Fostul lider sovietic Mihail Gorbaciov, dat în judecată în Lituania pentru crime de război

61999661
Agerpres

Şase lituanieni au intentat joi o acţiune în justiţie împotriva fostului lider sovietic Mihail Gorbaciov pentru crime de război împotriva independenţei acestui stat baltic, în timpul sângerosului atac sovietic din 13 ianuarie 1991, informează AFP.

 

Cu ocazia ceremoniilor de comemorare a 31 de ani de la acele confruntări, aceşti apropiaţi ai victimelor cer să se facă dreptate.

În timpul acelui atac, 14 civili neînarmaţi şi-au pierdut viaţa şi pese 700 de persoane au fost rănite. Mii de militanţi pro-independenţă s-au adunat în jurul turnului Radioteleviziunii şi altor clădiri-cheie din capitala Lituaniei, pentru a împiedica preluarea controlului de către ruşi.

În 2019, un tribunal lituanian a condamnat zeci de responsabili din perioada sovietică pentru crime de război, însă procurorii ţării au refuzat să-l ancheteze pe Gorbaciov, astăzi în vârstă de 90 de ani şi care în acea perioadă conducea Uniunea Sovietică. Acest refuz a suscitat furia reclamanţilor.

Aceştia din urmă afirmă că fostul lider al URSS avea control asupra armatei sovietice, dar nu a reuşit să oprească această "crimă internaţională" împotriva lituanienilor, în căutarea libertăţii după 50 de ani de ocupaţie sovietică.

Lituania și-a câștigat independența în 1991

"Este clar că acţiunile forţelor militare nu ar fi fost posibile fără o coordonare cu Gorbaciov", a declarat Robertas Povilaitis, care şi-a pierdut atunci tatăl. Potrivit lui, procesul este "foarte important", însă dacă nu se ia în calcul responsabilitatea comandantului-şef "justiţia nu este completă".

Majoritatea celor 67 de persoane găsite vinovate de crime de război în Lituania au fost judecate în contumacie, inclusiv fostul ministru sovietic al apărării Dmitri Iazov, decedat în 2020.

În timp ce mai mulţi responsabili lituanieni din perioada sovietică au fost trimişi la închisoare, alţi suspecţi au scăpat în Rusia şi în Belarus.

Lituania şi celelalte două ţări baltice, Letonia şi Estonia, au obţinut recunoaşterea internaţională a independenţei lor mai târziu în 1991, după cinci decenii de ocupaţie sovietică, înainte de a adera la Uniunea Europeană şi Organizaţia Tratatului Atlanticului de Nord în 2004.

 

Articol recomandat de sport.ro
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Leo Messi a pălmuit un adversar! Decizia Comisiei de Disciplină a venit imediat
Citește și...
Parchetul General a deschis dosar penal împotriva AUR, pentru minimalizarea Holocaustului

Parchetul General a anunțat, luni, că a deschis un dosar penal in rem împotriva partidului AUR pentru minimalizarea Holocaustului.

Dosar de corupție pentru deșeurile din Ilfov. Surse: Nelu Iordache este vizat din nou de DNA

Procurorii DNA au anunțat miercuri, într-un comunicat de presă, că au trimis în judecată două persoane într-un caz legat de o autorizație de mediu pentru o stație de sortare a deșeurilor.

DNA l-a trimis în judecată pe șeful PNL Teleorman, pentru falsificarea unui concurs

Procurorii DNA au anunțat, marți, că l-au trimis în judecată pe șeful organizației PNL Teleorman, senatorul Eugen Pîrvulescu, care este acuzat că ar fi falsificat un concurs pentru ocuparea unor posturi la Serviciul de Ambulanță Teleorman.

Recomandări
Cei trei judecători CCR care s-au opus „amendamentului Fritz”. De ce au considerat că legea este retroactivă

Trei judecători ai CCR au avut o opinie separată față de decizia care a declarat constituțional „amendamentul Fritz”. În viziunea lor, acesta încalcă principiul neretroactivității legii.

CNSU a aprobat noi măsuri de urgență pentru Cernavodă. Cum va fi asigurată apa necesară răcirii reactoarelor

Comitetul Național pentru Situații de Urgență (CNSU) a aprobat vineri o nouă hotărâre, care cuprinde mai multe măsuri și intervenții în regim de urgență pentru a asigura debitul de apă necesar în continuare pentru răcire la CNE Cernavodă.

Incendiu la Institutul Clinic Fundeni din București. 37 de pacienți au fost evacuați de urgență

Pompierii au intervenit, sâmbătă dimineaţă, pentru a stinge un incendiu care se manifesta cu degajări de fum într-un salon de la etajul al treilea al Institutului Clinic Fundeni din Bucureşti.