Toader anunță că nu se mai întâlnește cu șefii Parchetului General, DIICOT și DNA

61990494
Pro TV

Tudorel Toader a anunţat că nu participă la întâlnirea cu procurorii şefi din Ministerul Public, deşi iniţial conformase prezenţa, întrucât a fost convocat la şedinţa de Guvern.

 

Întâlnirea cu procurorii a început la ora 10.00 la Parchetul General, iar şedinţa de Guvern va avea loc la ora 15.00. De asemenea, Toader anunţă că se va deplasa la sediul Comisiei de la Veneţia.

Întrevederea a fost stabilită în august, în cadrul discuţiilor pe care Tudorel Toader le-a avut cu procurorul general Augustin Lazăr, şeful interimar al DNA, Anca Jurma, şi şeful DIICOT, Felix Bănilă, potrivit Agerpres.

"10 octombrie 2018 - voi participa la dezbaterea cu toţi procurorii cu funcţii de conducere, indiferent de nivelul parchetului în care îşi desfăşoară activitatea", preciza Toader într-o postare pe Facebook.

 

Pe Instagram-ul Știrile ProTV găsiți imaginile momentului din România, dar și din lume!  

CLICK AICI pentru a instala GRATUIT aplicația Știrile ProTV pentru telefoane Android și iPhone!

Articol recomandat de sport.ro
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
"Dă-o naibii de treabă!" David Popovici, efervescent după calificarea în finala de la 200 m: "Mâine, bubuială!"
Citește și...
CSM a dat aviz pozitiv pentru propunerea Giorgianei Hosu în funcţia de procuror şef adjunct al DIICOT

Secţia pentru procurori a Consiliului Superior al Magistraturii a avizat pozitiv, marţi, propunerea ministrului Justiţiei, Tudorel Toader, de numire a Giorgianei Hosu ca procuror şef adjunct al DIICOT, au precizat, pentru Agerpres, surse din CSM.

Inspecţia Judiciară a publicat protocolul încheiat în 2016 cu SRI. FOTO

Inspecţia Judiciară a făcut public marţi protocolul cu Serviciul Român de Informații

CCR a amânat sesizarea lui Iohannis privind modificările aduse legii Curţii de Conturi

Curtea Constituţională a României a amânat, marţi, pentru 16 octombrie sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis asupra modificărilor aduse Legii privind organizarea şi funcţionarea Curţii de Conturi, au precizat surse din CCR.

Recomandări
Acciza la motorină, redusă cu 20% timp de două săptămâni. Măsura intră în vigoare pe 16 august

Ministerul Finanțelor reduce temporar cu 20% acciza la motorina standard, în perioada 16-31 august 2026, după creșterea semnificativă a cotațiilor internaționale și a prețurilor la pompă. Astfel, reducerea este de aproximativ 68 de bani pe litru.

Procurorii Laurei Codruța Kövesi, percheziții la firme IT și primării din țară. Dosarul vizează 7 milioane de euro din PNRR

Parchetul European a efectuat, marți, 19 percheziții la sediile unor persoane și companii, într-o anchetă privind o posibilă fraudă în achiziții publice pentru proiecte IT finanțate din fonduri europene, în valoare de aproximativ 7 milioane de euro.

S-a câștigat cel mai mare premiu din istoria jocului Loto 6/49 - peste 10,07 milioane de euro

La tragerea Loto 6/49 de joi, 13 august 2026, s-a câștigat cel mai mare premiu de categoria I din istoria acestui joc, în valoare de 52.839.623,04 de lei (10.077.166,58 de euro).