Barbatul disparut impreuna cu doi dintre copiii lui, cautat de opt scafandri in lacul Tarnita

60555206

Opt scafandri din Constanta, specializati in scufundari la mare adancime, au ajuns, vineri, pe lacul Tarnita, impreuna cu seful firmei la care sunt angajati, si vor incepe cautarile barbatului disparut impreuna cu doi dintre copiii sai.

Constantin Onaca, patronul firmei de scafandri din Constanta, a declarat ca doua echipe a cate patru scafandri au ajuns la Tarnita dupa ce femeia care a reclamat disparitia sotului si a copiilor, Klaudia Nagy, l-a sunat.

"Am plecat aseara din Constanta, acum facem planul de cautare si nu plecam de aici pana cand nu rezolvam problema. Avem echipamentul si pregatirea necesare pentru cautari", a spus Onaca.

Cautarile pe lacul Tarnita din judetul Cluj, unde un barbat ar fi disparut alaturi de doi dintre copiii sai, au fost suspendate, joi dupa-amiaza, dupa ce scafandrii nu au reusit sa gaseasca nimic.

Reprezentantii Inspectoratului pentru Situatii de Urgenta (ISU) Cluj au declarat ca patru scafandri de la ISU au cautat, joi, la Tarnita, timp de mai multe ore, cu barca si cu un sonar, fara sa gaseasca nimic.

Citește și
Floriile catolice, sărbătorite la Iași. Mii de credincioși au participat la slujbă, în ciuda vremii ploioase
Floriile catolice, sărbătorite la Iași. Mii de credincioși au participat la slujbă, în ciuda vremii ploioase

Pe malul lacului Tarnita s-a aflat, joi, si Anuta Potra, sora lui Nicolae Lapuste, barbatul disparut, ea declarand ca spera ca fratele sau sa revina acasa.

"Daca esti in viata, daca esti ascuns, nu o sa ti se intample nimic, te asteptam acasa, gandeste-te ca ai iubit-o enorm pe Klaudia (mama fetitei disparute - n.r.). Noi doi am trait fara tata de 34 de ani. (...) Te rog din suflet sa nu le faci rau copiilor si intoarce-te, te rog din suflet, ca te iubesc ca pe luna de pe cer", spunea Anuta Potra.

Femeia povestea ca fratele sau era obosit si trist, dar nu crede ca a fost in stare sa le faca rau copiilor.

"O iubea foarte mult pe Klaudia, au fost momente cand nu a primit in schimb ceea ce a dorit, dar nu trebuie sa se razbune pe copil. A fost singur, era obosit, ii pregateam eu de mancare, ceva i s-a intunecat in fata ochilor, s-a pierdut, s-a simtit singur, nu cred ca a facut ceva. Poate a fost un moment de slabiciune. Ultima data am vorbit cu fratele meu luni, la ora 12.00, m-a sunat, am povestit de mama si apoi Klaudia m-a sunat ca el a luat copiii. Atunci ne-am gandit ca s-a intamplat ceva, i s-a intunecat ceva in fata ochilor", afirma Anuta Potra.

Femeia declara ca fratele sau a pomenit de sinucidere, dar nu crede ca a vorbit serios.

"A zis ca intr-o zi isi va lua viata, dar avea multe pe cap. El m-a crescut pe mine, eu aveam cinci ani cand a murit tata, fratele meu a fost stalpul casei, a obosit, nu a avut cu cine sa vorbeasca. Eu sper ca un prieten il adaposteste, vom incerca sa facem tot posibilul sa vina acasa, sa aduca fetita inapoi, sa nu puna doua mame in suferinta, plus mama noastra. Si Klaudia se agata de un fir de ata, sperand ca traiesc. Klaudia i-a mai dat fetita, duminica l-am vazut ultima data, a fost la mine impreuna cu Klaudia, cu fetita, era obosit, spunea ca vrea sa doarma macar o ora", a povestit Anuta Potra.

Cautarile in zona lacului Tarnita au inceput luni seara, dupa ce baiatul mai mare al familiei a anuntat Politia ca tatal sau, in varsta de 48 de ani, a disparut de la locuinta sa din Floresti, luand cu el doi dintre copii - un baiat de 15 ani si o fetita de trei ani.

Actiunile de cautare, la care participau echipaje de politisti, pompieri, jandarmi si salvamontisti, dar si patru scafandri cu o barca au continuat marti, miercuri si joi, fiind sistate in cursul dupa-amiezelor din cauza temperaturilor scazute si a podului de gheata de pe lac.

Potrivit politistilor, barbatul a lasat o inregistrare video din care rezulta ca urma sa se sinucida. Pe inregistrarea video, el apare cu cei doi copii cu care a disparut si le spune mamelor celor doi ca nu o sa ii mai vada. Politistii sustin ca acesti doi copii provin din doua relatii.

Mama fetitei de trei ani, Klaudia Nagy, a postat pe Facebook o fotografie cu aceasta si un mesaj prin care ii roaga pe cei care ar vedea-o sa sune la 112.

Barbatul lucra ca masinist la Hidroelectrica, langa barajul Tarnita, iar luni seara urma sa intre la serviciu.

Un coleg de serviciu al barbatului spunea ca acesta avea datorii la banci, iar in ultima perioada parea foarte obosit pentru ca lucra si ca taximetrist pentru a-si completa veniturile. De asemenea, el sustinea ca barbatul a fost testat psihologic in fiecare an si ca a trecut testele. El afirma ca masina barbatului a fost gasita, luni, de catre colegi, in apropierea lacului Tarnita, cheile fiind in autoturism.

De asemenea, barbatul si cei doi copii au fost dati in consemn la frontiera, aceasta fiind procedura obisnuita in cazul unei disparitii, iar Politia nu exclude posibilitatea ca ei sa incerce sa plece din tara.

Politistii iau in calcul mai multe variante in cazul disparitiei celor trei, una dinte ele fiind ca barbatul si-a ucis copiii, dupa care s-a sinucis.

Seful Politiei Judetene Cluj, chestorul principal Ioan Pacurar, declara ca toate indiciile duc la sinucidere, barbatul mai avand una sau doua tentative de acest fel.

Potrivit sursei citate, au fost contactati scafandri din Mures si de la o firma privata, care vor incerca sa faca scufundari, lunea viitoare, in cazul in care conditiile meteo vor permite acest lucru. Deocamdata, scafandrii nu se pot scufunda din cauza curentilor puternici, facand cautarile doar la suprafata.
Cazul este anchetat si de catre procurorii Parchetului Tribunalului Cluj.

 

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Elena Ionescu se iubește cu un fost fotbalist de la FCSB! Diferența de vârstă este uriașă
GALERIE FOTO | Elena Ionescu se iubește cu un fost fotbalist de la FCSB! Diferența de vârstă este uriașă
Citește și...
Floriile catolice, sărbătorite la Iași. Mii de credincioși au participat la slujbă, în ciuda vremii ploioase
Floriile catolice, sărbătorite la Iași. Mii de credincioși au participat la slujbă, în ciuda vremii ploioase

Credincioşii catolici din întreaga lume sărbătoresc astăzi Floriille, cunoscută drept Duminica Intrării Domnului în Ierusalim, sărbătoare care deschide Săptămâna Sfântă. La Iași mii de oameni au partipat la slujba de la Catedrala Catolică.

”Este un semn de civilizaţie”. MAI spune că în 2025 s-au deschis peste 2.200 dosare penale pentru fapte împotriva animalelor
”Este un semn de civilizaţie”. MAI spune că în 2025 s-au deschis peste 2.200 dosare penale pentru fapte împotriva animalelor

Ministrul de Interne, Cătălin Predoiu, afirmă că, angajaţii ministerului au salvat, în 2025, peste 1.500 de animale aflate în pericol.

Culisele luptei pentru Herăstrău. Episodul 2: De la Nuba la Tuya. Lupta polițiștilor pentru demolări
Culisele luptei pentru Herăstrău. Episodul 2: De la Nuba la Tuya. Lupta polițiștilor pentru demolări

În ultimii 5 ani, Direcția Generală de Poliție Locală și Control a Municipiul București (DGPLCMB) a cerut desființarea a zeci de construcții din Parcul Herăstrău.

Recomandări
Washington Post: Statele Unite se pregătesc pentru operațiuni terestre în Iran, cu cel puțin 17.000 de soldați
Washington Post: Statele Unite se pregătesc pentru operațiuni terestre în Iran, cu cel puțin 17.000 de soldați

Statele Unite s-ar pregăti pentru operațiuni terestre în Iran, scrie publicația americană Washington Post. Pentagonul ia în calcul mobilizarea a cel puțin 17.000 de soldați americani la sol, în regiune.

Cod galben de ploi și ninsoare la munte, valabil în jumătate din țară. Vreme mohorâtă în București. HARTĂ
Cod galben de ploi și ninsoare la munte, valabil în jumătate din țară. Vreme mohorâtă în București. HARTĂ

Meteorologii au emis Cod galben de precipitații până luni dimineață în mai multe județe din sud-estul României, iar la munte, peste 1600 m, vor fi ninsori viscolite cu depunere de 10–20 cm de zăpadă și vânt cu rafale de 60–70 km/oră.

Surse: Mircea Lucescu ar fi leșinat înainte de antrenament. Va rămâne internat și nu va putea însoți naționala în Slovacia
Surse: Mircea Lucescu ar fi leșinat înainte de antrenament. Va rămâne internat și nu va putea însoți naționala în Slovacia

Selecționerul echipei naționale de fotbal, Mircea Lucescu, a fost dus duminică dimineață de urgență, la Spital, după ce i s-a făcut rău în baza de pregătire de la Mogoșoaia.