Ambasadorul SUA, Hans Klemm, in vizita la ministrul Justitiei: "L-am asigurat de sprijin in intarirea statului de drept"

Hans Klemm

Ambasadorul Statelor Unite ale Americii in Romania, Hans Klemm, a sosit, luni dupa-amiaza, la sediul Ministerului Justitiei, pentru a se intalni cu ministrul Tudorel Toader.

Vizita are loc in contextul in care ministrul Justitiei a amanat, luni, pentru miercuri, prezentarea rezultatelor evaluarii conducerii Ministerului Public si Directiei Nationale Anticoruptie.

"Am fost aici pentru a ma prezenta ministrului Justitiei. Am avut o discutie foarte buna despre istoria cooperarii intre Statele Unite si Romania si l-am asigurat pe ministrul Justitiei de interesul continuu, al meu si al tarii mele, in a-i sustine eforturile de a intari statul de drept in Romania si de a lupta impotriva coruptiei", a spus Hans Klemm, la iesirea din sediul Ministerului Justitiei.

Ministrul Justitiei a declarat, luni, ca nu i-a prezentat primului-ministru concluziile verificarilor de la Parchetul General si DNA, dar ca va vorbi cu premierul pana miercuri, cand va anunta rezultatul analizei.

Tudorel Toader a spus ca nu s-a intalnit cu procurorul-sef al DNA inainte sau in timpul evaluarii, pentru ca nu el trebuie sa se deplaseze pentru aceste discutii, procedura fiind "in sens invers".

Citește și
Liviu Dragnea
Liviu Dragnea: "As mai lasa discutiile despre o functie pentru Victor Ponta." Ce a discutat cu ambasadorul SUA, Hans Klemm

Surse din DNA au declarat, pentru News.ro, ca procurorul-sef Laura Codruta Kovesi nu a fost invitata de ministrul Justitiei la discutii, in cadrul evaluarii activitatii conducerii acestei unitati de parchet.

Tudorel Toader, a declarat, luni dimineata, ca evaluarile activitatii Ministerului Public si DNA au fost facute in termenul stabilit de 14 zile, care s-a implinit duminica seara, dar va proroga termenul de anuntare a rezultatelor cu doua zile, iar decizia si toate amanuntele legate de aceasta le va prezenta miercuri, intr-o conferinta de presa.

Toader a fost intrebat si luni dimineata, cand a ajuns la Ministerul Justitiei, daca in cadrul acestei evaluari s-a intalnit si cu procurorul-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, dupa discutiile pe care le-a avut cu procurorul general al Romaniei, Augustin Lazar, insa a evitat un raspuns, aratand doar ca aceasta informatie va fi comunicata miercuri, in conferinta de presa.

Intrebat cum comenteaza declaratiile presedintelui potrivit carora este multumit de activitatea procurorului-sef al DNA si procurorului general al Romaniei si ce va face in eventualitatea in care va propune revocarea acestora din functii si va primi un refuz din partea sefului statului, ministrul Justitiei a spus: "Presedintele si-a exprimat in repetate randuri opinia. Eu imi voi exprima opinia mea, in scris si prin raspunsurile pe care vi le voi da miercuri, in conferinta de presa”.

Verificarile la Ministerul Public si la Directia Nationala Anticoruptie au fost anuntate de ministrul Justitiei in 12 martie, cand spunea ca va discuta cu procurorul general al Parchetului Inaltei Curti de Casatie si Justitie, Augustin Lazar, si cu procurorul-sef al DNA, Laura Codruta Kovesi, despre ancheta privind OUG 13, considerand ca s-a incalcat legea, conform deciziei Curtii Constitutionale si arata ca in doua saptamani va lua o decizie finala, inclusiv privind o eventuala revocare a celor doi, dar este posibil ca pana atunci acestia sa demisioneze.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO “Mi s-au oferit 200.000 de euro pe lună pentru a deveni escortă de lux”. Ce s-a întâmplat cu una dintre cele mai de succes sportive
FOTO “Mi s-au oferit 200.000 de euro pe lună pentru a deveni escortă de lux”. Ce s-a întâmplat cu una dintre cele mai de succes sportive
Citește și...
Ambasadorul SUA, Hans Klemm: In iulie Romania va gazdui un exercitiu cu 30.000 de soldati din tarile NATO
Ambasadorul SUA, Hans Klemm: In iulie Romania va gazdui un exercitiu cu 30.000 de soldati din tarile NATO

 Ambasadorul Statelor Unite ale Americii in Romania, Hans Klemm, a declarat marti, la Bistrita, ca in luna iulie tara noastra va gazdui un exercitiu militar de amploare, la care vor participa aproximativ 30.000 de soldati din tarile membre NATO.

Liviu Dragnea:
Liviu Dragnea: "As mai lasa discutiile despre o functie pentru Victor Ponta." Ce a discutat cu ambasadorul SUA, Hans Klemm

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a afirmat, marti, ca prefera sa amane discutiile despre o eventuala functie in partid care sa-i fie acordata lui Victor Ponta, lasand de inteles ca a existat o discutie in acest sens intre Ponta si Grindeanu.

Liviu Dragnea s-a intalnit, la Parlament, cu ambasadorul SUA, Hans Klemm; cei doi au discutat 45 de minute
Liviu Dragnea s-a intalnit, la Parlament, cu ambasadorul SUA, Hans Klemm; cei doi au discutat 45 de minute

Ambasadorul SUA la Bucuresti, Hans Klemm, s-a intalnit marti, la Parlament, cu presedintele Camerei Deputatilor, Liviu Dragnea, cei doi discutand aproximativ 45 de minute, pana la aceasta ora nefiind facute publice temele de discutie.

Recomandări
Miting pro-Europa în București: ”Nu plecăm capul în fața extremismului”. Coregrafie impresionantă
Miting pro-Europa în București: ”Nu plecăm capul în fața extremismului”. Coregrafie impresionantă

A fost ziua mitingului pro-european în Piața Victoriei. În cadrul manifestației - organizată de mai multe ONG-uri- a fost pusă în scenă și o coregrafie în formă de inimă, simbolizând apartenența României la comunitatea europeană.

Putin anunță ce vrea pentru a nu ucide mii de ucraineni, în timp ce Trump spune că a glumit cu pacea în 24 de ore
Putin anunță ce vrea pentru a nu ucide mii de ucraineni, în timp ce Trump spune că a glumit cu pacea în 24 de ore

Putin trage de timp. Trebuie să punem presiune pe el pentru a accepta un acord de armistițiu în Ucraina, fără condiții. A spus-o premierul britanic Keir Starmer, care a fost gazda unui summit virtual al aliaților Ucrainei.

Diana Șoșoacă, după ce a fost din nou oprită din cursa spre Cotroceni: ”Domnule Putin, acum pe ei, pe mama lor!”
Diana Șoșoacă, după ce a fost din nou oprită din cursa spre Cotroceni: ”Domnule Putin, acum pe ei, pe mama lor!”

  A fost ultima zi de înscrieri pentru alegerile prezidențiale și, a doua oară consecutiv, Diana Șoșoacă a fost oprită din cursă. De această dată, de Biroul Electoral Central.