Oficial ANRE: „Nici nu ne putem imagina ce multă risipă există în acest moment”

62248503
Getty

Consumatorii de energie vor fi sprijiniţi de la bugetul de stat de la 1 aprilie, dar de anul viitor ar trebui să-şi reducă singuri facturile prin măsuri de eficienţă energetică, a afirmat, joi, Zoltan Nagy-Beg,  vicepreşedintele ANRE, relatează Agerpres.

Sunt convins că această criză energetică va accentua preocuparea şi investiţiile în eficienţă energetică. Preţul mare va determina consumatorii să se gândească la măsuri de eficienţă energetică, dar trebuie să vină şi din partea instituţiilor statului o preocupare şi un efort pentru informare şi creşterea gradului de conştientizare a importanţei acestei măsuri, la nivelul tuturor consumatorilor, de la cel casnic la cel mai mare consumator non-casnic. Nici nu ne putem imagina ce multă risipă există în acest moment. Am mai fost criticat pentru afirmaţia mea că energia a fost mult prea ieftină ca să existe preocupare în cadrul unor categorii de consumatori pentru măsuri de eficienţă. Iată că am ajuns în momentul în care preţul creşte de 2-3 ori în mai puţin de un an şi este posibil ca eficienţa energetică să capete cu totul altă dimensiune", a spus Bege, la conferinţa "Energia, prezent şi viitor", organizată de Asociaţia Furnizorilor de Energie din România.

Doar prin schimbarea anumitor comportamente, prin eliminarea acestor risipe, deja putem să obţinem nişte economii de consum la facturi, pentru că orice reducere de consum se va reflecta în factură, în emisiile de CO2, în reducerea dependenţei de importuri şi în preţuri, dacă cererea scade, a arătat el.

În ceea ce priveşte măsurile de la 1 aprilie, oficialul ANRE a precizat că se conturează o decizie finală, dar mai sunt mici aspecte de discutat la nivelul Executivului.

Cred că săptămâna aceasta Guvernul va lua o decizie. Nu voi da detalii, pentru că nu este rolul meu să anunţ ceva, dar, trecând peste asta, trebuie să găsim repede nişte soluţii care vor avea efecte pe termen mediu sau lung, prin care să rezolvăm problema dependenţei faţă de importurile la gaze şi energie şi prin asta putem contribui la reducerea dependenţei Europei de importurile de energie. Să venim cu investiţii nu doar în generare", a arătat Bege.

România şi-a propus să construiască cel puţin 6,9 GW de energie regenerabilă până în 2030, dar, în opinia acestuia, cu un cadru legislativ bine gândit, putem ajunge la 10-12 GW capacităţi noi de regenerabile până în 2030.

Cred că este cazul ca şi investiţiile în eficienţă energetică să fie stimulate. Piaţa, consumatorii casnici, non-casnici, stimulaţi de creşterea preţurilor, vor merge în această direcţie, cred că e cazul ca şi din surse bugetare să se stimuleze aceste investiţii. Este aceeaşi poveste cu 'dăm peşte maselor sau îi învăţăm să pescuiască'. Pe termen scurt trebuie să le dăm peşte, de la 1 aprilie, ca să aibă ce să mănânce, dar poate deja pentru 2023 ar fi cazul să înveţe să pescuiască", a conchis reprezentantul ANRE.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
FOTO Mihaela Evi a atras toate privirile cu o ținută care îi pune formele în evidență: ”Ești uimitoare!” / ”Mult prea frumoasă”
Citește și...
Noaptea de Sânziene 2026. Dorințe, dragoste și magie. Ritualuri care îți pot schimba destinul

Noaptea de Sânziene este considerată cea mai magică noapte a verii, un moment în care cerurile se deschid, iar minunile devin posibile. 

Dulceață de roșii – rețeta simplă pentru un preparat sofisticat. Poate fi mâncată în prăjitură, lângă friptură sau brânzeturi

Dulceața de roșii este un preparat dulce și aromat făcut din roșii coapte, zahăr și adesea alte ingrediente care pot varia – de la mentă, la ardei iute, sau chiar mere.  

Doi români, expulzați din Elveția pentru fraude de sute de mii de franci. Au simulat accidente de muncă ani la rând

Un cuplu de români a fost condamnat în Elveția după ce ar fi fraudat sistemul de asigurări sociale și companiile de asigurări timp de patru ani, obținând ilegal sute de mii de franci elvețieni. 

Recomandări
LIVE TEXT. Criză politică și noi consultări la Cotroceni. Nicușor Dan: ”Păstrarea direcției pro-occidentale este o condiție”

Președintele Nicușor Dan a anunțat, marți, declanșarea consultărilor cu partidele și formațiunile politice parlamentare, în vederea desemnării candidatului la funcția de prim-ministru, după ce Guvernul Veștea a fost respins în Parlament.

Ce cred unii analiști politici despre ”intenția reală a partidului AUR”, după respingerea învestirii Guvernului Veștea

Eşecul votului de învestitură al guvernului Veştea confirmă dificultatea tot mai mare de a construi majorităţi parlamentare funcţionale şi evidenţiază repoziţionări strategice importante pe scena politică. 

Fermă clandestină de criptomonede, descoperită în Satu Mare. Consuma electricitate cât un combinat industrial

Inspectorii ANAF au descoperit în Satu Mare o fermă clandestină de criptomonede, care consuma energie cât un combinat industrial, fără a declara însă niciun fel de activitate și veniturile obținute.