Un copil de 5 ani din China a devenit cel mai tanar pilot din istorie

61378791

La numai 5 ani, tanarul He Yide priveste serios spre camera foto, imbracat in echipamentul de pilot, facand salutul militaresc catre fotograf.

Poreclit "Duoduo", He Yide a reusit sa stabileasca recent un record de invidiat, devenind cel mai tanar pilot din istorie, dupa ce a traversat la bordul unui avion de mici dimensiuni Parcul Wildlife din Beijing, scrie astazi publicatia britanica Mirror.co.uk.

Desi in spatele sau se afla un instructor de zbor, tanarul nu a avut nevoie de asistenta, reusind sa duca avionul Bee 3 de 100 de kilograme la sol in maxima siguranta.

Tanarul a intrat in ultimii ani in atentia presei internationale, dupa ce tatal sau, He Liesheng, a postat pe reteaua de socializare Weibo mai multe imagini si informatii despre antrenamentele extrem de dificile ale lui Yide. Intr-unul dintre videoclipuri, tanarul a fost surprins in timp ce alerga dezbracat la -13 grade in timp de ningea.

Articol recomandat de sport.ro
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
FOTO Fosta luptătoare din UFC și-a surprins fanii cu un pictorial interzis minorilor: ”Sunt puși, nu?”
Citește și...
Cea mai bună zi din ultimii trei ani pentru bursele europene joi. Pauza tarifară anunțată de Trump a contribuit la creșteri

Bursele europene au încheiat ziua de joi în creştere puternică, după ce preşedintele american Donald Trump a anunţat o suspendare temporară a noilor tarife impuse majorităţii partenerilor comerciali ai SUA, în pofida incertitudinilor. 

O femeie din Suceava a distrus cu pietre mașina unei polițiste. De ce s-a răzbunat pe agentă

O femeie din orașul sucevean Milișăuți a provocat distrugeri mașinii personale a unei polițiste, chiar în fața sediului de Poliție, supărată că a fost întreruptă în timpul unei partide de sex.

Și-a spălat adidașii cu detergent și i-a luat în picioare. L-a prins ploaia, iar pățania lui a devenit virală

Postarea unui tânăr care și-a spălat adidașii cu detergent, iar apoi aceștia au făcut clăbuci în ploaie, a devenit virală.

Recomandări
Surse: Nicușor Dan crede că România ar fi fost într-o situație mai bună dacă Guvernul Veștea ar fi trecut cu sprijinul AUR

Parlamentul intră în vacanța fără să fi votat un Guvern cu puteri depline. Iar președintele nu a desemnat un nou premier pentru că, spune el, nici unul dintre cei propuși de partide nu are șanse să adune voturile necesare.

Peste 400 de persoane moarte la „azilul groazei” din Bihor, găsite îngropate pe un câmp. Detalii șocante din ancheta DIICOT

Acuzații oribile vizează un nou azil al groazei descoperit în Bihor. O familie care îngrijea în mai multe cămine fără autorizație peste 400 de persoane vulnerabile este acuzată de procurorii DIICOT de trafic de persoane.

Furtuna a făcut ravagii în București și Ilfov: peste 900 de intervenții, un mort și Cod roșu de vijelie

O furtună violentă a lovit marți seară Bucureștiul și județul Ilfov, unde ANM a emis Cod roșu de vijelie, ploi torențiale și grindină.