Vijeliile au făcut prăpăd în nordul țării. Furtuna puternică a secerat o pădure. Un cioban a murit

×
Publicitate

După zile caniculare, luni seară a fost cod portocaliu de vijelii în Maramureș. Preț de zece minute s-a dezlănțuit o furtună puternică și a făcut prăpăd.  

În Sighetu Marmației, un bărbat a fost rănit de prelata unei terase, iar un alt bărbat a murit fulgerat pe un câmp. Vântul puternic a secerat și mai mulți copaci dintr-o pădure.

Vântul puternic și ploaia au răvășit mai multe localități din Maramureș. Oamenii au spus că din senin s-a pornit furtuna și s-au adăpostit cât au putut de repede din calea vijeliei. În apropiere de localitatea Văleni, o pădure de brazi a fost efectiv pusă la pământ. Vântul a secerat copacii rând pe rând.

În Sighetu Marmației rafalele au atins și 80 de km/h iar acoperișurile mai multor blocuri au fost luate pe sus.

Prelata care acoperea o terasă a fost smulsă și în cădere a lovit un bărbat care nu a mai apucat să se ferescă. Din fericire, acesta se află în stare stabilă.

În Ocna Șugatag un cioban a fost fulgerat și a murit pe câmp.

Autoritățile rămân în alertă pentru că avertizările de vijelii sunt în vigoare până miercuri dimineață.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Canicula poate fi fatală. La ce simptome trebuie să fim atenți și cum ne putem feri de temperaturile extreme

Pe măsură ce temperaturile cresc, statele sunt nevoite să ia măsuri pentru a preveni decesele cauzate de valurile de căldură periculoase. Experții avertizează asupra riscurilor existente și oferă recomandări pentru protecție.

 

Motivul pentru care doi olandezi care au trăit 5 decenii împreună au ales să moară prin eutanasiere. „Trăiești ca un zombie”

Jan și Els au fost căsătoriți timp de aproape cinci decenii. La începutul lunii iunie, au murit împreună după ce doi medici le-au administrat medicamente letale, scrie BBC.

 

Chiriile au crescut enorm. Cât trebuie să plătești acum pentru o garsonieră sau un apartament în București

Numărul românilor care caută o locuință în care să se mute cu chirie în marile orașe din țară este în creștere, iar prețurile urmează trendul.  

Recomandări
Planul pentru cel mai negru scenariu la Cernavodă. Autoritățile vor să aducă apă cu cisterna dacă Dunărea scade la un metru

Guvernul anunță noi măsuri pe Dunăre prin care să asigure în viitor suficientă apă pentru răcirea reactoarelor centralei de la Cernavodă.

Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre șeful SPP Lucian Pahonțu: „Nu e în această situaţie”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Cel mai în vârstă monarh din Europa, Regele Harald al Norvegiei, a decedat la vârsta de 89 de ani

Regele Harald al V-lea al Norvegiei, care a plecat în exil în Statele Unite încă din copilărie, în timpul ocupației naziste a țării sale natale, a murit la vârsta de 89 de ani.