Ministrul Educației: De miercuri pot merge la şcoală 93% dintre elevii din România

×
Publicitate

Ministrul Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, anunţă că, de miercuri, vor putea merge la şcoală 93 la sută din numărul total de elevi din România, adică 2,7 milioane.

"Din fericire, trendul descendent al ratei de infectare se confirmă şi sperăm să se confirme în continuare, chiar dacă sunt momente critice, două săptămâni de la revenirea din vacanţă, după aceea vom avea două săptămâni de la introducerea măsurilor de relaxare, sperăm să se confirme acest trend descendent", a afirmat Sorin Cîmpeanu, marţi seară, la un post de televiziune, potrivit News.ro

El a adăugat că, în măsura în care trendul se păstrează, şi cei 200.000 de elevi care au mai rămas în online, în 534 de localităţi unde rata de infectare este peste unu la mie, vor putea să revină la şcoală.

"Asta înseamnă că în online mai sunt acum 7% din numărul total de elevi din România. Cu alte cuvinte, de mâine vor putea merge la şcoală - şi sunt atent la nuanţă - vor putea merge la şcoală 93 la sută din numărul total de elevi din România, este vorba de 2,7 milioane", a punctat ministrul Educaţiei.

El a menţionat că îndeamnă directorii să se asigure de respectarea regulilor şi măsurilor de protecţie, explicând că, dacă o şcoală nu poate asigura program decalat, iar în pauze se creează aglomeraţie, se impune purtarea măştii.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
FOTO Diletta Leotta s-a pozat într-un bikini minuscul, la piscină: ”Nu mai pot suporta, aceste fotografii sunt prea ilegale”
Citește și...
Se schimbă examenul de medic specialist în România. Ministerul Sănătății introduce subiecte unice la nivel național

Ministerul Sănătății schimbă examenul pentru obținerea titlului de medic specialist, medic stomatolog specialist și farmacist specialist. Din sesiunea a doua a anului 2026, proba scrisă va avea subiecte unice la nivel național pentru fiecare specialitate.

Diplome de bacalaureat retrase după ce numele unui liceu a fost scris greșit. Reacția inspectoratului școlar

Opt diplome de bacalaureat emise de Colegiul Naţional „Iancu de Hunedoara”, din Hunedoara, au fost retrase de la posesorii acestora.

Ce medie trebuie să obțină profesorii pentru a obține definitivatul. Rezultatele vor fi afișate pe 21 iulie

Peste 9.600 de profesori care predau de cel puțin un an au susținut marți definitivatul, examenul care le permite să treacă la treptele superioare ale profesiei și le va aduce câteva sute de lei în plus la salariu.

Recomandări
Cum au acționat suspecții care au produs frauda de proporții în sistemul de pensii publice

Fraudă de proporții, făcută în sistemul de pensii publice. Procurorii DIICOT au descoperit că 860 de persoane din București și din șapte județe au beneficiat cel puțin cinci ani de pensii obținute cu acte false. 

Sistemele Agenției Naționale de Cadastru sunt blocate după un atac cibernetic. Atacul vine într-un moment delicat

Agenția Națională de Cadastru și Publicitate Imobiliară a fost ținta unui atac cibernetic, care a blocat sistemele instituției și a provocat cea mai amplă întrerupere tehnică din istoria sa.

ANAF a încasat 25 de milioane de lei din licitațiile online. Cele mai căutate sunt terenurile, dar oferta este una bogată

La trei luni de la lansare, platforma de licitații a celor de la ANAF a adus încasări de 25 de milioane de lei.