Angajații Centralei Nucleare de la Cernavodă au fost izolați din cauza coronavirusului

62115362

Nuclearelectrica a anunțat că va izola personalul esențial de producție de la Centrala Nuclearelectrică de la Cernavodă, în contextul epidemiei de coronavirus.

 

Societatea Naţională Nuclearelectrica a iniţiat implementarea măsurii de izolare a personalului esenţial de operare şi producţie din cadrul centralei nuclearo-energetice de la Cernavodă, măsura urmând să fie menţinută atât timp cât va fi necesar, informează compania printr-un comunicat.

”Demararea acestei măsuri suplimentare de protecţie are la baza Hotărârea Comitetului Naţional pentru Situaţii Speciale de Urgenţă (CNSSU) nr. 9/14.03.2020, prin care se aprobă instituirea măsurii de izolare a personalului esenţial pentru asigurarea funcţionării CNE Cernavodă, în concordanţă cu prevederile Planului de continuitate a activităţilor de bază în cazul unei epidemii/pandemii. 

Planul intern de protecţie a personalului şi de asigurare a continuităţii operării în condiţii de siguranţă şi a producţiei a fost adoptat de conducerea SNN ca măsura suplimentară în perioada epidemiei de COVID-19, în conformitate cu standardele internaţionale din industria nucleară şi prevederile naţionale în materie”, se menţionează în comunicat.

SNN precizează că procesele de bază ale companiei se desfăşoară în parametri normali, acţiunile şi măsurile suplimentare fiind elaborate şi implementate în coordonare cu toate instituţiile abilitate ale statului român.

 

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
FOTO Diletta Leotta, fără inhibiții în vacanță. Fotografii îndrăznețe cu partenera lui Karius: ”Ești o zeiță”
Citește și...
Mesaje emoționante ale românilor din "prima linie" a luptei cu coronavirusul. GALERIE FOTO

În urma confirmării cazurilor de persoane infectate în România și a deciziei de a institui starea de urgență pe teritoriul țării, autoritățile s-au mobilizat și au postat pe rețelele de socializare mesaje prin care le cer românilor să stea acasă.

Protecția Consumatorilor cere amânarea cu 90 de zile a plății ratelor bancare

Autoritatea Naţională pentru Protecţia Consumatorilor (ANPC) analizează din perspectiva afectării interesului economic al consumatorului amânarea plăţii ratelor bancare cu 90 de zile, în contextul pandemiei de coronavirus.

Traian Berbeceanu, despre starea de urgență: Alimentele nu vor fi raționalizate, țara nu va fi blocată

Comisarul Traian Berbeceanu, şeful de Cabinet al ministrului de Interne Marcel Vela, a afirmă că declararea stării de urgenţă are rolul de a ajuta populaţia, de a o proteja şi de a salva vieţi.

Recomandări
Nicușor Dan: „Partidele nu s-au înțeles pe legea salarizării. Și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR”

Președintele Nicușor Dan anunță că PSD, PNL, USR și UDMR nu au ajuns la un consens privind legea salarizării și și-au asumat pierderea a 770 de milioane de euro din PNRR.

Peste 120 de aleși ar putea rămâne fără funcții dacă Legea integrității va fi promulgată. USR, avertisment pentru PNL

După o lună de dezbateri și nenumărate modificări, legea integrității a fost adoptată în Parlament cu articolul care prevede că aleșii găsiți în incompatibilitate sau conflict de interese, chiar și retroactiv, își pierd funcția.

Titlurile de stat ar putea deveni garanție pentru credite bancare. Românii nu ar mai fi nevoiți să le vândă pentru bani

Pentru prima dată, românii care au titluri de stat precum „Fidelis” ar putea obține credite bancare cu ajutorul lor. Titlurile de stat le-ar putea servi drept garanție pentru împrumuturi fie de consum, fie ipotecare.