După doi ani de pauză, la Opera din Cluj-Napoca s-a întins covorul roșu. Sute de persoane au participat la eveniment

×
Publicitate

Un bal organizat după model vienez a adus pe scenă soliști cu renume internațional, duete de excepție și, desigur, o invitație la vals.  

Ținutele spectatorilor au întregit atmosfera. Doamnele au purtat rochii de seară, bijuterii și blănuri, iar domnii costume elegante și papion.

În ținute inspirate de eleganța vieneză, oaspeții au pășit pe covorul roșu în sala Operei din Cluj-Napoca, transformată pentru o seară în salon de bal.

Femeie:Ne bucurăm să avem un așa spectacol la Cluj. Sper să fie pe măsura așteptărilor”.

Femeie: Experimentăm ceva nou. Să vedem cum este”.

R: Ce moment așteptați cel mai mult?

Femeie: Valsul".

Mezzosoprana Ramona Zaharia și tenorul Daniel Magdal au oferit, împreună cu ansamblul de balet și orchestra, un spectacol de excepție.

500 de persoane au participat la evenimentul de la Operă. Prețul unui bilet a fost de 300 de lei.

Florin Estefan, directorul Operei Naționale din Cluj-Napoca: „Este un eveniment care a devenit tradiție. Pentru că prima ediție a fost prin anii `80. Este evenimentul cel mai exuberant al Transilvaniei”.

Lucian Romașcanu, ministrul Culturii: „Mă bucur să văd că mediul privat și public își dau mâna să creeze acest eveniment special”.

După programul artistic, spectatorii au fost invitați la vals.

Articol recomandat de sport.ro
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Ce lovitură! Vor să aducă Barcelona în România pentru inaugurarea stadionului
Citește și...
Art Safari - ediția 11. Un Palat „doar pentru artă”, deschis pe timp de zi și de noapte, în inima Bucureștiului

Cu un concept unic ce presupune schimbarea completă a expozițiilor și experiențelor o dată la trei luni, primul sezon expozițional Art Safari 2023 va avea loc între 10 februarie și 14 mai în Palatul Dacia-România, situat pe Lipscani 18-20.

De „Ziua internațională a cititului împreună" a avut loc un maraton al poveștilor, la biblioteca județeană din Cluj

„Ziua internațională a cititului împreună" a fost o bună ocazie pentru ca cei mici să ia parte la un maraton al poveștilor, la biblioteca județeană "Octavian Goga" din Cluj.

Suma uriașă pe care a plătit-o muzeul d'Orsay din Paris pentru un tablou. Pictura a fost realizată acum 150 de ani

43 de milioane de euro. Atât a plătit muzeul d'Orsay din Paris pentru un tablou.  

Recomandări
Război politic după decizia CCR pe „amendamentul Fritz”. Surse: Nicușor Dan așteaptă motivarea înainte de a acționa

Decizia CCR pentru legea integrității aprinde scena politică. Președintele Nicușor Dan crede că argumentele pe care le-a invocat în sesizarea trimisă erau solide și așteaptă motivarea Curții.

România va exploata o sursă de energie cu potențial de 50 de ori mai mare decât Cernavodă. Ar putea acoperi tot consumul

Autoritățile pregătesc terenul pentru primele parcuri de turbine eoliene din largul Mării Negre. România are mare nevoie de soluții alternative de generare a energiei, mai ales în anii secetoși ca acesta. 

Cum s-ar putea aplica noua lege a salarizării. România riscă să piardă o parte din cei 770 de milioane de euro din PNRR

Continuă discuțiile pe noua lege a salarizării, miercuri urmând să aibă loc o nouă întâlnire la care partidele ar urma să primească o variantă a proiectului, explică surse de la Cotroceni.