Kiev: In Donbas lupta 42.000 de rebeli si rusi, cu 500 de tancuri, echivalentul fortelor armate ale unei tari europene medii

donetk

Guvernul ucrainean a afirmat luni ca armata sa se confrunta cu o forta de peste 42.000 de combatanti, din care trei sferturi sunt rebeli si un sfert soldati rusi, ce beneficiaza de sprijinul a peste 500 de tancuri

Aceste dotari reprezinta echivalentul fortelor armate ale unei “tari europene medii”, relateaza France Presse.

Militarii si voluntarii ucraineni angajati in luptele din estul tarii se confrunta cu o forta totala de “42.500 de oameni”, compusa in principal din rebeli si soldati ai fortelor regulate ale armatei ruse, a declarat ministrul ucrainean al apararii, Stepan Poltorak, in timpul unei reuniuni a Consiliului interparlamentar Ucraina-NATO.

Dintre acestia, rebelii reprezinta 33.000 de persoane, a precizat ministrul, lasand sa se inteleaga ca numarul fortelor regulate ruse se apropie de 10.000 de persoane, relateaza Agerpres.

Fortele care se opun trupelor guvernamentale in estul Ucrainei au la dispozitie 556 de tancuri si numeroase piese de artilerie, a indicat Stepan Poltorak.

Citește și
racheta rusia
Senator american: "Romania este foarte ingrijorata in legatura cu actiunile provocatoare ale Rusiei"

“Un astfel de numar de arme este suficient pentru a inarma un stat european mediu”, a rezumat ministrul ucrainean, acuzand Rusia de a fi “principalul organizator si sponsor al conflictului” din estul Ucrainei.

De luni de zile, Kievul si Occidentul acuza Rusia ca livreaza arme separatistilor si desfasoara trupe regulate in estul teritoriului ucrainean.

In pofida multiplicarii probelor privind participarea soldatilor rusi, Moscova dezminte orice implicare in conflictul care s-a soldat deja cu peste 6.400 de morti din aprilie 2014 si pana acum, admitand prezenta unor “voluntari” rusi care ar plecat din proprie vointa sa lupte de partea separatistilor.

Doi rusi capturati la 16 mai au recunoscut ca sunt soldati activi intr-o misiune de recunoastere, potrivit Organizatiei pentru Securitatea si Cooperare in Europa (OSCE), in timp ce Moscova afirma ca ei sunt “fosti militari”.

Pentru Kiev, capturarea celor doi soldati este o “proba incontestabila” a implicarii trupelor ruse in conflict.

Ministrul ucrainean al apararii a declarat, intre altele, ca omologul sau rus Serghei Soigu refuza sa comunice cu el.

“Am incercat de mai multe ori sa vorbeasca cu ministrul Soigu, dar a fost tot timpul foarte ocupat si nu a acceptat”, a remarcat Stepan Poltorak
 

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
NEWS ALERT Tragedie! A murit pe teren, chiar în timpul meciului, dintr-un motiv bizar
Citește și...
Liderii G7, inflexibili fata de Rusia si uniti contra terorismului.Obama: Putin incearca sa refaca gloria imperiului sovietic
Liderii G7, inflexibili fata de Rusia si uniti contra terorismului.Obama: Putin incearca sa refaca gloria imperiului sovietic

Inflexibili fata de Moscova si uniti in fata terorismului. Asa s-au declarat liderii marilor puteri, cel putin in comunicatul final, la incheierea summitului G7, desfasurat in ultimele doua zile, intr-un castel din Alpii bavarezi.

Senator american:
Senator american: "Romania este foarte ingrijorata in legatura cu actiunile provocatoare ale Rusiei"

Senatoarea americana Deb Fischer a declarat ca Estonia si Romania s-au aratat extrem de ingrijorate in legatura cu actiunile provocatoare ale Rusiei, demonstrate in special in conflictul din Ucraina, informeaza Agerpres.

Recomandări
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video
Ninge viscolit în munți: DRDP Craiova intervine cu utilaje, Oltenia sub cod galben de ninsori și vânt | Video

Direcţia Regională de Drumuri şi Poduri Craiova trasmite joi dimineaţă că în zonele montane ninge viscolit, fapt ce îngreunează acţiunile de deszăpezire.

Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an 2026 extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”
Nadia Comăneci, mesaj emoționant de Crăciun: „Să aveţi un an 2026 extraordinar. Sărbători frumoase alături de cei dragi”

Nadia Comăneci, cel mai titrat sportiv român la Jocurile Olimpice, a postat în social media un mesaj de Sărbători, în care menţionează faptul că urmează un an olimpic.

 

Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”
Medicul Adrian Marinescu avertizează: ”Avem 70-80 de pacienţi cu gripă în fiecare zi, poate chiar şi mai mult”

Numărul cazurilor de gripă în București s-a mărit în această perioadă, ajungând la aproximativ 80 de persoane care se prezintă într-o zi la camera de gardă, afirmă Dr. Adrian Marinescu, managerul Institutului de Boli Infecţioase Matei Balş din Capitală.