Proiect de lege: Eliminarea cvorumului de 50% la referendum, la revizuirea Constitutiei sa fie 30%

Referendum

Senatorul PSD Trifon Belacurencu a depus o initiativa legislativa care elimina conditia de cvorum la referendumul national.

El propune ca in cazul revizuirii Constitutiei conditia de validare sa fie participarea a cel putin 30% plus unul din alegatorii inscrisi in listele electorale permanente.

Senatorul PSD propune eliminarea din Legea referendumului a prevederii conform careia "referendumul este valabil daca la acesta participa cel putin jumatate plus unul din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente".

De asemenea, in cazul referendumului pentru revizuirea Constitutiei, initiativa legislativa propune stabilirea unei conditii de validare in situatia in care prezenta la urne este de cel putin 30% din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente.

"Referendumul pentru revizuirea Constitutiei este valabil daca la acesta participa cel putin 30% plus unu din numarul persoanelor inscrise in listele electorale permanente", se arata intr-un alineat nou propus pentru a fi introdus in Legea referendumului.

Citește și
David Cameron
Britanicii ar opta pentru iesirea din UE in cazul unui referendum organizat astazi

Totodata, senatorul social-democrat propune ca in cazul referendumului local conditia pentru validare sa fie participarea a cel putin jumatate plus unul dintre alegatorii din listele electorale permanente. In motivarea la proiectul de lege, Trifon Belacurencu sustine ca "in Romania nu exista motive intemeiate pentru care cvorumul sa nu fie eliminat in privinta referendumului".

"Romania a avut deja doua referendumuri unde vointa suverana a poporului roman a fost denaturata de existenta cvorumului, asimiland persoanele care se abtin cu partizanii votului negativ si promovand forme de boicot", arata Belacurencu.

Senatorul PSD a inregistrat propunerea legislativa pe 30 ianuarie, fiind singurul semnatar al proiectului de act normativ.

Presedintele Traian Basescu declara, in 23 ianuarie, ca poate fi o solutie reducerea pragului de cvorum pentru validarea referendumului la 30%, cu conditia sa fie create conditii sa voteze si pentru cei 3 milioane de romani din strainatate, prin introducerea votului prin corespondenta.

"Uite, o sa fiu foarte deschis, sa va spun ca poate fi o solutie. Sigur, se poate imagina un prag minim de 30%, da? Sa fie minim 30% din electorat prezent. Dar asta inseamna sa ai un 30% curat, adica sa creezi conditii pentru cei trei milioane care sunt in listele electorale aici, dar care nu merg si e corect sa nu mearga 500 de kilometri pana la prima sectie de votare ca sa-si puna votul, sa creezi conditii ca cei 3 milioane sa voteze prin corespondenta. Deci, cred ca este o solutie, cu conditia ca, din punct de vedere electoral, chiar sa materializam ceea ce scrie in Constitutie, ca statul este obligat sa creeze conditii ca oamenii sa voteze", a afirmat Basescu.

El a aratat ca nu sunt suficiente cele 300 de sectii de votare pentru romanii din strainatate, 90% din cei 3 milioane fiind nevoiti sa parcurga sute de kilometri pentru a putea sa voteze, comparativ cu cetatenii din tara care nu merg de multe ori nici 100 de metri pana la sectia de votare.

"Deci, cred ca se poate cobori pragul, se poate desfiinta pragul sau se poate face un prag rezonabil, 30% din lista electorala, dar sa creezi conditii celor trei milioane sa voteze", a mai spus Basescu.

"Am spus ca nu ne mai putem imagina nici referendumul pentru Constitutie, nici alegerile pentru presedintele Romaniei fara sa gasim solutia ca cei 3 milioane de romani care lucreaza in strainatate sa poata vota, deci votul prin corespondenta, care trebuie introdus", a afirmat Basescu.

Articol recomandat de sport.ro
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Georgina, logodnica lui CR7, postare de 5 stele pe rețelele social media: ”BOOM! / Preciosa”
Citește și...
Referendumul privind centrala nucleara din Bulgaria, invalidat din cauza participarii reduse la vot
Referendumul privind centrala nucleara din Bulgaria, invalidat din cauza participarii reduse la vot

Referendumul privind energia nucleara din Bulgaria a aratat, duminica, existenta unei majoritati covarsitoare in favoarea centralelor atomice, insa a fost invalidat din cauza unei participari foarte reduse.

Britanicii ar opta pentru iesirea din UE in cazul unui referendum organizat astazi
Britanicii ar opta pentru iesirea din UE in cazul unui referendum organizat astazi

Britanicii ar alege sa paraseasca Uniunea Europeana daca referendumul promis de premierul David Cameron ar fi organizat astazi, arata un sondaj publicat vineri de cotidianul The Times si citat de AFP.

CC aminteste argumentele pentru care a declarat neconstitutionala Legea uninominalului pur
CC aminteste argumentele pentru care a declarat neconstitutionala Legea uninominalului pur

CC aminteste, intr-un comunicat de joi, argumentele pentru care, in luna iunie, a declarat neconstitutionala legea uninominalului pur.

Recomandări
”Aceasta este suma de bani europeni pe care o așteptăm să intre în contul României”. Anunțul ministrului Proiectelor Europene
”Aceasta este suma de bani europeni pe care o așteptăm să intre în contul României”. Anunțul ministrului Proiectelor Europene

Ministrul Investiţiilor şi Proiectelor Europene, Dragoş Pîslaru, a anunţat că a fost depusă cea de-a patra cerere de plată din PNRR, în valoare de peste 2.62 miliarde de euro.  

Atac rusesc cu rachetă balistică în Odesa. Șapte persoane au murit, iar 15 au fost rănite în zona portuară
Atac rusesc cu rachetă balistică în Odesa. Șapte persoane au murit, iar 15 au fost rănite în zona portuară

Un atac lansat de Rusia cu o rachetă balistică a făcut şapte morţi şi 15 răniţi în regiunea ucraineană Odesa, la Marea Neagră, a anunţat vineri guvernatorul local, adăugând că atacul a vizat infrastructurile portuare, notează AFP.

 

Un fost prinț apare într-o fotografie controversată în dosarele Epstein. Documentele publicate stârnesc reacții dure
Un fost prinț apare într-o fotografie controversată în dosarele Epstein. Documentele publicate stârnesc reacții dure

Andrew Mountbatten-Windsor pare să fie surprins într-o fotografie întins peste picioarele a cinci persoane, cu capul aproape de poala unei femei, în cel mai recent set de documente publicate în legătură cu pedofilul Jeffrey Epstein.