Transformarea uneia dintre cele mai populare plaje din România. Suprafața de nisip se mărește cu 6 hectare

×
Publicitate

Turiștii care își vor petrece vacanța de vară la Costinești vor avea la dispoziție aproape șase hectare de nisip. Plaja ar fi trebuit să fie gata abia anul viitor, însă constructorii au reușit să o amenajeze mai repede.

Festivalul de trap care se organizează în stațiune adună sute de mii de oameni, așa că tot mai mulți investitori, construiesc pensiuni și restaurante.

Înainte de începerea lucrărilor de oprire a eroziunii, stațiunea Costinești avea puțin peste două hectare de plajă. Înnisiparea propriu zisă ar fi trebuit să înceapă în toamnă.

Însă, pentru că lucrările s-au desfășurat într-un ritm bun, iar nava care aduce nisipul din larg avea disponibilitate, constructorii au decis să amenajeze mai repede una dintre zone.

În această parte a stațiunii Costinești înainte nu exista nici măcar un centimetru de plajă, erau doar pietre și stabilopozi. De la mijlocul lunii mai aici va răsări o nouă suprafață de nisip ce se va întinde pe aproape 6 hectare.

Dănut Onu, administratorul unei pensiuni: „Aveam nevoie de plajă. Turiștii nu aveau loc, acum o să aibă loc”.

Dorin Jeanu, primar Costinești: „Atrage sute de mii de tineri, odată cu aceste plaje vor atrage și celelalte genuri de turism, familii”.

Stațiunea a început să se dezvolte într-un ritm alert și pentru ca festivalul de muzică trap care se organizează aici adună sute de mii de tineri. Prețurile terenurilor s-au dublat.

Laurențiu Giurgiu, administrator public Costinești: „Undeva sub 50 de euro era prețul pe metrul pătrat, iar acum în unele locuri chiar în apropiere de localitate în zona limitrofă a festivalului a crescut peste 100 de euro metrul pătrat. imobile care cumva vor avea o finalitate de pensiune se dezvoltă și segmentul acesta de apartamente în scop de vânzare”.

Matei Datcu, administratorul unui restaurant pescăresc: „Vom construi un restaurant pescăresc, cu o terasă destul de mare, câteva spații de cazare."

Cătălina Pasă, administratorul unei pensiuni:
„Avem o pensiune de 23 de camere, dar pentru că cererea este foarte mare ne-am hotărât să mai adăugăm încă un etaj."

Pe lângă suprafața nouă de plajă, au fost construite și cinci diguri. Cei care se vor plimba pe aici la vară vor putea admira Epava Evanghelia de la 100 de metri distanță.

Articol recomandat de sport.ro
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Italia, împinsă la Cupa Mondială datorită clasamentului? Varianta apărută și ce spune regulamentul FIFA
Citește și...
Floriile și Paștele, sărbătorite diferit. Ce schimbări importante sunt în acest an. „Vedem clar efectele”

Floriile vin anul acesta cu schimbări: salcia nu a înflorit peste tot din cauza vremii, așa că în unele biserici va fi înlocuită cu finic adus din străinătate. Inclusiv obiceiurile credincioșilor se mai schimbă.

Piețe antice mayașe, scoase la lumină de arheologi. Locul neobișnuit unde cercetătorii le-au descoperit

Un cercetător care investighează Câmpiile Mayașe a descoperit recent zeci de „construcții în formă de cercuri concentrice” răspândite în comunități istorice datând din perioada Clasică (250–900 d.Hr.).

The New York Times a concediat un jurnalist după ce a scris o recenzie la o carte cu inteligența artificială

Ziarul „The New York Times” a întrerupt colaborarea cu un jurnalist independent după ce a descoperit că acesta a folosit inteligența artificială pentru a-l ajuta să scrie o recenzie de carte.

Recomandări
Misiunea Artemis 2 a NASA, primul zbor cu echipaj uman în jurul Lunii în peste 50 de ani, a fost lansată cu succes. VIDEO

Pentru prima dată după mai bine de 5 decenii, NASA a trimis oameni într-o călătorie în jurul Lunii. De la centrul spațial din Florida, misiunea Artemis 2 a fost lansată cu succes. 

România a pierdut procesul cu Pfizer, în primă instanță. Cât costă vaccinurile anti-COVID comandate și anulate

Un tribunal din Bruxelles a decis miercuri, în primă instanță, că Polonia și România trebuie să achite sumele restante pentru vaccinurile anti-COVID comandate, în procesul cu Pfizer/BioNTech.

Guvernul a găsit o soluție să nu taie acciza la motorină: benzinăriile să compenseze „voluntar” prețurile cu 25 de bani

S-a ieftinit motorina la unele benzinării, cu 40 de bani, după ce miercuri a intrat în vigoare primul set de măsuri de pe piața carburanților.