Vin din nou ninsorile si viscolul peste noi. E cod galben

×
Codul embed a fost copiat

UPDATE: Chiar daca au trecut cele 9 zile ale babelor de martie, in care iarna ar fi trebuit sa-si scuture cojoacele primim o noua avertizare de cod galben.

 

Vizeaza Bucurestiul, plus 20 de judete si anunta toate relele: ninsori abundente, vant in rafale si multa zapada.

In Caras-Severin, Mehedinti, Gorj, Dolj, Olt, Valcea, Arges, Teleorman, Dambovita, Giurgiu, Ilfov, Prahova, Calarasi, Ialomita, Buzau, Braila, Constanta, Tulcea, Galati, Vrancea si Bucuresti va ninge si un nou strat de zapada se va asterne, insa avand in vedere ca va bate si vantul cu putere ninsoare va fi viscolita. In sud-vestul si sudul tarii vantul va sufla si cu 65 de kilometri pe ora.

In Dobrogea, precipitatiile vor fi si sub forma de lapovita sau ploaie si vor fi conditii de polei. Noua avertizare va fi valabila incepand cu ora 22:00 de miercuri seara si va lua sfarsit joi, la ora 20:00.

Citește și
Prognoza meteo pentru urmatoarele trei zile

Abia de sambata vremea da semne de imbunatatire insa temperaturile raman sub cele firesti pentru aceasta perioada. Daca in mod normal in martie ar trebui sa avem intre 5 si 10 celsius, la acest sfarsit de saptamana ne asteapta intre -1 grad si 7.

Sursa foto: INMH

Articol recomandat de sport.ro
Moartea lui Boupendza naște un scandal imens în China: „Inuman! Ne facem de rușine în fața lumii“
Moartea lui Boupendza naște un scandal imens în China: „Inuman! Ne facem de rușine în fața lumii“
Citește și...
Vremea rea isi face de cap in toata Europa
Vremea rea isi face de cap in toata Europa

UPDATE: Un val de frig polar traverseaza Spania, aducand cu el zapezi record pentru ultimii 25 de ani. Sub zapada e si Riviera franceza si nordul Greciei, in timp ce Atena a fost acoperita de o pulbere rosiatica adusa de o furtuna tocmai din Africa.

Prognoza meteo pentru urmatoarele trei zile
Prognoza meteo pentru urmatoarele trei zile

Azi va fi foarte frig si o sa mai ninga prin sud. Prin sud-est se anunta si intensificari ale vantului, iar maximele ajung la plus 5 grade.

Marea Neagra dezlantuita! Valuri de 6 metri in larg si porturi inchise!
Marea Neagra dezlantuita! Valuri de 6 metri in larg si porturi inchise!

"A turbat marea in larg", s-a auzit in statiile radio ale navelor din apropierea Portului Constanta, dupa ce valuri uriase au inceput sa se loveasca de vapoare, iar vantul a batut cu putere.

Recomandări
Ce măsuri drastice ar putea lua Guvernul după alegeri. Românii le-ar resimți direct. Și salariile ar fi vizate
Ce măsuri drastice ar putea lua Guvernul după alegeri. Românii le-ar resimți direct. Și salariile ar fi vizate

O instabilitate politică după alegeri ar putea duce la un dezastru economic, conform unor surse oficiale. Şi asta pentru că situaţia economică este deja extrem de gravă.

Shimbări majore în administrarea sutelor de miliarde de lei din Pilonul 2 și 3 de pensii. Ce opțiune nouă vor avea angajații
Shimbări majore în administrarea sutelor de miliarde de lei din Pilonul 2 și 3 de pensii. Ce opțiune nouă vor avea angajații

Statul va permite celor care administrează fondurile de pensii pilon 2 și 3 să investească un procent mai mare din banii oamenilor în acțiuni mai profitabile, dar și mai riscante.

Baza militară de la Kogălniceanu va deveni
Baza militară de la Kogălniceanu va deveni "hub strategic". Surse Agerpres: Acordurile România - SUA sunt adaptate permanent

Toate acordurile România - SUA, inclusiv cele care reglementează prezenţa militară americană în ţară, sunt în vigoare și sunt adaptate permanent la evoluţiile de securitate din mediul regional, au precizat surse din domeniul Apărării pentru Agerpres.