Cacealmaua lui Prigojin. De ce duce lipsă cu adevărat șeful mercenarilor Wagner

×
Publicitate

Mai multe explozii au avut loc duminică dimineață în câteva puncte ale peninsulei Crimeea, inclusiv în Sevastopol, în urma unor presupuse atacuri ucrainene cu drone.

Pe de altă parte, Evgheni Prigojin, șeful mercenarilor Wagner, care se joacă de-a retragerea din Bahmut, a anunţat, în urmă cu puțin timp, că Moscova i-a promis mai multă muniţie. În altă ordine de idei, un nou incident aviatic a avut loc deasupra Mării Negre, la mică distanţă de spaţiul aerian al României.

Potrivit ministerului român al Apărării, incidentul a avut loc vineri. O aeronavă poloneză care patrula deasupra Mării Negre, la aproximativ 60 de kilometri spre est de spaţiul aerian românesc, a fost interceptată de un avion rusesc de vânătoare, tip Suhoi-35. Pilotul rus a făcut câteva manevre agresive în apropierea aparatului polonez, care a pierdut altitudine, fiind cu greu redresat de piloţi. Două aeronave româneşti şi două spaniole au fost puse în alertă, dar n-au mai decolat, pentru că avionul polonez a revenit pe aeroportul Kogălniceanu fără alte incidente.

În tot acest timp, în Bahmut au loc lupte grele. Ucrainenii au iniţiat mai multe asalturi asupra tranşeelor ocupate de ruşi, pe care au reuşit să-i disloce şi să-i facă să bată în retragere. De cele mai multe ori, atacurile au loc cu sprijinul transportoarelor blindate, care aduc infanteria până aproape de poziţiile inamice.

În tranşee, ambele tabere sunt ajutate de drone care urmăresc acţiunile inamicilor. În mai multe ocazii, ucrainenii au reuşit să elimine soldaţii ruşi care apărau tranşeele din apropierea Drumului Vieţii - singura cale de legătură a trupelor Kievului cu restul țării.

Cum sunt interpretate amenințările lui Prigojin

La rândul lui, şeful companiei Wagner şi-a reafirmat hotărârea de a-şi retrage oamenii din Bahmut pe 10 mai, imediat după Ziua Victoriei, într-un aparent eşec major pentru Rusia, într-un moment crucial al războiului său din Ucraina. Ameninţările lui Prigojin dezvăluie, cred analiştii, o ruptură tot mai mare între figurile care conduc efortul de război al Rusiei.

Nic Robertson, corespondent CNN: „Responsabilii forţele armate ucrainene din estul ţării semnalează că luptele pentru Bahmut s-au intensificat în ultimele 24 de ore. Iar tirada lui Prigojin împotriva Kremlinului ar fi fost simplu teatru. Furibund, Prigojin s-a plâns că n-are muniţii, cauză din care au murit fără sens sute dintre oamenii săi. Însă, ucrainenii anunţă că, doar noaptea trecută, ruşii au tras 25.000 de muniţii de artilerie, adică mai mult decât media zilnică, de 20.000. Pe scurt, ar fi o cacealma din partea lui Prigojin. Iar forţele ucrainene au difuzat imagini din Bahmut asupra căruia ar fi fost lansate, în noaptea de vineri spre sâmbătă, muniţii incendiare cu fosfor.

Şi mulţi analişti occidentali sunt de părere că retragerea anunțată isteric de Prigojin ar putea fi un truc menit să-i păcălească pe ucraineni. „Chiar nu cred că vreo personalitate militară din Rusia este suficient de puternică pentru a lua propriile decizii… fără consecințe foarte grave" , crede Lera Burlakova, bursieră a Centrului European de Politică şi Analiză.

Iar purtătorul de cuvânt al Grupului de Est al Forțelor Armate ale Ucrainei e convins că mercenarii Wagner n-ar avea voie să părăsească orașul fără permisiunea președintelui Putin. În opinia aceleiaşi surse, ceea ce lipsește cu adevărat grupării Wagner nu sunt muniţiile, ci oamenii.

Articol recomandat de sport.ro
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Pică transferul la Real Madrid? Iubita l-a dat de gol
Citește și...
Avioane de luptă NATO ridicate de Ungaria la granița cu România, din cauza unui avion de pasageri din China

Avioane de luptă NATO ale Ungariei au fost ridicate sâmbătă la granița cu România, după ce un avion de pasageri din China nu a stabilit contactul cu controlorii de trafic aerian din România. 

Copiii sub 15 ani ar putea pierde accesul la rețelele sociale, potrivit unui proiect de lege depus în Parlament

Copiii sub 15 ani nu vor mai avea acces la rețelele sociale, dacă un proiect de lege depus în Parlament va fi adoptat în următoarea sesiune.

Bucureștiul pregătește noi restricții pentru trotinetele electrice. Acestea nu vor mai putea fi abandonate oriunde

Bucureștiul pregătește noi reguli pentru utilizatorii de trotinete electrice. Vor avea voie să le închirieze doar persoanele de peste 18 ani și va fi interzisă abandonarea lor în stațiile de autobuz, pe trecerile de pietoni sau la intrarea în școli.

Recomandări
Cum a devenit America cea mai influentă putere a lumii și de ce viitorul ei contează inclusiv pentru Europa

Statele Unite sărbătoresc pe 4 iulie 250 de ani de la Declarația de Independență, documentul care a schimbat nu doar destinul unei națiuni, ci și cursul istoriei moderne.

Mesajul Americii către România, la 250 de ani de la fondarea Statelor Unite. Imagine spectaculoasă a Castelului Bran

SUA și România au o ”legătură profundă și durabilă”, iar cele două națiuni ”sunt profund ancorate în valorile fundamentale ale civilizației occidentale”, se arată într-un editorial al ambasadorului american la București cu ocazia Freedom250.

”Mai românesc ca oricând”. Achiziția Carrefour de către frații Pavăl, cea mai mare finanțare din istoria Băncii Transilvania

Achiziția afacerii deținute de colosul francez Carrefour în România de către Pavăl Holding a constituit, dincolo de expansiunea spectaculoasă a unei companii românești, și cea mai mare investiție din istoria Băncii Transilvania, alt business românesc.