O asistentă a chinuit un bebeluș bolnav și abandonat de mamă. Femeia a râs apoi de situație

×
Publicitate

Imagini revoltătoare au fost surprinse la secţia de Pediatrie a Spitalului Judeţean din Târgovişte.

O asistentă care hrăneşte un bebeluş bolnav şi abandonat în spital a fost filmată în timp ce îl smuceşte pe cel mic şi îl ridică în aer ca pe un obiect. Conducerea unităţii a anunţat, că i-a desfăcut contractul de muncă. Totodată, va sesiza şi Ordinul Asistenţilor. Iar cazul este anchetat şi de poliţie.

Imaginile au fost înregistrate de o pacientă, care a văzut-o pe asistentă în timp ce brusca bebeluşul, un biet copilaş abandonat în spital.

Revoltată, femeia a filmat cum asistenta bruschează copilul şi îl întoarce cu brutalitate în aer.

Martor: ”Am ieşit la baie şi în uşă am văzut-o în timp ce brusca acest copil, că plângea. Am rămas şocată. Mi-a râs şi în faţă. Am zis ”cum poate să facă aşa ceva?” Am văzut apoi că tot continua, am zis să filmez. Mi s-a rupt sufletul. Deja e bătut de soartă.

Asistenta în vârstă de 29 de ani lucrează din 2016 la Spitalul Judeţean din Târgovişte.

După ce imaginile au ajuns pe reţelele de socializare, conducerea Spitalului Judeţean Târgovişte a demarat o anchetă.

Claudiu Dumitrescu, managerul SJU Târgoviște: ”Îmi este ruşine cu astfel de colegi, nu pot să tolerez o astfel de situaţie. Am convocat de urgenţă comisia de disciplină şi măsurile nu pot să fie mai puţin drastice decât desfacerea contractului de muncă. Astfel de oameni nu au ce căuta în sistemul de sănătate.

Culmea, la audieri asistenta nu a recunoscut că a agresat bebeluşul şi a susţinut doar că îşi făcea datoria.

După ce a dat explicaţii în faţa comisiei de disciplină a spitalului, asistenta a fost dusă de poliţişti la sediul Inspectoratului de Poliţie Dâmboviţa. Pe numele ei a fost deschis un dosar penal pentru rele tratamente aplicate minorului.

Asistenta riscă până la 7 ani de închisoare.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
FOTO Georgina Rodriguez, răsfăț total pe yacht! Partenera lui Ronaldo știe cum să-și cucerească fanii
Citește și...
Fiul lui Ilie Dumitrescu a fost internat la Spitalul Obregia, după ce a făcut scandal într-un magazin şi s-a certat cu iubita

Fiul fostului fotbalist Ilie Dumitrescu, cunoscut drept Toto Dumitrescu, a fost internat, marţi seară, la Spitalul Obregia, după ce a făcut scandal într-un magazin din Sectorul 4 şi s-a certat cu concubina.

Tânărul de 22 de ani care și-a înjunghiat tatăl și a atacat cu două cuțite mai mulți polițiști a fost reținut

Tânărul în vârstă de 22 de ani care şi-a înjunghiat tatăl şi a atacat cu două cuţite mai mulţi poliţişti a fost reţinut pentru 24 de ore pentru tentativă de omor, au precizat, marţi, oficiali ai Parchetului de pe lângă Tribunalul Bucureşti.

Descinderi în Arad la angajați CFR suspectați de furt de combustibil. Patru bărbați au fost reținuți

Poliţiştii din Arad şi procurorii Parchetului de pe lângă Judecătoria Arad au făcut mai multe percheziţii la angajaţi ai CFR, suspectaţi că au furat din depozite sau din automotoare diferite cantităţi de combustibil.

Recomandări
Soluția găsită de Nicușor Dan după consultări: „Varianta care pare să se contureze, un guvern politic minoritar”

Nicușor Dan a transmis după consultările de la Cotroceni că se conturează varianta unui guvern politic minoritar. Președintele le cere partidelor parlamentare să negocieze rapid un acord de susținere pentru viitorul Executiv.

Surse: Cine ar fi favorit pentru funcția de premier după respingerea Guvernului Veștea. Scenariul discutat la Cotroceni

Din declarațiile liderilor politici, cele mai mari șanse pare să le aibă un guvern minoritar. Ori unul format doar din PSD, ori din PNL-USR-UDMR.

Evaluarea Națională 2026, Matematică. Tot ce trebuie să știe elevii și părinții despre proba la matematică

Proba scrisă la matematică reprezintă a doua dintre cele trei testări ale Evaluării Naționale 2026 pentru absolvenții clasei a VIII-a și este programată pentru 24 iunie 2026.