoanele care ard sau îngroapă ilegal deșeurile ar putea face trei ani de închisoare, potrivit unui proiect de lege.

Modificarea vine în contextul în care, în ultimii ani, aproape 900 de tone de resturi au fost incendiate numai în Capitală și în județul Ilfov.

Amenzile nu i-au speriat însă pe cei care ne otrăvesc aerul, susține autorul proiectului, care consideră că este nevoie de pedepse mult mai dure.

Zeci de tone de cabluri, instalații și aparate uzate, dar și autoturisme vechi sunt incendiate aproape zilnic în localitatea Sintești, aflată la 10 kilometri de Capitală. Norul toxic de fum este purtat de cele mai multe ori spre București, iar aerul devine irespirabil.

De aceea, senatorul USR-PLUS Dragoș Popescu a trimis spre dezbatere un proiect de lege care încriminează explicit poluarea, dar și îngroparea, arderea sau incendierea deșeurilor de către persoanele neautorizate.

Dragoș Popescu, inițiatorul proiectului de lege:Până acum, era doar amendă. Și amenzile sunt suficient de mari, dar nu se aplică pentru că de multe ori nu se găsesc la fața locului cei care dau foc. Avem și situații în care persoane dau foc își lasă copiii să supravegheze aceste focuri, urmând să își recupereze materialele."

Pentru identificarea și, ulterior, pedepsirea făptașilor va fi însă nevoie de o colaborare strânsă între poliție și parchet.

Numai în ultimii trei ani, în București și în localitățile din jur, au fost arse peste 870 de tone de deșeuri, potrivit militarilor de la ISU.

Un studiu recent, realizat la nivel european, a analizat cinci orașe din România în care deșeurile sunt arse ilegal. Astfel, s-a constatat că particulele poluante rezultate din aceste incendii sunt chiar și de 40 de ori mai nocive pentru populație decât cele rezultate în urma arderii lemnului. Ca să vă faceți o idee despre amploarea fenomenului, gândiți-vă doar că în România, peste 29 de mii de persoane mor în fiecare an din cauza bolilor provocate de poluare.

În prezent, susțin reprezentanții Gărzii de Mediu, există o ordonanță de urgență în vigoare, adoptată în luna august, care îi încriminează pe cei care poluează. Pedepsele sunt mai mari, de la 2 la 7 ani, dar diferență constă în formularea mai vagă a infracțiunii. În plus, legea prin care se va adopta această ordonanță este încă în parlament și ar putea suferi modificări.

Între timp, țara noastră a fost dată în judecată de Comisia Europeană la Curtea de Justiție a Uniunii Europene, pentru că nu a luat măsuri împotriva celor care poluează. Statul român este acuzat că a lăsat să funcționeze, fără autorizație de mediu, trei centrale electrotermice: una în Govora și două la Deva. 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
NEWS ALERT Andrei Rațiu, cel mai scump transfer din istoria clubului!
Citește și...
Guvernul va aloca fonduri pentru plata restanţelor la energia termică în Bucureşti, Constanța, dar şi în alte localităţi

Guvernul va iniţia un proiect de hotărâre prin care să fie alocate, în cursul acestui an bugetar, fonduri guvernamentale unităţilor administrativ-teritoriale, ca soluţie imediată, pentru plata restanţelor la energia termică.

Anul acesta, facturile pentru încălzire nu vor fi mai mari, în Capitală

Avem o veste bună și un rea pentru locuitorii Bucureștiului. Anul acesta, facturile pentru încălzire nu vor fi mai mari. Partea proastă este că, majorarea ar putea intra în vigoare de anul viitor.

Anchetă în cazul omului de afaceri din Iași, acuzat că și-a atacat un angajat cu o armă albă

Este anchetă de amploare la Iași unde un important om de afaceri din domeniul agricol este cercetat de procurori pentru tentativă de omor.

Recomandări
La munte e plin de turiști, dar hotelierii spun că încasările s-au prăbușit și cu 30%. Cum fac românii economie în drumeții

Cei care au ales muntele au găsit o vreme excelentă. Stațiunile, zonele de promenadă și muzeele au fost pline de oameni, dar aglomerația n-a adus și venituri în plus la hoteluri si restaurante. 

Viitură apocaliptică în Nepal: 800 morți, mii de dispăruți. Efort disperat de salvare a 830 de oameni prinși într-un tunel

Bilanțul viiturii catastrofale produse la granița dintre Nepal și China continuă să se agraveze. Până acum au fost recuperate aproape 800 de trupuri neînsuflețite, iar numărul dispăruților trece de 2.500. 

Sondaj: Trei sferturi dintre bucureșteni cred că România merge într-o direcție greșită. Mare surpriză în opțiunile de vot

Majoritatea bucureştenilor (73%) consideră că România merge într-o direcţie greşită, arată un sondaj de opinie realizat de CURS la nivelul Capitalei.