Actorul Teodor Corban a murit la vârsta de 65 de ani

×
Codul embed a fost copiat

Actorul Teodor Corban, cunoscut publicului pentru numeroasele roluri de scenă şi de film, a murit, a anunţat teatrologul Oltiţa Cîntic, marţi dimineaţă, pe Facebook.

"S-a stins Teodor Corban. Actorul. Cel pe care-l ştie toată lumea din 'Aferim', unde juca rolul principal, zapciul Costandin. Un film în care a strălucit în toată splendoarea lui interpretativă. O producţie laureată cu Ursul de Aur la Berlin şi cu o grămadă de Premii Gopo, unul dintre ele chiar pentru prestaţia lui Teo, cum i se adresau apropiaţii. (...) Drum lin către stele, Teodor Corban! Îţi simţim deja lipsa", a scris Oltiţa Cîntic, citată de Agerpres.

Teodor Corban s-a născut pe 28 aprilie 1957, la Iaşi.

A absolvit Institutul de Artă Teatrală şi Cinematografică în 1985, la clasa prof. Dem Rădulescu - Dragoş Galgoţiu. Între 1985 şi 1988 a fost actor pe scena Teatrului "V. I. Popa" din Bârlad, apoi a jucat la Teatrul Dramatic din Constanţa. Din 1989 este angajatul Teatrului Naţional "Vasile Alecsandri" Iaşi, potrivit site-ului Naţionalului ieşean.

În Naţionalul ieşean a jucat în numeroase spectacole, printre care: "Scadenţa" de Elias Canetti, regia Ovidiu Lazăr, 1989; "Chiriţa în balon" şi "Chiriţa în Iaşi" de Vasile Alecsandri, regia Ovidiu Lazăr, 1990; "Carol" de Slavomir Mrozek, regia: Irina Popescu Boieru, 1990; "Nebuna din Chaillot" de Jean Giraudoux, regia Irina Popescu Boieru, 1991; "Venexiana", regia Cristian Hadji-Culea, 1994; "Anecdote provinciale" de Alexandr Vampilov, regia Ion Sapdaru, 1994; "Chiriţa în provinţie" de Vasile Alecsandri, regia Ion Sapdaru, 1997; "Visul unei nopţi de vară" de William Shakespeare, regia Ion Sapdaru, 1998; "Livada de vişini" de A. P. Cehov, regia Alexander Hausvater, 2000; "Trei", adaptare scenică de Teodor Corban, Constantin Puşcaşu şi Ionuţ Cornilă după "Trei pe un balansoar" de Luigi Lunari, regia Teodor Corban, 2020; "Unchiul Vanea" de A.P. Cehov, regia Claudiu Goga, 2020; "Terminal: Brazilia" de Spiro Scimone, regie colectivă, 2022.

A avut, de asemenea, multe prezenţe şi în filme. Printre peliculele în care a jucat se numără "Aferim!", "Un etaj mai jos", "Betoniera", "O vară foarte instabilă", "Poziţia copilului", "Portretul luptătorului la tinereţe", "Amintiri din Epoca de Aur 1 - Tovarăşi, frumoasă e viaţa!", "Amintiri din Epoca de Aur 2 - Dragoste în timpul liber", "4 luni, 3 săptămâni şi 2 zile", "California Dreamin' (nesfârşit)", "Călătorie la oraş".

Articol recomandat de sport.ro
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Reacția americanilor când au văzut că pot da peste România la CM 2026
Citește și...
A murit Gina Lollobrigida, unul dintre simbolurile cinematografiei mondiale. Actrița avea 95 de ani
A murit Gina Lollobrigida, unul dintre simbolurile cinematografiei mondiale. Actrița avea 95 de ani

Actriţa italiană Gina Lollobrigida a murit la 95 de ani, anunţă, luni, agenţia Ansa.  

A murit Wayne
A murit Wayne "Gino" Odjick. Fostul mare hocheist canadian avea 52 de ani

Fostul mare hocheist Wayne „Gino” Odjick, care a jucat 12 sezoane în NHL, a murit, duminică, la vârsta de 52 de ani.

Lieuwe Westra a murit la 40 de ani. Fostul ciclist olandez suferea de depresie
Lieuwe Westra a murit la 40 de ani. Fostul ciclist olandez suferea de depresie

Fostul ciclist olandez Lieuwe Westra a murit la 40 de ani. Biograful său a anunţat acest lucru în social media, el scriind că fostul rutier, care suferea de depresie, „s-a luptat cu el însuşi în ultimii ani şi a pierdut”.

 

Actrița rusă Inna Churikova a murit la vârsta de 79 de ani
Actrița rusă Inna Churikova a murit la vârsta de 79 de ani

Inna Churikova, una dintre cele mai celebre actrițe ale Uniunii Sovietică și ale Rusia, a murit, sâmbătă, la vârsta de 79 de ani.

A murit Liviu Ursuleanu. Fostul antrenor al Simonei Halep avea 60 de ani
A murit Liviu Ursuleanu. Fostul antrenor al Simonei Halep avea 60 de ani

Lumea tenisului românesc este în doliu. Antrenorul Liviu Ursuleanu a murit sâmbătă, 14 ianuarie, pe patul de spital, la vârsta de 60 de ani, după o lungă și grea suferință, informează Federația Română de Tenis.

Recomandări
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”
Premierul României anunță că în decembrie vom avea ”foarte probabil” o nouă ”ordonanță trenuleț”: ”Nu putem fugi de asta”

Premierul Ilie Bolojan a fost întrebat, vineri, în conferința de presă pe care a susținut-o la Palatul Victoria, dacă salariul minim în România va ”rămâne înghețat” și în anul 2026.   

Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei
Căldură gratis în calorifere, trafic rutier ”ca afară” sau case pentru tineri. Ce promit candidații la Primăria Capitalei

Energie termică gratis, fluidizarea traficului rutier sau locuințe pentru tineri. ȘtirileProTv.ro vă prezintă cele mai importante promisiuni electorale ale candidaților la alegerile pentru Primăria Capitalei, care sunt organizate în 7 decembrie 2025.

Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii
Ilie Bolojan: Este o batjocură când îţi iei bani nemunciţi sau banii pe care îi iei nu se reflectă în rezultatele activităţii

Premierul Ilie Bolojan critică indemnizațiile de 27.000 de lei de la Aeroporturi București, numindu-le „o batjocură” în lipsa unor rezultate.