Cum vor recupera elevii cele 2 săptămâni de vacanţă. Cîmpeanu: „Există mai multe variante”

62172300
Shutterstock

Ministrul interimar al Educaţiei, Sorin Cîmpeanu, a anunţat, miercuri seară, că se va decide abia după revenirea din vacanţa de două săptămâni când se va recupera această perioadă.

Ministrul afirmă, de asemenea, că revenirea la ore în format fizic depinde de situaţia epidemiologică din luna noiembrie.

Sorin Cîmpeanu a fost întrebat, miercuri seară, când vor fi recuperate cele două săptămâni de vacanţă şi a răspuns: ”Vom vedea. Ne vom consulta cu elevii şi profesorii. Există mai multe variante. Nu vom lua o decizie înainte de revenirea din vacanţă”.

”Întâi să ştim că nimic nu ne împiedică să revenim la şcoală în 8 noiembrie şi apoi vom anunţa şi rezultatul consultărilor cu privire la structura anului şcolar. Din păcate, evoluţia epidemiologică nu este atât de predictibilă pe cât am avea nevoie în sistemul de învăţământ. Aşa că, vom decide pe nişte date certe (cât se poate), şi nu pe supoziţii, după 8 noiembrie”, a adăugat ministrul, citat de News.ro.

Acesta a precizat că vacanţa anunţată de preşedintele Klaus Iohannis nu se aplică afterschool-urilor: ”Structura anului şcolar, respectiv stabilirea perioadei vacanţelor şcolare, nu are impact asupra activităţii afterschool-rilor, acestea fiind obligate să desfăşoare activităţile specifice cu respectarea strictă a normelor de protecţie sanitară. De asemenea, activitatea desfăşurată în cadrul acestora nu este asimilată cu activitatea didactică desfăşurată în cadrul unei unităţi de învăţământ”.

Ministrul a precizat, referindu-se la şcolile private, că Legea educaţiei reglementează aplicabilitatea planurilor cadru de învăţământ şi pentru unităţile de învăţământ particular, similar cu cele de stat (cu excepţia celor care învaţă după curriculum-ul altor state/registru special).

”Există legătură între structura anului şcolar şi planurile cadru. Astfel, pentru unităţile de învăţământ particular care funcţionează conform planurilor cadru de învăţământ aplicabile şcolilor de stat, structura anului şcolar este aceea stabilită prin ordinul de ministru. Unităţile de învăţământ particular care funcţionează conform curriculumului specific altui sistem educaţional (21 şcoli în România) au stabilită o structura diferită a anului şcolar”, a menţionat ministrul muncii.

Preşedintele Klaus Iohannis a anunţat, miercuri seară, după discuţia cu responsabili din domeniul sănătăţii şi cu premierul Florin Cîţu pe tema măsurilor de limitare a efectelor pandemiei, că s-a decis ca toţi elevii să intre în vacanţă două săptămâni, de luni, şi că tot de luni masca va deveni obligatorie peste tot.

Articol recomandat de sport.ro
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Vinicius Jr. și-a făcut operație estetică! Starul lui Real Madrid este de nerecunoscut
Citește și...
Cele mai căutate facultăți din București în 2026. Unde se luptă aproape 1.700 de candidați pentru 300 de locuri

A început concursul de admitere la Facultatea de Jurnalism şi Ştiinţele Comunicării din Universitatea Bucureşti (FJSC). Este una dintre primele facultăţi care organizează concurs propriu-zis de admitere dintre cele ale Universităţii Bucureşti.

După definitivat, începe lupta pentru titularizare. Nota minimă care asigură profesorilor un post stabil în învățământ

Cei 6.300 de profesori debutanți care au promovat examenul de definitivat pot urca următoarele trepte ale profesiei. Procentul celor admiși este cu 5% mai mare decât anul trecut, dar numărul dascălilor de nota 10 a scăzut.

Definitivat 2026. Aproape 71% dintre candidați au promovat examenul. Câte medii de 10 au fost

Aproape 71% dintre candidaţi au promovat proba scrisă a examenului de definitivat în învăţământul preuniversitar, anunţă Ministerul Educaţiei, în creştere cu aproape 5 puncte procentuale faţă de anul trecut.

Recomandări
Reforma în administrație bate pasul pe loc. Ce s-a întâmplat cu posturile și angajații care ar fi trebuit să dispară

Reforma administrației publice menită să reorganizeze și să eficientizeze sistemul bugetar pare că bate pasul pe loc. Asta arată un studiu făcut cu peste 2.000 de angajați care muncesc în mai multe domenii de activitate, toți plătiți din bugetul de stat.

ANIMAȚIE. Scenariul catastrofal luat în calcul dacă explodează petrolierul cu propan de lângă Sfântu Gheorghe. Ce ar urma

Este alertă pe Marea Neagră, în apropiere de Sfântu Gheorghe. Un petrolier încărcat cu aproape 3.800 de tone de propan, arde, după ce, potrivit echipajului, ar fi fost lovit de trei drone, în timpul nopții. 

STENOGRAME din ședința PNL în care șase șefi de filiale au fost demiși. Veștea: „Să facem alegeri libere și să vedem”

PNL a pierdut definitiv, primul apel în disputa cu tabăra Veștea – Thuma. Curtea de Apel București a decis că rămâne suspendat actul prin care a fost convocat Congresul Extraordinar în cadrul căruia Ilie Bolojan a fost reales în fruntea partidului.