Aproape toată țara este sub Cod galben şi Cod portocaliu de ploi. Harta județelor afectate

62196656

ANM a emis, vineri, noi avertizări Cod galben şi Cod portocaliu de ploi însemnate cantitativ şi instabilitate atmosferică, valabile până sâmbătă seara în 33 de judeţe, precum şi o informare de vreme rea, ce vizează întreaga ţară până duminică seara.

Potrivit meteorologilor, în intervalul 18 iunie, ora 12:00 - 19 iunie, ora 23:00, va fi Cod portocaliu de ploi abundente în judeţele Bacău, Galaţi, Vrancea, Brăila, Ialomiţa, Călăraşi, Buzău, Prahova şi în zona de munte a judeţelor Dâmboviţa, Argeş, Braşov şi Covasna. În aceste zone se vor acumula cantităţi de apă de 40 - 50 l/mp şi, izolat, 60 - 80 l/mp.

De asemenea, ploi abundente vor fi pe spaţii mici şi în celelalte judeţe din Muntenia şi Moldova.

În acelaşi timp, va fi vigoare o atenţionare Cod galben de ploi abundente, în acelaşi interval de timp, în Muntenia, Moldova, Oltenia şi în Dobrogea şi în cea mai mare parte a Transilvaniei. Va ploua însemnat cantitativ şi vor fi perioade cu manifestări de instabilitate atmosferică.

Aversele vor avea şi caracter torenţial, pe alocuri vor fi însoţite de descărcări electrice şi de intensificări de scurtă durată ale vântului. În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi 20 - 30 l/mp şi pe arii restrânse 40 - 50 l/mp.

Judeţele vizate de Codul galben sunt Alba, Argeş, Botoşani, Braşov, Caraş-Severin, Constanţa, Covasna, Dâmboviţa, Dolj, Gorj, Giurgiu, Hunedoara, Harghita, Iaşi, Mehedinţi, Mureş, Neamţ, Olt, Sibiu, Suceava, Tulcea, Teleorman, Vâlcea, Vaslui, precum şi Municipiul Bucureşti.

Fenomene specifice instabilităţii atmosferice se vor semnala pe alocuri şi în celelalte regiuni, iar vremea se va menţine în general instabilă până la începutul săptămânii viitoare.

Conform ANM, în intervalul 18 iunie, ora 12:00 - 20 iunie, ora 22:00, îşi va produce efectele o informare de vreme instabilă în majoritatea regiunilor. Astfel, în sudul, estul şi centrul ţării va ploua abundent şi vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată.

În intervale scurte de timp sau prin acumulare, cantităţile de apă vor depăşi 25 - 50 l/mp.

Prognoză specială pentru București

 

Meteorologii prognozează până sâmbătă seara, pentru zona Bucureşti, o vreme instabilă, cu ploi abundente, vânt puternic şi descărcări electrice.

Conform Administraţiei Naţionale de Meteorologie (ANM), în intervalul 18 iunie, ora 10:00 - 19 iunie, ora 22:00, în Capitală, cerul va fi mai mult noros şi vor fi averse şi posibil descărcări electrice.

În toată această perioadă se vor acumula cantităţi însemnate de apă, în medie de 30 - 40 l/mp. Vântul va sufla slab şi moderat, temporar cu intensificări, în general de 40 - 50 km/h.

Temperaturile maxime se vor situa în jurul valorii de 22 de grade, iar temperatura minimă din dimineaţa zilei de sâmbătă va fi de 15 - 16 grade.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
ANR: Incendiul de la bordul navei Gas Lisbon a scăzut în intensitate. Situaţia este în continuare monitorizată de autorităţi

Reprezentanții Autorității Navale Române (ANR) au anunțat, miercuri, că incendiul de la bordul navei Gas Lisbon a scăzut în intensitate, menționând că situația este în continuare monitorizată de autorități. 

De ce nu a participat Rheinmetall la licitația pentru Șantierul Mangalia, deși primește fonduri SAFE pentru modernizare

Pachetul de 920 de milioane de euro, finanţat prin SAFE, destinat cumpărării a patru nave de patrulare, a fost justificat prin faptul că şantierul naval Damen Mangalia va fi preluat şi modernizat de Rheinmetall. 

Măsuri pentru protejarea sănătăţii populaţiei din zonele afectate de inundaţii. Recomandările autorităților

Ministerul Sănătăţii a solicitat direcţiilor de sănătate publică să ia toate măsurile necesare pentru protejarea sănătăţii populaţiei din zonele afectate de inundaţii, în colaborare cu autorităţile locale şi inspectoratele pentru situaţii de urgenţă.

Recomandări
”Fără precedent”. OpenAI recunoaşte că un agent AI autonom a scăpat de sub control și a atacat infrastructura unui startup

OpenAI a anunţat marţi că un agent autonom bazat pe cele mai avansate modele de inteligenţă artificială ale companiei a scăpat de sub control în timpul unui test de securitate.

Cod roşu de ploi şi vijelii în judeţul Tulcea, până joi dimineaţa. Alerte de vreme rea în mai multe zone. HARTĂ

Administraţia Naţională de Meteorologie (ANM) a emis, miercuri, mai multe avertizări de vreme instabilă, inclusiv un Cod roşu ce urmează să afecteze judeţul Tulcea, până joi dimineaţa.

Managerul Spitalului Județean Piatra-Neamţ a sunat la 112 după un control inopinat. Ce descoperire a făcut

Poliţiştii efectuează o anchetă la secţia Ortopedie a Spitalului Judeţean de Urgenţă (SJU) Piatra-Neamţ, după ce managerul unităţii sanitare a sesizat, marţi seara, mai multe nereguli.