Bucureștiul s-a transformat în acest weekend în festival

×
Publicitate

Bucureștiul este în acest weekend un festival. Calea Victoriei s-a transformat în scenă pentru artiștii stradali care uimesc oamenii cu dansuri, jonglerii și piese de teatru.

Și festivalul „Untold” a adus o parte din magia de la Cluj, iar bucureștenii dansează pe ritmurile lui Andi Moisescu ori Cabral, care mixează sâmbătă seară.

Român la festival: Cred că acesta este mai mult Bucureștiul decât în alte părți.”

În mulțimea de oameni de pe Calea Victoriei, deschisă doar pentru pietoni, și-au făcut loc cu măiestrie și artiștii stradali. Festivalul de muzică și artă urbană a adus pe lângă scena pe care urcă Bogdan Simion ori ROA și instalații interactive pentru oameni, inclusiv o sferă uriașă ce va fi pictată de artistul Obie Platon.

Nicolle Petre, cofondator st.ART:Este o sferă imensă de 5 mp cu diametru de 5 m, care se numește „Inside the moon”. Vrem să o punem în puncte cheie din București.

Iar pe aceste litere vor fi desenate lucrări ale unor artiști consacrați.

Mateo Sabatino, artist vizual:Le oferim un fel de tribut omagiu, litera „T” va fi compusă din coloana lui Brâncuși.

Un labirint creat de artiștii stradali din stâlpi de oglinzi reprezintă, de fapt, o reflexie a Bucureștiului în care trăim: confunz și aglomerat, dar care ne invită să îl descoperim la fiecare pas.

Printre miile de oameni de la terase ori de pe bulevard sunt și foarte mulți străini care descoperă Bucurestiul pentru prima data.

Turiste: Hong Kong! Suntem aici pentru vacanță. Este așa de frumos!

Mulți s-au oprit în fața pupitrului Untold. O parte din magia vestitului festival a fost adusă și pe Calea Victoriei.

Edy Chereji:Vrem să facem încălzirea pentru această vară, pentru Neversea, pentru Untold. Găsiți o mică parte din Untold aici și cu siguranță vă veți bucura să-i vedeți pe Andi Moisescu, Cabral, Hollywood Gang și pe Lucian Bărbulescu responsabili de butoane.

Pe Calea Victoriei au fost și pași de vals.

Miri:E foarte drăguț, mai ales că suntem acompaniați de o muzică propice, să zicem așa.

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
Sibiu: Bărbat din Blăjel, acuzat că l-ar fi ucis cu violenţă pe un angajat al unei stâne

Un bărbat în vârstă de 26 de ani din localitatea Blăjel este cercetat de poliţişti, fiind acuzat că l-ar fi ucis cu violenţă pe un angajat al unei stâne din comuna Brateiu, a informat, sâmbătă, Inspectoratul de Poliţie Judeţean (IPJ) Sibiu.

Românca din Spania acuzată că și-ar fi ucis iubitul, un temut mafiot italian, membru al clanului Ndrangheta, a fost achitată

Povestea unei românce din Spania face înconjurul planetei. Un juriu spaniol a achitat-o de o acuzație extrem de gravă: că l-ar fi asasinat acum cinci ani pe iubitul ei, un temut mafiot italian, membrul al clanului Ndrangheta.

Variola maimuţei: Peste 80 de cazuri confirmate în 12 ţări

Peste 80 de cazuri de variola maimuţei au fost confirmate până acum în cel puţin 12 ţări, informează, sâmbătă, bbc.com, citată de News.ro.

Recomandări
Acciza la motorină, redusă cu 20% timp de două săptămâni. Măsura intră în vigoare pe 16 august

Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 68 de bani pe litru.

Procurorii Laurei Codruța Kövesi, percheziții la firme IT și primării din țară. Dosarul vizează 7 milioane de euro din PNRR

Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 - peste 10,07 milioane de euro

La tragerea Loto 6/49 de joi, 13 august 2026, s-a câștigat cel mai mare premiu de categoria I din istoria acestui joc, în valoare de 52.839.623,04 de lei (10.077.166,58 de euro).