Bucureștiul, piața de desfacere pentru canabis a unor traficanți de droguri

×
Publicitate

Judeţul Dâmboviţa intră, de vineri, pe lista zonelor unde s-au descoperit cele mai mari pepiniere de canabis.

Prin operaţiunea cu numele de cod "Grădinarii", poliţiştii şi procurorii DIICOT au descoperit cea mai importantă grupare care producea şi vindea acest drog pe raza Bucureştiului.

Canabis

În ultimii trei ani, nu mai puţin de două tone ar fi ajuns, prin intermediul dealerilor, la consumatori.

Deşi sunt obişnuiţi cu astfel de infracţiuni, de data aceasta poliţiştii Brigăzii pentru Combaterea Criminalităţii Organizate şi procurorii DIICOT au rămas uimiţi de ceea ce au descoperit în Judeţul Dâmboviţa.

În cadrul operaţiunii au descoperit că cei şapte indivizi, care sunt suspectaţi că ar face parte din această reţea, aveau puse la punct adevărate ferme de producere a acestui drog de mare risc.

Vorbim de trei culturi in-door (în spaţiu închis) dotate cu cele mai performante sisteme de întreţinere şi stimulare a creşterii canabisului, din care s-ar fi produs aproximativ 300 de kilograme de canabis.

Drogul ar fi ajuns pe piaţa bucureşteană vreme de cel puţin trei ani de zile, spun anchetatorii. Timp în care s-ar fi livrat în Bucureşti numai puţin de două tone de canabis, cu o valoare estimată pe piaţa neagră la zece milioane de euro.

Potrivit anchetatorilor, cei şapte suspecţi au investit sute de mii de euro în terenuri şi imobile pe raza Judeţului Dâmboviţa.

În acest moment, trei persoane sunt arestate preventiv, celelalte persoane fiind cercetate sub control judiciar.

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
GALERIE FOTO Sorana Cîrstea, reacție superbă: postarea ei după finala French Open, virală
Citește și...
De ce nu tragem: ”Dacă două ţări sunt în război şi a treia ţară trage înspre teritoriul de război, ea devine cobeligerantă”

Preşedintele României a declarat sâmbătă că dacă două ţări sunt în război şi a treia ţară trage înspre teritoriul de război, ea devine cobeligerantă şi acesta e motivul pentru care noi nu tragem înspre Ucraina când intră drone în spaţiul nostru aerian.

România, sub cod galben de furtuni violente. Ploile au transformat străzile în râuri în mai multe județe

Aproape toată România este sub cod galben de instabilitate atmosferică. S-a rupt cerul, iar vântul a bătut ca turbat în special în Moldova și în estul Munteniei.

Câțiva copii din Iași s-au jucat cu focul și au dat distrus un întreg complex turistic. Cum s-au filmat

Mai mulți copii din Iași care au vrut să se amuze în timp ce se jucau cu focul și chiar s-au filmat au declanșat un incendiu de proporții într-un complex dezafectat.

Recomandări
Mesajul președintelui Nicușor Dan pentru constănțeni și românii care vor să vină la mare: ”Da, suntem în siguranță”

”Da, suntem în siguranță”, a declarat sâmbătă președintele Nicușor Dan, într-un mesaj adresat constănțenilor și românilor care vor să vină la mare, în concediu. Șeful statului a precizat că autoritățile au respectat protocolul în cazul dronei explodate. 

Putin refuză să înceteze războiul, dar propovăduiește democrația: ”Asta îi sfătuiesc pe toți”. Supărat că a fost făcut bătrân

Vladimir Putin exclude categoric o întrevedere față în față cu Volodimir Zelenski. Și a condamnat tonul, pe care l-a numit „insolent”, al scrisorii deschise în care liderul de la Kiev i-a lansat invitația.

Natalie Musteață, regizoarea de origine română premiată cu Oscar, i se destăinuie Andreei Esca: ”Pare atât de absurd”

Regizoarea de origine română Natalie Musteață și partenerul ei, artistul Alexandre Singh, au câștigat anul acesta Oscarul pentru cel mai bun scurtmetraj.