„Este labil psihic”. Detalii tulburătoare în cazul fetei ascunse în canapea. Ce a făcut suspectul când a ajuns în Spania

×
Publicitate

Mama fetiței de 12 ani, omorâtă într-un apartament din sectorul 4, al Capitalei, a ajuns în România și a fost audiată. Femeia susține, în continuare, că nu a știut ce a pățit copila și că este doar martor în dosar.

Discuție cu mama fetei:

„Îi spuneam ia uite ce curat ai făcut, dar ce nu-ți place că sunt vrednic? Eu atunci cred că a omorât el fata. Eu i-am zis, da unde e fata, când eram în stație la Luică. Ăăă a plecat la tac-su, dar când mă duc acasă nu a vrut să îmi zică de haine. Văd hainele în dulap și zic ce caută bagajele, aaa pai le-a adus și a plecat. A zis că le lasă aici pentru săptămâna viitoare. Când am sunat-o avea telefonul închis.”

crima canapea

În paralel, autoritățile din mai multe state europene îl caută pe partenerul ei. Marcel Șerbiuc este principalul suspect. Individul a fost cercetat, în trecut, după ce a bătut crunt o adolescentă.

Detaliile oferite de Simona Iftimovici unui apropiat chiar la plecarea din Spania sunt similare cu declarațiile făcute în fața anchetatorilor. Femeia a ajuns joi seară în țară, iar în Vama Nădlac au așteptat-o polițiștii care au adus-o în capitală.

crima canapea

Mama fetei insistă că nu a știut despre crimă. Și acum a fost audiată tot în calitate de martor. A recunoscut că a plecat din țară împreună cu iubitul ei, dar că pe 7 mai acesta i-ar fi cerut cheile de la apartament ca să întoarcă în Romania.

Cei care au stat împreună cu cei doi la o fermă din Spania spun că bărbatul era agitat și că în decurs de câteva zile a schimbat mai multe cartele de telefon.

Angajator, fermă Spania: ”Când m-a sunat la angajare nu m-a întrebat cât e salariu, ci când poate să vină ... Asta mi s-a părut așa ... Nu a ieșit decât o dată din camera aia, nu stătea deloc cu noi, pleca mereu. Și-a schimbat, cred 5-6 telefoane. Nu am mai văzut așa ceva”.

Marcel Șerbiuc este căutat de politie în toată Europa. Ultimele fotografii în care apare îl plasează în Olanda.

Marcel Șerbiuc

În 2014, Șerbiuc a fost condamnat pentru fapte cu violență. O fosta iubită, elevă în clasa a 12-a, a ajuns la spital după ce ar fi bătut-o îngrozitor. Bărbatul a scăpat cu o pedeapsă cu suspendare în prima instanță, iar ulterior victima și-a retras plângerea pentru că i-ar fi dat bani. Specialiștii îl consideră extrem de periculos pe Șerbiuc.

Raluca Barcan, psiholog: ”Putem vorbi de un comportament de tip psihopat. Are accese de impulsivitate și agresivitate. Își controlează victimele prin amenințări, șantaj. Este, din păcate, labil psihic și e într-un moment de decompensare și poate ademeni..”

Marcel Șerbiuc apare pe site-ul politiei pe lista celor mai căutați români. Bărbatul este suspectat de omor.

Articol recomandat de sport.ro
Dacia a prezentat noul Logan! Cum arată și cât costă ”cel mai puternic de până acum”
Dacia a prezentat noul Logan! Cum arată și cât costă ”cel mai puternic de până acum”
Citește și...
Ilie Bolojan a vizitat Institutul Inimii din Târgu Mureş. Spitalul va avea o nouă clădire, cu finanţare prin PNRR

Premierul interimar Ilie Bolojan a vizitat, sâmbătă, Institutul de Urgenţă pentru Boli Cardiovasculare şi Transplant Târgu Mureş, cunoscut drept Institutul Inimii.

Ce au descoperit polițiștii de frontieră din județul Suceava într-un camion condus de un ucrainean. FOTO

Un cetăţean ucrainean în vârstă de 60 de ani este cercetat după ce, la intrarea în România prin Punctul de Trecere a Frontierei Vicovu de Sus, poliţiştii de frontieră au găsit în camionul pe care îl conducea 132 de piei de şinşilă.

Un român ar fi transferat ilegal 400.000 de euro dintr-o bancă din Islanda. El a fost arestat

Un român urmărit internaţional pentru fraudă şi spălare de bani a fost arestat, a informat sâmbătă Poliţia Română.

Recomandări
Președintele Nicușor Dan, de Ziua Europei: ”România va avea un guvern pro occidental într-un termen rezonabil"

De Ziua Europei, președintele Nicușor Dan a prezentat un scurt bilanț al celor 20 de ani de integrare europeană și a cerut o dezbatere ”onestă” despre Uniunea Europeană, dincolo de „lozinci".

Nava cu focar de hantavirus ajunge în Tenerife: 147 de pasageri vor fi izolați, fără contact cu populația

Autoritățile spaniole se pregătesc să-i primească pe cei aproape 150 de pasageri și membri ai echipajului aflați pe nava de croazieră unde a fost raportat focarul de hantavirus.

Discursul lui Vladimir Putin de Ziua Victoriei, la Moscova: ”Naziştii au atacat pe la spate Uniunea Sovietică”

Preşedintele Rusiei şi comandantul suprem al Forţelor Armate Ruse, Vladimir Putin, a asistat sâmbătă la parada din Piaţa Roşie, organizată cu ocazia celei de-a 81-a aniversări a Zilei Victoriei.