A zecea tranşă de vaccin de la Pfizer BioNTech, care constă în 201.240 doze, soseşte luni în ţară

62171776

A zecea tranşă de vaccin de la Pfizer BioNTech, care constă în 201.240 doze, soseşte luni în ţară.

”Mâine, 22 februarie, soseşte în România, pe cale aeriană, cea de a zecea tranşă de vaccin de la Pfizer BioNTech care constă în 201.240 doze de vaccin. Acestea vor ajunge pe aeroporturile din Otopeni, Cluj-Napoca şi Timişoara. Transportul către centrele de stocare este asigurat de firma producătoare, inclusiv pe cale terestră. Vaccinurile sunt transportate în condiţii optime de siguranţă, în containere speciale, cu gheaţă carbonică şi folie etanşă”, anunţă Comitetul Naţional de Coordonare a Vaccinării, scrie News.ro. 

Procesul de vaccinare continuă atât în centrele din Bucureşti, cât şi din ţară, dozele fiind distribuite astfel: Centrul Naţional de Stocare Bucureşti: 59.670 doze; - Centrul Regional de Depozitare Braşov: 23.400 doze; Centrul Regional de Depozitare Cluj: 23.400 doze; Centrul Regional de Depozitare Constanţa: 23.400 doze; Centrul Regional de Depozitare Craiova: 24.570 doze; Centrul Regional de Depozitare Iaşi: 23.400 doze; - Centrul Regional de Depozitare Timişoara: 23.400 doze.

În centrele de vaccinare se vor utiliza atât doze recepţionate de România în tranşa curentă, cât şi în tranşele anterioare, pe baza solicitărilor transmise la Centrul Naţional şi centrele regionale de depozitare, prin direcţiile de sănătate publică judeţene şi cea a municipiului Bucureşti.

Conform calendarului de livrare, următoarea tranşă de vaccin ar urma sa fie adusă în România luni, 1 martie, iar la acest moment se aşteaptă confirmarea oficială în acest sens din partea firmei producătoare.

În România, alocarea dozelor de vaccin se realizează conform calendarului de livrare pus la dispoziţie de firma producătoare, sens în care, săptămânal, ţara noastră primeşte tranşele de vaccin necesare imunizării populaţiei.

Până la acest moment, în ţara noastră s-au recepţionat 1.308.509 de doze de la Pfizer BioNTech şi au fost administrate 1.220.088 de doze persoanelor înscrise la vaccinare.

 

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Substanțe în cantități periculoase, descoperite în blocurile din marile orașe din România

Cercetătorii din cadrul Universităţii Babeş-Bolyai au evaluat calitatea aerului interior în timpul sezonului rece, în cinci mari oraşe din România.

Județele cu cele mai multe cazuri noi de COVID-19. Bucureşti - 477; urmează Timiş, Cluj, Maramureş

Zonele cu cele mai multe cazuri nou confirmate de infecţie cu SARS-CoV-2 faţă de ultima raportare sunt: Bucureşti - 477, judeţele Timiş - 235, Cluj -169, Maramureş - 123, Ilfov - 121, Braşov - 118, potrivit datelor transmise, duminică, de GCS.

Coronavirus România, bilanț 21 februarie. S-au înregistrat 2.419 cazuri noi și 52 de decese în ultimele 24h

Coronavirus România, bilanț 21 februarie. Până în prezent, pe teritoriul României, au fost confirmate 779.695 de cazuri de persoane infectate cu noul coronavirus.

Recomandări
Cazul ambulanței din Cluj scoate la iveală lacunele legii. Un clip fals poate fi șters de autorități abia după 10 zile

Imaginile, ori informațiile false pot să provoace panică, să pună oameni în pericol și, în cazuri extreme, chiar să ducă la violență. 

Alertă după ce doi bărbați s-au apropiat prea mult cu o șalupă de barjele scufundate în Dunăre. Polițiștii au împânzit zona

Un incident petrecut la Izvoarele în zona barjelor scufundate în Dunăre a pus în alertă autoritățile. 

TAROM va primi primul Boeing 737 MAX până la finalul acestei luni. Aeronava „Mircea Lucescu” a trecut zborul de test

Până la finalul acestei luni, primul Boeing 737 MAX ar urma să ajungă în flota TAROM. Avionul care a fost botezat Mircea Lucescu după marele antrenor român, a trecut de zborul de test și poartă deja însemnele operatorului național.