Proiect de prevenire a violentei domestice la Satu Mare

60173825

Mai multe organizatii incearca impreuna cu politistii satmareni sa elimine scandalurile din familie, care degenereaza in batai, a caror victime sunt femeile si copii.


In spriijinul politistilor din cadrul compartimentelor de analiza si prevenire a criminalitatii a venit o delegatie din Olanda. Prezenta specialistilor olandezi va fi fructificata la maxim de partea romana pentru identificarea celor mai eficente masuri in desfasurarea proiectului de prevenire a violentei domestice in mediul rural.

In plus, olandezii vor incerca sa constientizeze autoritatile romane de greselile facute de-a lungul anilor in stoparea acestui fenomen, astfel incat politistii satmareni sa castige timp in prevenire.

Proiectul va fi finalizat la sfarsitul acestui an, cand vor fi prezentate rezultatele obtinute dupa implementarea proiectului in zona de nord-vest a Romaniei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
FOTO Lewis Hamilton și-a oficializat relația cu Kim Kardashian pe Instagram
Citește și...
Ajutoare de la jandarmi pentru sinistratii din Radaut-Prut

In urma cu aproape o saptamana, de la Tasnad au plecat doua camioane incarcate cu materiale de prima necesitate.

Batran de 87 de ani, talharit de sapte copii

Un batran de 87 de ani din judetul Satu-Mare, care traia baricadat in locuinta de frica raufacatorilor, a fost atacat de sapte talhari, toti copii. Printre ei se aflau si doua fete.

Copil desfigurat de un caine maidanez!

Baiatul se juca in curtea casei cu fratii lui, in timp ce mama lor facea de mancare in casa. Cainele s-a strecurat printr-o gaura din gard si l-a atacat pe copil.

Recomandări
6 milioane de euro pentru un campus care nu a primit niciodată elevi. După aproape 20 de ani, construcția este o ruină

La Nădlac un campus școlar care ar fi trebuit să primească sute de elevi a devenit o ruină la aproape 20 de ani de la începerea lucrărilor.

Diana Buzoianu: „Programul Casa Verde Baterii nu se va baza pe principiul primul venit, primul servit”

Ministrul interimar al Mediului, Diana Buzoianu, declară că programul Casa Verde Baterii, al cărui ghid de finanțare a fost supus dezbaterii publice, nu se va baza pe principiul „primul venit, primul servit”.

O dronă a intrat în spațiul aerian al României, în zona Galați-Tulcea. A căzut la 4 kilometri de localitatea Grindu

O dronă a intrat în spațiul aerian românesc, la aproximativ 13 kilometri est de municipiul Galați, iar la ora 03.24 a căzut la aproximativ 4 kilometri nord-est de localitatea Grindu, județul Tulcea, într-o zonă nepopulată.