Avalanșă de apeluri de urgență la Salvamont în ultimele 24 de ore. Un număr de 40 de persoane au ajuns la spital

62412986

Nouăzeci de apeluri prin care se solicita intervenţia de urgenţă a salvamontiştilor au fost primite în ultimele 24 de ore, cele mai multe în judeţele Bihor şi Braşov.

 

Au fost salvate 105 persoane, peste 40 fiind predate echipajelor medicale pentru a fi transportate la spital.

„O nouă zi de foc pentru salvamontiştii din întreagă ţară, solicitaţi să intervină la un număr îngrijorător de mare de evenimente montane. În ultimele 24 de ore, la Dispeceratul Naţional Salvamont s-au primit 90 apeluri prin care se solicita intervenţia de urgenţă a salvamontiştilor”, a anunţat, duminică dimineaţă, Salvamont România.

Astfel, au fost 8 apeluri pentru Salvamont Bihor, 7 apeluri pentru Salvamont Municipiul Braşov, câte şase apeluri pentru Salvamont Gorj, Salvamont Caraş Severin-Muntele Mic, Salvamont Lupeni, Salvamont Maramureş, Salvamont Vatra Dornei, câte cinci pentru Salvamont Prahova, Salvamont Predeal, Salvamont Neamţ şi Salvamont Sibiu, câte patru apeluri pentru Salvamont Harghita şi Salvamont Alba, trei apeluri pentru Salvamont Suceava, câte două apeluri pentru Salvamont Mureş, Salvamont Judeţul Braşov, Salvamont Borşa, Salvamont Voineasa şi Salvamont Cluj şi câte un apel pentru Salvamont Hunedoara, Salvamont Bacău, Salvamont Dâmboviţa şi Salvamont Caraş Severin-Semenic.

„În cazul acestor intervenţii au fost salvate 105 persoane. Dintre acestea 42 au fost predate Serviciului de Ambulanţă sau SMURD pentru transport la spital. Au fost şi două persoane care au fost predate elicopterului SMURD pentru transport aerian la spital. S-au primit şi 48 apeluri prin care se solicitau sfaturi şi informaţii despre diferite trasee turistice din zona montană şi despre domeniile schiabile”, a arătat sursa citată.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
Un bărbat din Pitești a avariat 4 mașini parcate după ce a pierdut controlul volanului. Sticle de alcool, găsite în mașină

Un bărbat de 35 de ani, din Pitești, a avariat sâmbătă seară 4 mașini parcate după ce a apăsat prea tare pedala de accelerație pe o stradă acoperită cu piatră cubică și gheață.

Un bărbat a murit în timp ce se afla la un bar, în Timișoara. S-a lovit cu capul de perete

Un bărbat de 55 de ani din Timișoara a murit în timp ce se afla alături de câțiva prieteni.

Un bărbat din Iași s-a ales cu arsuri grave după ce locuința sa a luat foc. A fost internat cu răni pe 40% din corp

Un bărbat de 62 ani dintr-o comună din Iași a suferit arsuri grave după ce locuința i-a luat foc.

 

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.