Hotelierii romani: "Unde-s turistii de altadata?" In strainatate, desigur!

×
Publicitate

La randul lor, si turistii vor sa stie unde s-au dus preturile decente. Cand au vazut ca o vacanta romaneasca i-ar lasa lefteri, au pornit spre strainatate, unde o noapte de cazare costa si 13 euro. Numar cu mare noroc pentru cei care l-au afisat.


Peste 5.000 de romani merg de obicei in Bulgaria la sfarsitul anului, desi avem si noi, slava Domnului, statiuni frumoase de munte. Ce i-a motivat? Tarifele, desigur.

Nici in Slovacia nu bate vantul a paguba. Este de inteles, din moment ce o camera costa 13 euro pe noapte.

In Austria, un sejur de 5 zile costa 350 euro de persoana. Dar, pentru ca o familie lasa in medie 2.000 de euro pentru schi, partiile sunt cele care aduc cei mai multi bani. Potrivit Asociatiei Nationale a Agentiilor de turism, 10.000 de romani vor ajunge in acest an in Alpi.

La noi, turistii care si-au rezervat locuri la hotelurile si pensiunile din Poiana Brasov au gasit in pachetele de cazare si multe surprize: de pilda, un hotel ofera programe speciale pentru copii si gradinita cu asistenta. Culmea este ca mai degraba strainii sunt incantati de ofertele noastre.

Un Revelion la trei stele costa in Poiana Brasov 489 de euro pentru 5 nopti. Aproape dublu fata de Bulgaria.

Sa nu ne miram, asadar, ca 30.000 de romani vor merge si in acest an in afara tarii.
 

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
10.000 de turisti pe Valea Prahovei! Intre ei, Elena Udrea si Elena Basescu

Distractia a inceput vineri seara cu petreceri in cluburi. Iar sambata, turistii s-au odihnit putin si au iesit din nou pe afara. I-a intampinat un soare frumos si o vreme de primavara, perfecta pentru un gratar.

"Avalansa" de bucate pentru turistii care au ales Valea Prahovei!

Daca unii nu s-au mai ridicat de la masa, altii au ales sa-si faca ziua de Craciun pe partii, unde s-au dat cu ce le-a picat in mana, chiar daca zapada s-a mai topit si au avut parte mai mult de noroi.

Temperaturi ridicate pe Valea Prahovei. Pe partii nu mai e multa zapada

Iarna s-a razgandit si n-a vrut sa le daruiasca turistilor la munte un Craciun alb. Le-a trimis vant de primavara si a topit bucati din zapada care imbraca partiile.

Recomandări
România va exploata o sursă de energie cu potențial de 50 de ori mai mare decât Cernavodă. Ar putea acoperi tot consumul

Autoritățile pregătesc terenul pentru primele parcuri de turbine eoliene din largul Mării Negre. România are mare nevoie de soluții alternative de generare a energiei, mai ales în anii secetoși ca acesta. 

Război politic după decizia CCR pe „amendamentul Fritz”. Surse: Nicușor Dan așteaptă motivarea înainte de a acționa

Decizia CCR pentru legea integrității aprinde scena politică. Președintele Nicușor Dan crede că argumentele pe care le-a invocat în sesizarea trimisă erau solide și așteaptă motivarea Curții.

Exercițiu militar de amploare la Cincu. Militarii din șapte țări NATO s-au antrenat cu drone, tancuri și artilerie

O mie de militari din șapte state aliate au participat la un exercițiu organizat la Cincu, în Brașov, de Grupul de Luptă NATO din România.