Zeci de oi ucise de urși, în județul Mureș. Terorizați, localnicii spun că animalele încearcă să intre și în case

×
Publicitate

Teroare în satul Toaca din județul Mureș. Zeci de oi au fost omorâte în urmă cu două nopți, într-un saivan de la marginea localității.

Atacul vine după un altul, asemănător, petrecut zilele trecute. Localnicii spun că sunt mai mulți urși care umblă după mâncare și fac prăpăd în turmele de animale. Un alt atac asemănător s-a petrecut și zilele trecute.

Ursul înfometat a rupt scandură cu scandură adăpostul în care se aflau oile și a făcut măcel. Scena șocantă a fost descoperită dimineața de proprietarul animalelor.

Oamenii sunt revoltați, pentru că atacul nu este o premieră. Localnicii spun că mai mulți urși dau târcoale în zonă și, mai nou, încearcă să intre și în case.

Ionuț Frandeș, păgubit: „Doi metri jumate, dacă nu trei. Numai unul l-am văzut, dar după urme se vad mai mulți. Un preț la o oaie e de la 800 de lei în sus, la 1.500 de lei. Am fost la primărie și a zis că ne despăgubește 5-600 de lei pe oaie”.

Ionuț Frandeș, păgubit: „E pentru a patra oară că vine acuma anul ăsta la noi. Ne scoate animalele din grajd le îngroapă în pădure/ Umblă trei, patru, nu te mai poți apăra. Nu mai fac față câinii, nu mai fac față oamenii. Umblă ursul ziua pe drum, nu mai pot merge copii la școală, nu mai poți să ieși seara din casă”

Este perioada de împerechere a animalelor, spun specialiștii, iar urșii sunt activi și ziua. De la începutul anului, 34 de sesizări au fost depuse în județul Mureș privind atacuri ale urșilor. Pagubele se ridică în total la aproape 200.000 de lei.

Este perioada de împerchere a animalelor, spun specialiștii, când urșii sunt activi chiar și ziua. De la începutul anului, 34 de sesizări au fost depuse În județul Mureș privind atacuri ale ursilor, iar pagubele se ridică la aproape 200.000 de lei.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
FOTO Fosta iubită a lui Dele Alli a pozat topless și fanii i-au ”invadat” conturile sociale: ”Mulțumim, ești un înger!”
Citește și...
O pisică îi oprește pe utilizatorii care stau prea mult pe rețelele de socializare. Ce este Cat Gatekeeper

O extensie de browser a Chrome a fost creată pentru a reduce timpul petrecut în fața ecranului și folosește o pisică portocalie.

Prețul unei vacanțe în Deltă, de 1 Mai. „Nu am mai văzut nicăieri în altă parte"

Deși multă lume se gândește la mare pentru vacanța de 1 Mai, se fac pregătiri și într-o zonă apropiată, dar complet diferită. În Delta Dunării, zilele încep cu foșnetul blând al apelor și cu promisiunea unor momente de liniște.

Regulament UE: Câinii nu vor mai putea fi ținuți în lanț. „Este timpul ca România să fie o țară civilizată”

Au fost stabilite primele norme la nivelul Uniunii Europene pentru protejarea în fața abuzurilor a câinilor și pisicilor. Toate animalele vor trebui microcipate în următorii ani, inclusiv felinele care hoinăresc pe străzi.

Recomandări
Negocieri înaintea moțiunii. Strategia lui Ilie Bolojan ca să atragă parlamentari de partea sa

Ilie Bolojan a recunoscut că au loc negocieri în Parlament înainte de moțiunea de cenzură și a explicat că va discuta cu orice parlamentar cu „o atitudine responsabilă”.

UE se adaptează la criza energetică: a redus limitările la ajutoare de stat. Marii beneficiari: agricultura și industria

CE relaxează temporar regulile privind ajutoarele de stat. Asta înseamnă că guvernele vor putea da mai ușor bani firmelor lovite de scumpirea combustibilului, a îngrășămintelor și a energiei electrice, ca urmare a crizei din Orientul Mijlociu.

Demisii în bloc în administrație. Oamenii puși de PSD au plecat cu gândul că se vor întoarce „peste două săptămâni”

În timp ce Sorin Grindeanu este într-o vizită oficială la Paris, 91 de oameni numiți de PSD au plecat din aparatul administrativ.