Scandal uriaș la Eurovision 2019. Poliția din Israel a declanșat o anchetă

Eurovision 2019

Televiziunea publică israeliană, KAN, a decis oprirea vânzării biletelor pentru concursul muzical Eurovision şi investighează posibile nereguli în acest proces, după ce primul lot a fost epuizat într-o oră de la punerea în vânzare.

Poliţia anchetează, de asemenea, suspiciuni de vânzare la suprapreţ a biletelor, scrie Haaretz.

KAN a transmis duminică site-ului Leaan, care vinde biletele, să blocheze orice acţiune de acest fel, după ce au fost raportate mai multe nereguli şi defecţiuni.

Anunţul a venit la scurtă vreme după ce ministrul de Securitate internă, Gilad Erdan, a spus că a cerut poliţiei israeliene să investigheze revânzarea biletelor pentru Eurovision.

Suspendarea cerută de KAN este pe termen nedeterminat şi televiziunea a spus că supervizorii săi „au identificat o încercare de a interveni în procesul de vânzare” şi că sute de bilete care reprezintă cele mai bune locuri au fost vândute către oficiali media şi din sport, şi nu publicului larg, „în contradicţie cu instrucţiunile KAN”.

Citește și
Kate Middleton
Prințesa de Wales a furat toate privirile într-un costum roșu îndrăzneț. Apariție elegantă la Castelul Windsor. GALERIE FOTO

„Un fenomen ilegal dezgustător”, aşa a catalogat Erdan, duminică, acţiunile speculanţilor. „Nu este posibil ca un eveniment istoric şi aşteptat să fie o sărbătoare să fie folosit de infractori pentru a mânji faţa statului Israel. Am cerut poliţiei să acţioneze împotriva speculei cu orice mijloace disponibile”.

Biletele pentru evenimentele Eurovision 2019 au fost puse în vânzare joi seară şi epuizate în scurt timp. Erdan a mai spus că a primit informaţii că, online, erau vândute bilete cu preţuri de două sau trei ori mai mari.

Preţul biletelor pentru finala Eurovision este, în medie, de 100 de dolari. O a doua parte din bilete vor fi puse în vânzare în luna aprilie.

În total, vor fi disponibile 4.000 de bilete pentru publicul general şi 3.000 pentru European Broadcasting Union.

Sub sloganul „Dare to dream”, Eurovision Song Contest 2019 va avea loc la Tel Aviv, cu semifinalele pe 14 şi 16 mai şi finala pe 18 mai. Israelul, unde dintre cele cinci ţări care participă direct în finală, va fi reprezentat de Kobi Marimi, în vârstă de 27 de ani.

La ediţia cu numărul 64 a competiţiei muzicale, alături de România, vor participa 40 de ţări, după ce Ucraina a renunţat.
România va intra în concurs în a doua semifinală, fiind reprezentată de Ester Peony, cu piesa „On a Sunday”.

Eurovision este o competiţie muzicală internaţională, organizată de European Broadcasting Union (EBU), cea mai mare asociaţie a televiziunilor publice din Europa. Prima ediţie a avut loc în 1956, la Lugano, în Elveţia. Difuzat fără întrerupere, timp de 60 de ani, show-ul a devenit unul dintre cele mai longevive şi mai urmărite programe de televiziune din lume. Printre artiştii care au urcat, de-a lungul anilor, pe scena Eurovision se numără ABBA, Julio Iglesias, Toto Cutugno, Celine Dion şi Johnny Logan.

Mai mulţi artişti au cerut boicotarea evenimentului de la Tel Aviv, din cauza „sistematicei încălcări a drepturilor omului de către Israel în cazul palestinienilor”.

Abonați-vă gratuit la newsletter-ul Știrile Pro TV de pe WhatsApp. Primiți în fiecare zi cele mai importante știri pe telefon! 

 Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Eleonora Incardona a avut probleme la meciul lui Inter
Citește și...
Prințesa de Wales a furat toate privirile într-un costum roșu îndrăzneț. Apariție elegantă la Castelul Windsor. GALERIE FOTO
Prințesa de Wales a furat toate privirile într-un costum roșu îndrăzneț. Apariție elegantă la Castelul Windsor. GALERIE FOTO

Kate Middleton a deschis 2026 cu primul său angajament regal solo, găzduind o recepție festivă la Castelul Windsor.

Imagini de colecție din emisiunea „La Măruță”. Top momente de excepție cu Cătălin Măruță din show-ul de la PRO TV | VDEO
Imagini de colecție din emisiunea „La Măruță”. Top momente de excepție cu Cătălin Măruță din show-ul de la PRO TV | VDEO

De-a lungul celor aproape două decenii, emisiunea „La Măruță” a adus în casele românilor zâmbete, emoții și povești memorabile.  

Zoe Saldana, apariție de senzație la premiera noului său film. Cum s-a afișat seducătoarea actriță | GALERIE FOTO
Zoe Saldana, apariție de senzație la premiera noului său film. Cum s-a afișat seducătoarea actriță | GALERIE FOTO

Câștigătoarea premiului Oscar, Zoe Saldana, este oficial cea mai bine plătită actriță din toate timpurile, datorită filmului „Avatar: Foc și Cenușă”.

Recomandări
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru
Mai mulți români au plătit cash mașini de peste 100.000 de euro. Ce riscă cei vizați de ANAF, pe lângă sechestru

Sunt multe mașini de lux în România, fără ca proprietarii să poată justifica sursa banilor cu care le-au cumpărat.

Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani
Gerul siberian deja năprasnic se va înteți. Localitatea din România unde e cel mai frig din ultimii 14 ani

Este ger de crapă pietrele în Moldova. În județul Botoșani au fost minus 16 grade Celsius, iar la Iași minus 14. Și în Delta Dunării, la Mahmudia, au fost minus 11 grade, cea mai mică temperatură din ultimii 14 ani.

Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri
Explozie a numărului de contribuabili la Sănătate: de la 7 la 12 milioane în mai puțin de un an. Unde se duc noile fonduri

Numărul românilor care plătesc asigurarea de sănătate (CASS) a crescut în ultimele luni ca urmare a modificărilor legislative.