Aventură în inima Bucovinei: drumeții, mănăstiri și festin de Paște la poalele Munților Călimani

×
Publicitate

Se încheie o zi reușită de vacanță și pentru cei care au ajuns în Bucovina. Mănăstirile vizitate, frumusețea locurilor și căldura cu care au fost primiți peste tot le-au mers la suflet.

Am pornit cu mai multe grupuri de turiști spre Schitul Sfântul Nectarie, un lăcaș aflat în Munții Stanișoarei, la câțiva kilometri de Vatra Dornei.

Reporter: „Pentru a ajunge la schit, avem de urcat pe jos aproximativ o oră și jumătate, dar se poate ajunge și cu mașinile de teren.”

Odată ajunși pe vârful Bărnărel, la 1.300 de metri altitudine, priveliștea spre Munții Călimani este spectaculoasă.

După ce am coborât cu grijă din camioane, am fost întâmpinați de preotul schitului cu ouă roșii și cozonac.

Preot: „Cel care dă primul, zice: Hristos a înviat. Hristos a înviat!”
Reporter: „Adevărat a înviat!”
Preot: „Astăzi sunteți câștigătoare!”

Pentru mulți pelerini, vizita la schit a fost ca o eliberare sufletească.

Bărbat și copil: „Prima reacție — emoții. Emoțiile și o răcorire în suflet, e de nedescris.”

Femeie: „Fiind o zi specială de Paște, mă bucur că am făcut acest popas la mănăstire și îmi plac foarte mult munții uitați, Călimani în zare.”

Următoarea oprire a fost tot pe munte, să gustăm berbecuț la proțap, dar masa era plină și de alte bunătăți: pască, ouă roșii, fripturi, slănină și cârnați.

Bărbat: „Super gustoasă, mai ales aici, în aer liber, cu o afinată mică înainte, berbecuțul aproape gata... trebuie să ai un pic de voință și să te bucuri de tot ce e în jur.”

Cei mai curajoși au pornit apoi pe văile muntelui, cu mașinile de teren, însoțiți de ghizi pricepuți.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Valencia, vacanța cu gust de Paella și prețuri piperate: cât costă o escapadă în acest an

După zile frumoase, fără griji, cu mâncare la discreție și plimbări fără grabă, vacanța se încheie și pentru cei care au fost plecați departe de casă.

Mesajul istoric al Papei Francisc pentru România: ”Mă simt acasă între voi, în Grădina Maicii Domnului”. Emoții ce nu se uită

”Mă simt acasă între voi”, le-a spus Sfântul Părinte credincioșilor în timpul vizitei istorice pe care a făcut-o în România, acum 6 ani. Cerul se lumina ori de câte ori Papa ajungea în mijlocul oamenilor care l-au îndrăgit atât de mult.  

Reacția unui șofer la testul antidrog, după ce luase un medicament pentru răceală. Poliția a făcut bilanțul în minivacanță

Peste 1.500 de șoferi vitezomani au rămas fără permis în vacanța de Paște. 77 s-au ales cu dosar penal în ultimele 24 de ore.

Recomandări
Ziua Limbii Române, sărbătorită în premieră la Cernăuți. ”Asistăm la un moment istoric”

Ziua Limbii Române a fost marcată, sâmbătă, în premieră, la Cernăuţi. Preşedintele Ucrainei, Volodimir Zelenski, a semnat în martie decretul privind instituirea Zilei Limbii Române în Ucraina, pe data de 31 august.

”Laura Codruța Kovesi a Ungariei”. Maghiarii au un nou procuror șef: ”Cel mai important lider anticorupție”

Presa și societatea civilă din Ungaria o compară pe Katalin Tasnady, noul procuror șef al recent înființatei structuri anticorupție NVVH, cu românca Laura Codruța Kovesi, șefa Parchetului European.

Norvegienii s-au adunat la Palatul Regal din Oslo pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald. GALERIE FOTO

Norvegienii s-au adunat sâmbătă în fața Palatului Regal pentru a-și lua rămas bun de la regele Harald, relatează Reuters.