400 de milioane de euro in doar 3 luni. TOPUL preferintelor romanilor cand vine vorba de cheltuit bani pe electronice

×
Publicitate

Au, n-au bani, romanii nu mai concep viata fara smartphone. In ciuda recesiunii si a lipsurilor, au cheltuit in ultimele 3 luni peste 400 de milioane de euro pe electronice.

Potrivit unui studiu dat publicitatii, clientii au cumparat in special telefoane inteligente, televizoare cu ecran plat si calculatoare. Cifra este cu 17 la suta mai mare decat cea din 2013.

Albert are doar 7 ani dar parintii i-au cumparat deja un telefon inteligent. De altfel smartphonurile reprezinta un sfert din totalul vanzarilor de electronice: 128 de milioane de euro sau echivalentul a 340.000 de salarii medii nete pe economie. Albert il foloseste pe al lui ca sa se joace si sa discute cu parintii.

"- De ce un telefon atat de performant pentru copil?
- In primul si in primul rand pt ca il iubesc, e singurul. Si in al doilea rand, face mult mai multe decat un telefon normal. Cu cat e mai performant, cu atat are mai mult acces la jocuri mai sofisticate, mai detaliate, mai jucause pentru el", spune tatal lui Albert.

Acum, in Romania, oriunde intorci capul, zaresti celulare inteligente. Multi au acceptat chiar sa se inhame la abonamente costisitoare pe 2 ani doar ca sa isi faca un astfel de capriciu. Doar asa a fost posibil ca 365 de mii de romani sa-si ia numai in prima jumatate a anului aparate care costa in medie 350 de euro.

Au crescut cu aproape 30 de procente si vanzarile de electronice. Varful a fost in iunie, inainte de campionatul mondial, cand multi romani si-au luat televizoare de ultima generatie dar si aparatele de facut espresso. Probabil au baut multe cafele pentru ca meciurile au fost la ore tarzii.

Alte 100 de milioane s-au dus pe electrocasnice. Cele mai vandute au fost frigiderele, masinile de spalat si uscatoarele de par. Pe produsele IT romanii au cheltuit in primele 6 luni 93 de milioane de euro. Si-au cumparat in special monitoare , laptopuri si tablete.

Articol recomandat de sport.ro
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Fiica unui fost mare atacant fură inimile americanilor! Tatăl ei a fost coleg cu Miodrag Belodedici
Citește și...
STIRI INTERNE PE SCURT. Romanul suspectat initial de Ebola se simte bine; Furt de 250.000 de euro in Suceava

Romanul suspectat initial de Ebola, dar diagnosticat ulterior cu malarie, a raspuns bine la tratament. Medicii spun ca starea lui de sanatate s-a ameliorat. Mai mult, a scapat si de o suferinta pulmonara.

La trei zile dupa ce un culturist a fost injunghiat pe faleza la Costinesti, toata lumea se face ca ploua. "N-am vazut nimic"

Un episod de o violenta rara, petrecut la Costinesti, il putea lasa mutilat pe viata pe un culturist de performanta.

Barbat de 46 de ani, disparut in valuri, in statiunea Neptun. Scafandrii au suspendat cautarile din cauza marii agitate

Furtunile din acest sfarsit de saptamana au agitat teribil marea. Un barbat de 46 de ani a disparut luni in valuri, in statiunea Neptun, iar cei de pe plaja au alarmat imediat salvamarii.

Recomandări
Primul spital construit de la zero în Cluj în ultimii 50 de ani. Realizat prin PNRR, este printre cele mai moderne din Europa

Unul dintre cele mai moderne centre de neurochirurgie din Europa de Est a fost inaugurat sâmbătă la Cluj-Napoca. 

Ultimul weekend de vară aduce peste 120.000 de turiști la mare. Septembrie vine cu vreme bună și prețuri mai mici

Ultimul weekend de vară aduce peste 120 de mii de turiști pe litoralul românesc, potrivit reprezentanților patronatelor din turism.

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în Ucraina. Ce se va schimba

Un înalt oficial rus spune că Moscova nu a folosit până acum din ”bun simț” arme nucleare în războiul din Ucraina, dar va răspunde ”simetric” dacă aliații Kievului îi vor furniza acestuia componente de arme nucleare tactice.