Criza si frigul inchid hotelurile de pe litoral. Patronii risca amenzi

×
Publicitate

Totul din cauza unei hotarari de Guvern care le interzice proprietarilor sa puna lacatul pe usa pana in 30 septembrie. "O decizie absurda", cred hotelierii, care accepta mai degraba sa plateasca amenzi decat sa se indrepte in goana spre faliment.

Vremea s-a stricat mult mai repede si i-a alungat pe romani in ciuda tarifelor scazute. Asa ca hotelierii, care nu s-au inscris in programele "O saptamana la Mare" si "Litoralul pentru Toti", au decis sa inchida. Risca insa amenzi cuprinse intre 15.000 si 50.000 de lei noi si chiar isi pot pierde certificatului de clasificare.

Ultima numaratoare oficiala arata ca pe litoral sunt in jur de 60.000 de turisti. Jumatate fata de weekend-ul trecut. La Costinesti daca mai vezi 5.000 de oameni.

Pierderile mari sunt in sudul litoralului.

A fost cel mai slab sezon din ultimii 20 de ani, sunt multi de parere. Oficialii cred insa ca ar trebui sa speram pana in ultima clipa.

S-a impamantenit turismul de weekend, iar oamenii au optat pentru cazare cu mic dejun, mesele principale preferand sa le incropeasca de la supermarket. Asa ca vanzarile au fost slabe si la cantina sau pe terase.

In aceasta perioada merg cat de cat programele "O saptamana la mare" si "Litoralul pentru Toti". Cei care se inscriu platesc pentru 6 nopti intre 159 si 499 de lei.

Articol recomandat de sport.ro
Micky van de Ven s-a afișat cu noua iubită înainte de Mondial
Micky van de Ven s-a afișat cu noua iubită înainte de Mondial
Citește și...
Delphi, centrul lumii antice și unul dintre cele mai mistice locuri din Grecia. Care este legenda oracolului

Delphi este una dintre cele mai fascinante destinații istorice din Grecia și unul dintre cele mai importante situri arheologice ale țării. 

Bilete de avion sub 200 de lei în luna iunie. Unde să pleci într-un city-break ieftin în Europa luna aceasta

Luna iunie este momentul ideal pentru un city-break în Europa, mai ales când poți găsi bilete de avion sub 200 de lei către destinații surprinzătoare. 

Cele mai bune plaje pentru snorkeling în Grecia. Ce să alegi pentru vacanța perfectă

Explorați frumusețea Mării Mediterane printr-o excursie uimitoare de snorkeling în Grecia. Insulele grecești au unele dintre cele mai limpezi ape din lume și sunt pline de numeroase specii de viață marină. 

Recomandări
Noi detalii din dosarul șefului Armatei. Ar fi ajutat fiica unui general să treacă de la taxă la buget, la facultate

Șeful Statului Major al Armatei Române, generalul Gheorghiță Vlad, a fost audiat la Direcția Națională Anticorupție, secția militară, ca suspect într-un dosar complicitate la uzurparea funcției. 

Proteste ale angajaților de la Finanțe față de noua grilă de salarizare. „Avem 7.200 net și ar urma să scădem la 5.000”

Angajaţii de la Finanţe au protestat, marți dimineaţă, în mai multe oraşe. Aceștia susţin că noua grilă de salarizare, aflată încă în pregătire la Ministerul Muncii, ar urma să le scadă considerabil veniturile.

SUA vor să plaseze și mai multe arme nucleare în Europa - FT. Statele care s-au oferit să le găzduiască

Statele Unite iau în calcul trimiterea de arme nucleare în noi state europene membre NATO, într-o mișcare menită să reasigure aliații că reducerea sprijinului militar convențional american nu înseamnă slăbirea garanțiilor de securitate.