Preliminariile Euro 2024. Tricolorii au obţinut doar o remiză cu Belarus, scor 0-0

fotbal romania
ACEBOOK/ ECHIPA NAȚIONALĂ DE FOTBAL A ROMÂNIE

Naţionala României a terminat la egalitate cu Belarus, scor 0-0, joi seară, pe stadionul Szusza Ferenc din Budapesta, în Grupa I de calificare la Campionatul European din 2024.

România a dominat partida de la Budapesta, disputată cu porţile închise, pe stadionul Ujpest, iar Stanciu a ratat prima ocazie a tricolorilor în minutul 9, din pasa lui Alibec. Elevii lui Edi Iordănescu au cerut şi un penalti, în minutul 17, dar arbitrul nu a acordat nimic. În minutul 54 Răzvan Marin a şutat bine de la distanţă, iar în minutul 68 Stanciu a trimis pe lângă poartă. Pe final, adversarii au presat şi Moldovan a scos şutul lui Kontsevoi, din minutul 86. Atacurile tricolore au fost sterile şi meciul s-a încheiat fără gol marcat.

LIVE TEXT - cele mai importante faze ale meciului

Meciul s-a încheiat 0-0.

A început repriza secundă!

Minutul 45 - Pauza.

Minutul 14 - Ocazie pentru România! Denis Alibec șutează de pe linia careului, Ignatovich respinge peste bara transversală.

Minutul 10 - Ocazie pentru România! Alibec îl găsește pe Stanciu în interiorul careului, însă șutul căpitanului României este respins în corner de portarul advers.

Meciul a început.

------

Partida are loc de la ora 21.45 şi se va disputa fără spectatori.

Belarus trebuie să joace meciurile considerate pe teren propriu pe teren neutru, ca urmare a sancţiunilor impuse de UEFA după invazia Rusiei în Ucraina.

Meciul va fi arbitrat de o brigadă din Norvegia, cu Espen Eskas la centru.

Aleşii lui Iordănescu pentru meciul cu Belarus

Selecţionerul Edward Iordănescu a ales cei 23 de jucători pentru partida cu Belarus, de la ora 21.45, din preliminariile Euro-2024.

1. Florin NIŢĂ • 2. Andrei RAŢIU • 3. Radu DRĂGUŞIN • 4. Bogdan RACOVIŢAN • 5. Vladimir SCRECIU • 6. Marius MARIN • 7. Denis ALIBEC • 8. Alexandru CICÂLDĂU • 9. Denis DRĂGUŞ • 10. Nicolae STANCIU • 11. Nicuşor BANCU • 12. Horaţiu MOLDOVAN • 13. Valentin MIHĂILĂ • 14. Ianis HAGI • 15. Andrei BURCĂ • 16. Ştefan TÂRNOVANU • 17. Florinel COMAN • 18. Răzvan MARIN • 19. Darius OLARU • 20. Dennis MAN • 21. Olimpiu MORUŢAN • 22. Louis MUNTEANU • 23. Deian SORESCU

Meciul are loc de la ora 21.45, la Budapesta, în preliminariile CE-2024, în grupa I.

NEWS ALERT Tragedie! Un fotbalist român a murit la doar 19 ani

Real Madrid a cucerit pentru a 15-a oară trofeul Champions League la fotbal, iar succesul spaniolilor l-a îmbogățit pe un român.

România a cucerit şapte medalii de aur și trei de argint la Europenele Under-19 de canotaj

Echipajele României au obţinut şapte medalii de aur la Campionatele Europene de canotaj pentru juniori (Under19) 2024 de la Kruszwica (Polonia).

Real Madrid a câștigat Liga Campionilor, după o finală de vis cu Borussia Dortmund. A 15-a "urecheată" pentru "Los Blancos"

Real Madrid este noua regină a Europei. Echipa spaniolă a câștigat, sâmbătă, pentru a 15-a oară în istorie, Liga Campionilor.

Greșeala fatală făcută de Bianca, Patrizia și Cristi. S-ar fi putut salva, probabil, din calea torentului ucigaș

Au fost găsite, duminică, trupurile celor două fete din România luate de ape vineri, în Italia, după o viitură pe râul Natisone.

După ani de întârzieri și miliarde pierdute, în România se lucrează pe toate tronsoanele de autostradă lipsă

„Pe drum spre Europa” partea I. Uniunea Europeană ne-a pus la dispoziție peste 20 de miliarde de euro din 2007 și până în prezent ca să ne modernizăm infrastructura.

Cum percep tinerii din Generația Z îmbătrânirea. „După 40 încolo deja este gata”

Într-o lume în care vârsta este privită de multe ori ca o barieră, un nou studiu aduce în discuție ideea că bătrânețea reprezintă, de fapt, mai mult o problemă de percepție.