O primărie din Bacău vinde case construite de Guvern cu 250 de euro bucata

62235430

Primăria comunei băcăuane Gura Văii vinde case construite de Guvern în 2005- 2006 cu prețuri care pornesc de la nici 250 de euro și ajung la 1.250 de euro.

 

Primăria din Gura Văii va începe în curând procedura de vânzare a câtorva zeci de case construite de Guvern în satul Rotunda, în 2005- 2006, pentru sinistrații unor indundații, dar abandonate între timp, scrie Deșteptarea.

O primărie din Bacău vinde case construite de Guvern cu 250 de euro bucata

Guvernul a construit 200 de case în satul aflat lângă Onești, cu un peisaj pitoresc, dar romii care s-au mutat aici nu au vrut să stea prea mult și au abandonat în scurt timp imobilele primite gratuit de la stat.

De atunci, primăria încearcă să repopuleze satul și scoate periodic la vânzare casele construite de Guvern, dar până acum a reușit să vândă doar 71 din cele 200 de imobile.

O primărie din Bacău vinde case construite de Guvern cu 250 de euro bucata

În anul 2018, s-a încercat vânzarea caselor cu prețuri ce porneau de la 5.200 și ajungeau până la 7.000 de euro. Acum, primăria a coborât prețurile la sume simbolice: între 247 și 1.250 de euro pentru o casă.

Primarul Silviu Tinei spune că cei care le-au cumpărat sunt de regulă pasionați de drumeții și offroad, zona frumoasă făcând posibilă transformarea imobilelor în case de vacanță.

Edilul precizează că vânzările nu se pot face decât la fața locului și spune că primăria îi va îndruma cu tot ce trebuie să știe pe cei care vor să cumpere case în Rotunda.

 

 

Articol recomandat de sport.ro
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Ștefania Uță, campioană mondială cu triplu record! Românca nu are rival în lume la 400 metri garduri
Citește și...
Actrița Miranda Fryer, care a jucat în "Neighbours", a murit la 34 de ani

Doliu în lumea filmului. Îndrăgita actriță Miranda Fryer, care a jucat în serialul ”Neighbours”, a murit în somn, la vârsta de 34 de ani, informează Wales Online.

Măgăruș orfan, salvat după ce a fost călcat de un buldozer

Un măgăruș a reușit să impresioneze România. Animalul, ale cărui picioare au fost zdrobite de un buldozer, a fost ajutat să meargă din nou, dupa ce i-au fost montate niște proteze speciale.

O companie de utilități din UK le-a cerut oamenilor să își strângă animalele în brațe pentru a face economii la încălzire

Un furnizor britanic de energie a fost obligat să îşi ceară scuze după ce a sugerat clienţilor să îşi strângă în braţe animalele de companie sau să mănânce ghimbir pentru a face economii la încălzire.

Recomandări
„Ultima șansă”. Legea salarizării a fost modificată din nou. Ce s-a schimbat după discuțiile de la Cotroceni

Dragoș Pîslaru spune că negocierile din această săptămână sunt ultima șansă pentru obținerea unui acord politic pe legea salarizării unitare, astfel încât reforma să poată fi adoptată și promulgată până la 31 august, termenul-limită din PNRR.

Ce exportăm și unde ajung produsele „Made in Romania”. Categoria care aduce cei mai mulți bani în țară

În primele șase luni din 2026, România a avut exporturi de 35,45 miliarde de euro și a importuri de 48,17 miliarde de euro cu statele UE. Aceste schimburi au reprezentat 72,3% din totalul exporturilor și 73,6% din totalul importurilor României.

Un nou episod de caniculă, cu temperaturi deosebit de ridicate, lovește România. Cod galben și portocaliu de căldură | HARTĂ

România intră sub un nou episod de căldură, cu temperaturi deosebit de ridicate, caniculă, disconfort termic accentuat și nopți tropicale, începând cu 10 august, ora 10:00, până pe 12 august, ora 21:00.