Anunț important pentru șoferi. Au fost mărite amenzile pentru lipsa rovinietei

62265319
Shutterstock

Limita amenzilor majorate pentru lipsa rovinietei valabile va fi majorată începând de sâmbătă, 20 august. Vizate de modificări sunt și amenzile pentru mașinile mari de transport de persoane și marfă, dar și pentru mașinile personale.

Potrivit Legii 241/2022, începând de sâmbătă amenzile vor fi majorate astfel:

Autoturisme: minim 275 de lei, maximum 550 de lei

Vehicule de transport marfă cu masa mai mică/egală cu 3,5 tone: minim 950 de lei, maximum 1.900 de lei

Vehicule de transport marfa cu masa mai mare de 3,5 tone şi mai mică/egală cu 7,5 tone: minim 1.550 de lei, maximum 3.100 de lei

Vehicule de transport marfă cu masa mai mare de 7,5 tone şi mai mică de 12 tone: minim 2.750 de lei; maximum 5.500 de lei

Vehicule de transport marfă cu masa mai mare/egală cu 12 tone, cu maximum 3 axe (inclusiv): minim 3.550 de lei; maximum 7.100 de lei

Vehicule de transport marfă cu masa mai mare/egală cu 12 tone, cu minimum 4 axe (inclusiv): minim 5.950 de lei, maximum 11.900 de lei.

Cuantumul amenzilor pentru vehicule de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto) şi maximum 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto) este de minim 1.550 de lei şi de maximum 3.100 de lei.

Pentru vehicule de transport persoane cu mai mult de 23 de locuri pe scaune (inclusiv conducătorul auto) - de minimum 2.750 de lei şi de maximum 5.500 de lei.

Articol recomandat de sport.ro
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
A dezvăluit relația cu Cristiano Ronaldo după nunta fotbalistului cu Georgina Rodriguez: ”E de prost gust!”
Citește și...
Românii care vor dori să ia credit ar putea fi nevoiți să dea test înainte. ANPC: Să arate că înțeleg noțiunile din contract

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor doreşte reglementarea printr-un act normativ a informării suplimentare a consumatorilor, anterior accesării unui credit bancar, conform unui comunicat al autorităţii.

Victor Becali ar fi lovit un bărbat pentru că a parcat pe proprietatea sa

Poliţiştii din Voluntari au fost sesizaţi, sâmbătă, de către un bărbat, că a fost lovit de omul de afaceri Victor Becali, după ce parcase autoturismul pe o alee din cartierul Pipera, potrivit unor surse judiciare, citate de Agerpres.

Doi motocicliști, urmăriți în trafic de poliție. Un ofițer a fost rănit de unul dintre fugari

Un poliţist de la Poliţia rutieră Ilfov a fost rănit în timpul unei acţiuni derulate în noaptea de vineri spre sâmbătă, după ce a făcut semnal de oprire către doi motociclişti care nu au tras pe dreapta pentru control.

Recomandări
Dunărea a secat atât de mult încât bacurile nu mai pot circula. Pe alocuri apa ajunge până la genunchi

Seceta de pe Dunăre pune în pericol circulația cu bacurile. Mai mulți operatori au anunțat că au suspendat trecerile după ce nivelul apei a scăzut la un nou minim istoric.

Filmul „Nu e locul tău aici”, cu Adrian Văncică în rolul principal, marele câștigător al Festivalului de Film de la Locarno

„Nu e locul tău aici”, regizat de Florin Șerban, a câștigat la Festivalul Internațional de Film de la Locarno Leopardul de Aur/Marele Premiu, Premiul Europa Cinemas Label și o Mențiune specială pentru interpretare.

Paturi goale și cheltuieli uriașe în spitalele mici. În unele unități, peste 90% din venituri se duc pe salarii

Unul din 3 paturi pentru pacienții acuți rămâne neocupat în spitalele din România deși marile unități de urgență sunt frecvent supraaglomerate.