Biserica de lemn din Topla, veche de aproape 300 de ani, a ars complet. De ce fusese mutată în Timișoara

×
Publicitate

Biserica din lemn din Topla, aflată în incinta Muzeului Satului Bănăţean din Timişoara, a ars complet într-un incendiu care izbucnit în noaptea de marţi spre miercuri.

Pompierii ISU Timiş au fost solicitaţi, prin 112, să intervină pentru stingerea incendiului, la locul evenimentului deplasându-se pompierii din cadrul Detaşamentului 1 Timişoara cu două autospeciale de stingere şi un echipaj SMURD.

La sosirea la locul intervenţiei s-a constatat că incendiul se manifesta generalizat la biserică, cu pericol de propagare la casa parohială şi la o troiţă alăturată.

Biserica era din lemn, cu o suprafaţă de 50 mp. În urma incendiului a ars biserica în totalitate şi a fost afectat pe o suprafaţă mică acoperişul troiţei.

Pompierii au limitat extinderea incendiului la casa parohială, a informat ISU Timiş.

Biserica de lemn din Topla, comuna timişeană Mănăştiur, a fost construită în anul 1746. Biserica, unul din cele mai valoroase monumente religioase din Banat, a fost demontată în Topla în 1987 şi adusă la Timişoara, unde a fost refăcută în perioada 1994 - 1996, în cadrul Muzeului Satului Bănăţean, acolo unde se afla şi acum. După refacere, a fost resfinţită. Biserica era înscrisă pe noua listă a monumentelor istorice.

Articol recomandat de sport.ro
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
GALERIE FOTO | Paula Badosa s-a pozat în ipostaze incendiare pentru a vinde o gamă de bikini pentru vara anului 2026
Citește și...
O femeie a murit după ce a fost lovită de un șofer care dădea cu spatele într-o parcare din județul Sălaj

O femeie de 68 de ani a decedat vineri, în localitatea Buciumi din judeţul Sălaj, după ce a fost acroşată de o maşină al cărei şofer efectua o manevră de mers înapoi, cu intenţia de a ieşi dintr-o parcare.

Tot mai mulți români părăsesc Marea Britanie: costul vieții a explodat, iar salariile nu mai țin pasul cu scumpirile

Românii sunt cei mai mulți dintre cetățenii Uniunii Europene care se stabilesc în Regatul Unit sau îl părăsesc pentru alte țări. 

Ce ar fi descoperit legiștii după moartea unui elev de 15 ani în curtea unei școli din Bacău. Filmul tragediei

Ministerul Sănătății și Departamentul pentru Situații de Urgență fac anchete la Ambulanța Bacău, în cazul morții unui elev de 15 ani în curtea școlii.

Recomandări
Liderii europeni vor discuta despre securitate la Praga. „România este noua Polonie”

Și la Forumul Globsec de la Praga discuțiile au vizat o Europă independentă din punct de vedere militar. Aproape 2.000 de invitați iau parte la una dintre cele mai importante conferințe de geopolitică.

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Sporurile vor dispărea, iar grilele vor deveni unitare

Angajații de la stat vor avea venituri calculate diferit din 2027. Legea salarizării din sectorul public va fi adoptată până la finalul acestei sesiuni parlamentare, conform unui acord cu partidele din fosta coaliție de guvernare.

Facturile la telefonie și internet ar putea fi plafonate la cursul BNR. Inițiativa promite eliminarea comisioanelor ascunse

Facturile la telefonie și internet, emise în euro, ar putea fi plătite la cursul BNR. Este o inițiativă legislativă, adoptată deja de Senat, prin care comercianții vor fi obligați să nu mai adauge comisioane sau costuri suplimentare.