Zapada de 70 de centimetri in Fagaras. Pericol de avalansa la peste 1.800 m

×
Publicitate

Salvamontistii argeseni avertizeaza turistii ca in aceste zile pericolul formarii avalanselor in Muntii Fagaras este mare. In ultima saptamana a nins consistent la altitudini mari, asa ca stratul de nea are peste 70 de centimetri.

Avalansele se pot produce mai ales in zona de creasta. Potrivit serviciului Salvamont, in zona Balea Lac - Cota 2000, stratul de zapada are 72 de centimetri grosime, din care peste 40 de centimetri este zapada proaspata.

Noul strat se poate desprinde oricand, asa ca pe scara avalanselor riscul este de gradul al patrulea la peste 1.800 de metri. La altitudini mai mici nu exista probleme.

Traseul principal de creasta, precum si toate traseele turistice care urca in creasta Masivului Fagaras, indiferent de altitudine, au fost inchise.

Iata o harta a zonelor de pe Valea Balea si Valea Doamnei, in care s-au produs avalanse medii si mari in ultimii ani (trasate cu rosu):

Harta avalanse

Daca va aflati pe munte si sunteti in dificultate, puteti apela Salvamontul la numarul 0salvamont (0725826668).

Tot la acest numar puteti afla informatii despre starea traseelor turistice.

Articol recomandat de sport.ro
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Prezentatoarea BBC, moment viral pe internet: ”Am avut o mică problemă”
Citește și...
Topul piscinelor din București pe care să le vizitezi vara asta. Unde te răcorești în Capitală și cât costă intrarea

Dacă rămâi în București vara asta și cauți un loc unde să scapi de caniculă, piscinele și ștrandurile din Capitală sunt o variantă potrivită. 

„Efectul Haaland”. Tot mai mulți turiști vor să viziteze Norvegia după succesul de la Campionatul Mondial

Poate succesul sportiv să stimuleze turismul și să aducă beneficii economice concrete? Exemplul Norvegiei arată că da.

Noile destinații preferate de români pentru vacanța de vară. Orașele europene mai ieftine câștigă teren

Vara aceasta, Europa a fost principala alegere pentru mulți români care și-au planificat concediul. Pe lângă destinațiile consacrate, unii au ales și orașe mai mici, liniștite și mai ieftine. 

Recomandări
Criza din Ceuta s-a agravat după năvălirea a 49.000 de migranți în exclava iberică. Sanchez invocă suveranitatea Spaniei

Ministerul de Interne al Spaniei a declarat vineri că, potrivit estimărilor sale, aproximativ 49.000 de migranți au intrat în exclava iberică Ceuta, în ultimele 24 de ore, venind în valuri pe mare și pe uscat din Maroc, transmite Reuters.

Criza politică se prelungește până în toamnă. Surse PSD: Nicușor Dan ar urma să desemneze premierul în septembrie

Criza politică cauzată de demiterea Guvernului Bolojan s-ar putea extinde până în toamnă. Președintele Nicușor Dan ar urma să desemneze un nou premier abia în septembrie, susțin surse din PSD pentru Știrile ProTV.ro.

Ce se întâmplă în spitale după suspendarea grevei generale. Mesajul transmis de Sanitas

Federația Sanitas anunță suspendarea grevei generale din sistemul de sănătate, pentru a le da politicienilor șansa de a relua negocierile privind noua lege a salarizării.