Veniti sa stinga un incendiu la Brasov, pompierii au dat de o uriasa sera de cannabis

×
Publicitate

 50 de persoane au fost evacuate, vineri seara, dintr-un imobil cu sase etaje din Ghimbav, in judetul Brasov, dupa ce flacarile au mistuit mansarda cladirii, iar un fum gros le-a invadat locuintele.

 Problema este alta. Valvataia a fost provocata de niste lampi supraincalzite care asigurau caldura pentru o cultura de canabis. In apartamentul cu pricina stau o tanara si un barbat din Brasov. Pagubele sunt mari: 25 de apartamente au fost distruse.

In panica produsa oamenii urlau dupa ajutor. Ingroziti, multi au iesit in strada doar cu ce aveau pe ei.

Pompierii au intervenit cu opt autospeciale si au purtat masti ca sa nu li se faca rau de la mirosul de droguri arse.

Vecinii au simtit fumul care iesea din mansarda blocului, au spart usa, insa au ramas blocati cand au vazut culturile de canabis. In incapere era impovizata o instalatie de crestere si uscare a plantelor de canepa indiana. Apartamentul era inchiriat de un barbat din Brasov, dar in el locuia o tanara.

Anchetatorii au descoperit o adevarata sera de cannabis, erau 4-5 tuburi de canal aliniate, din care cresteau plantele. Acestea se intindeau pe niste ate care vin din tavan si din pereti.

Politistii au luat toate probele de la fata locului. Plantele nu au fost afectate de incendiu si inca au ramas frunze de canabis pe jos. Incaperea era foarte bine controlata, erau sisteme de iluminat si de incalzit.

Tocmai de la aceasta instalatie improvizata se pare ca a pornit totul.

"Cel mai probabil, incendiul a pornit de la un scurt circuit produs la un conductor electric care alimenta o
lampa pentru iluminat.
", a declarat Ciprian Sfreja, purtator de cuvant ISU Brasov.

Chiriasa sustine ca nu a stiut nicio clipa de existenta drogurilor.

Asociatia de proprietari vrea sa il dea in judecata pe cel care va fi gasit vinovat. In total, 25 de locuinte au fost distruse de apa folosita la stingerea incendiului.
 

Articol recomandat de sport.ro
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Marin Takahashi își pune fanii pe jar! Pictorial incendiar cu japoneza tatuată
Citește și...
Copilul de 5 ani din Sibiu care a fost găsit după două zile de căutări în pădure a fost externat din spital

Copilul de 5 ani găsit săptămâna trecută, după două zile de căutări în pădure, a fost externat din spital. El va rămâne sub supravegherea medicului de familie. De asemenea, evoluţia sa va fi urmărită şi prin serviciul de ambulator.

CME a lansat Social Impact Center la Festivalul de la Cannes, cel mai mare eveniment al industriei filmului

În cadrul celui mai important eveniment al industriei cinematografice mondiale, CME a lansat public noua sa inițiativă dedicată producției de conținut cu impact social. 

Cum a cucerit „Bangaranga” Eurovisionul. Explicațiile producătorului român din spatele piesei

Producătorul de muzică Cristian Tarcea, cunoscut ca Monoir, este unul dintre numele din spatele melodiei câştigătoare a Eurovision 2026.

Recomandări
LIVE UPDATE. Consultări politice la Cotroceni. PNL și USR exclud un Guvern cu PSD, AUR vrea la guvernare, PSD nu vrea Bolojan

La Palatul Cotroceni, astăzi, au loc consultări cu toate partidele parlamentare pentru formarea unui nou Executiv, după ce cabinetul condus de Ilie Bolojan a fost demis prin moțiune de cenzură.

Negocieri la Cotroceni. Este tot mai clar ce fel de Guvern exclud din start forțele parlamentare. Varianta fără susținere

După consultările politice de luni, de la Palatul Cotroceni, între președintele Nicușor Dan și marile partide parlamentare, este tot mai sigur că nu vom mai avea o coaliție cu PSD și PNL, iar ideea unui Executiv tehnocrat nu are momentan susținere clară.

Ce arată primele sondaje după moțiunea de cenzură. Diferențe mari privind intențiile de vot

AUR se menţine pe primul loc în intenţiile de vot pentru alegerile parlamentare, iar PNL a crescut faţă de aprilie şi a trecut pe locul al doilea, devansând PSD, care a ajuns pe poziţia a treia.