Autoritățile din Beliș vor ca localitatea să nu mai facă parte din zona protejată Parcul Natural Apuseni

×
Codul embed a fost copiat

Primarul și Consiliul Local din comuna Beliș, județul Cluj, vor ca localitatea - aflată în Parcul Natural Apuseni - să iasă din zona de protecție, pentru a fi permise investiții.

Anul trecut au decis organizarea unui referendum, dar prefectura a atacat demersul în instanță. Recent, Tribunalul Cluj a decis că organizarea consultării e legală. Însă, potrivit legii, doar Guvernul poate stabili care e limita parcului natural.

Primarul insistă că turismul nu se poate dezvolta dacă zona nu e modernizată. Părăsirea parcului le-ar permite celor de acolo să construiască fără prea multe restricții.

Cu puțin peste o mie de locuitori, comuna Beliș se întinde la poalele Masivului Vlădeasa, chiar la marginea Parcului Apuseni. Satele sale, răsfirate în jurul lacului care îi poartă numele, sunt înconjurate de o pădure bogată de conifere.

99 la sută din comuna Beliș face parte din Parcul Național Apuseni. O zonă protejată cu o suprafață de 76 de mii de hectare, ce se întinde în trei județe: Cluj, Bihor și Alba.

Citește și
tudor oradea
Coșmarul unui bărbat din Oradea. De la o banală amigdalită a ajuns la 22 de operații și 80 de zile în spital

Titus Crăciun, Salvamont Cluj: „Lacul de acumulare Tarnița, lacul de acumulare Beliș și zona Beliș este una dintre oazele care au rămas cât de cât nealterate în județul Cluj din punct de vedere al turismului”.

Și într-adevăr, în zonă ajung destui turiști.

Turistă: „Ne place, am venit la aer curat pentru asta mică. N-ar fi frumos să distrugă chiar totul, mă gândesc că nu vor să facă chiar hoteluri”.

Organizarea unui referendum pentru ieșirea din zona protejată a fost votată de consilierii locali, anul trecut. Primarul comunei susține că nu poate ademeni mai mulți turiști în zonă doar prin frumusețea naturii.

Viorel Matiș, primarul comunei Beliș: „Cum atrag turiștii, cum îmi gândesc o strategie pe viitor ca să pot să dezvolt. Nimeni nu vrea să construiască haotic”.

Sub 15% din toată suprafața comunei este în intravilan, așadar pe restul terenului ridicarea construcțiilor este restricționată. În cazul în care Beliș ar ieși din parc, regulile s-ar schimba. Administrația parcului susține că zona se poate dezvolta și acum și nu exclude să fie vorba și despre niște interese imobiliare în spatele dorinței de a renunta la statutul de zona protejată.

Alin Moș, director administrația Parcului Natural Apuseni: „Astfel de interese imobiliare există practic în lumea asta în toate zonele care sunt importante din punct de vedere turistic, iar Parcul Natural Apuseni este prin excelență o zonă importantă din punct de vedere turistic”.

Localnicii sunt împărțiți în tabere.

Bătrân: „Eu nu vreau să se facă, să se vândă pădurea nicicum, să lase cum a fost la consiliul popular”.

Bătrân:Să ieșim. Să avem și noi niște drepturi, să putem construi ceva, să obținem o autorizație mai ușor”.

Între timp, Prefectura Cluj a atacat în instanță decizia de organizare a referendumului.

Irina Munteanu, prefect Cluj: „Cum introducerea comunei Beliș în Parcul Național Apuseni s-a făcut în baza unei hotărâri de Guvern, tot autoritățile centrale sunt cele care modifică aceste limite ale parcului”.

Tanczos Barna, ministrul Mediului, Apelor și Pădurilor:Comuna în sine nu este protejată, este protejată biodiversitatea speciilor și habitatele valoroase. Ieșirea dintr-un Parc Național nu se poate face prin referendum”.

Tribunalul Cluj a hotărât că localnicii pot merge totuși la urne.

Anca Rad, purtător de cuvânt Tribunalul Cluj-Napoca: „Nu s-a dispus nimic prin această hotărâre cu privire la modificarea limitelor și arealului natural Apuseni și nici nu se putea dispune în acest sens”.

Conform legii, scoaterea unei localități dintr-o arie protejată se poate face doar prin Hotărâre de Guvern.

Articol recomandat de sport.ro
Florentino Perez și-a făcut lista: doi antrenori pentru postul de ”principal” la Real Madrid
Florentino Perez și-a făcut lista: doi antrenori pentru postul de ”principal” la Real Madrid
Citește și...
Animale găsite moarte într-o fermă din Cluj. Polițiștii încearcă să afle cine se face vinovat
Animale găsite moarte într-o fermă din Cluj. Polițiștii încearcă să afle cine se face vinovat

Polițiștii au deschis un dosar penal pentru uciderea animalelor cu intenție, fără drept, după ce anchetatorii au găsit într-o fermă din Cluj cadavrele a trei bivoli și a doi câini.

Coșmarul unui bărbat din Oradea. De la o banală amigdalită a ajuns la 22 de operații și 80 de zile în spital
Coșmarul unui bărbat din Oradea. De la o banală amigdalită a ajuns la 22 de operații și 80 de zile în spital

De la o banală amigdalită, un bărbat de 37 de ani din Oradea a fost la un pas de moarte. A ajuns la Spitalul de Urgență din Cluj în momentul în care toate organele începeau să-i cedeze, rând pe rând.  

Recomandări
Gerul năprasnic a înghețat toată România. Temperaturile au scăzut până la -19 grade, iar frigul intens a făcut victime
Gerul năprasnic a înghețat toată România. Temperaturile au scăzut până la -19 grade, iar frigul intens a făcut victime

Gerul mușcă necruțător toată România. Râurile sunt bocnă, la fel și multe șosele. De luni, de la ora 20, este în vigoare un Cod galben de ger în toată țara, valabil până la ora 10. Temperaturile au scăzut până la -19 grade Celsius.

„Scopul principal” al lui Trump în Iran nu ar fi schimbarea regimului. Ce ar vrea, de fapt, de la liderii Statului Islamic
„Scopul principal” al lui Trump în Iran nu ar fi schimbarea regimului. Ce ar vrea, de fapt, de la liderii Statului Islamic

Donald Trump anunță taxe vamale de 25 la sută pentru orice țară care face comerț cu Iranul. Președintele american se întâlnește, marți, cu consilierii săi de rang înalt pentru a discuta variantele de răspuns la adresa regimului de la Teheran.

Proiect de lege depus în Congresul SUA pentru anexarea Groenlandei. Regiunea autonomă ar putea deveni al 51-lea stat
Proiect de lege depus în Congresul SUA pentru anexarea Groenlandei. Regiunea autonomă ar putea deveni al 51-lea stat

Un proiect de lege care vizează transformarea Groenlandei în cel de-al 51-lea stat al SUA, în urma recentei inițiative a președintelui Trump de a achiziționa teritoriul danez, a fost depus deja în Congres.