Sute de câini de la Adăpostul Public din Baia Mare îl așteaptă pe Moș Crăciun. E nevoie și de voluntari care să-i hrănească

×
Publicitate

Peste 300 de suflete de la Adăpostul Public din Baia Mare îl așteaptă pe Moș Crăciun. În numele lor, îngrijitorii au trimis scrisori Moșului. Cer hrană, medicamente, dar și cuști și așternuturi, pentru a trece cu bine peste iarnă.

E nevoie și de voluntari care să-i hrănească pe blănoși. Câțiva oameni cu suflet mare au răspuns deja scrisorilor, însă necesitățile sunt multe. Cei care doresc să fie Moș Crăciun pentru un cățeluș, sunt așteptați la adăpostul din Baia Mare.

Trei frățiori au ajuns într-un țarc din adăpost. Sunt plini de energie și extrem de carismatici. S-ar bucura dacă Moșul le aduce bobițe pentru juniori, însă cel mai mult și-ar dori o familie iubitoare, până la Crăciun. Și să rămână împreună.

Monica Bohoni, administrator Adăpost Public Baia Mare: „Aceste scrisori sunt reprezentative pentru cele peste 300 de suflete care se află în Adăpostul Public Baia Mare. Începând de la hrană, suplimente pentru articulații pentru că sunt foarte mulți bătrânei care se mișcă foarte greu, găleți, cuști pentru că le rod. În mod miraculos, multă lume s-a mobilizat și a venit cu cadouri aferente scrisorelelor. 2-3 căței au rămas fără Moș."

Femeie: „Am văzut scrisorile, sunt impresionante, una a fost foarte convingătoare, a lui Peko, un cățeluș paralizat care are nevoie de bandaje pentru piciorușele lui. Vrem să adunăm niște donații și să cumpărăm niște bandaje de calitate mai bună."

Bărbat: „Cățeii au scris ca și copiii, scrisori Moșului și au nevoie de hrană, găleți, cuști, sperăm să vină oameni cu suflet mare în ajutor să ne ajute. M-a impresionat povestea lui Nosy, e paralizat și ar avea nevoie de medicamente, pansamente."

Pentru că Moșul nu va avea timp să ajungă la toată lumea, cei care doresc să dea o mână de ajutor în numele simpaticului bătrânel pot afla cum de pe pagina de Facebook „Salvați animalele”.

Articol recomandat de sport.ro
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Maya Jama a ”rupt” internetul cu ultima postare, după ce Ruben Dias s-a afișat cu noua iubită
Citește și...
Câștigătorul MasterChef va fi anunțat în direct miercuri seară. Cine va câștiga trofeul și 75.000 de euro

Miercuri seară gătim în familie. A venit momentul în care vom afla cine este câștigătorul Masterchef.

Umplutura din ciocolata Dubai revoluționează piața deserturilor din România. Produsele scoase la vânzare în cofetării

Fascinaţia pentru umplutura din ciocolata Dubai este departe de a se stinge. Patiserii şi-au pus şorţul şi au reinterpretat reţetele clasice, carora le-au dat aromă orientală.

„Cârtițele” gigantice care vor săpa la metroul din Cluj sunt pe drum, în 37 de bucăți, sub escortă. Cât de grea e o foreză

După o lungă călătorie, cele două cârtițe care vor săpa metroul din Cluj-Napoca au ajuns în Portul Constanța și se îndreaptă spre destinație, pe bucăți.

Recomandări
Reacția lui Nicuşor Dan la dezvăluirile despre Lucian Pahonțu: „SPP nu e un serviciu secret”

Nicuşor Dan respinge acuzaţiile prezentate în mass-media despre Lucian Pahonţu, menţionând că şeful SPP nu a participat la reprimarea manifestanţilor în timpul Revoluţiei din 1989 sau ulterior.

Veste bună în plină criză energetică: un reactor de la Cernavodă ar putea fi repornit „în 2-3 săptămâni”

Preşedintele Nicuşor Dan afirmă că riscul ca activitatea unor mari consumatori industriali să fie afectată din cauza crizei de energie electrică a trecut. 

La cât a ajuns bilanțul victimelor după viiturile devastatoare din Nepal. Prăbușirea unui ghețar ar fi declanșat inundațiile

Poliţia din Nepal a anunţat că bilanţul deceselor în urma viiturii din nordul Nepalului a crescut la 469.