Coreea de Sud a plasat, cu succes, un satelit pe orbita. VIDEO

×
Codul embed a fost copiat

Coreea de Sud a reusit miercuri sa plaseze un satelit pe orbita, intrand astfel in clubul puterilor in domeniul spatial din Asia.

Lansatorul de 140 de tone de tip KSLV-I (Korea Space Launch Vehicle), de conceptie ruso-coreeana, a decolat la ora locala 6.00 (9.00, ora Romaniei) de la baza Naro (sud), si-a mentinut traiectoria timp de noua minute si a plasat pe orbita satelitul STSAT-2C, destinat culegerii de date despre radiatiile cosmice.

Cercetatori si oficiali reuniti la Centrul spatial Naro au salutat acest succes aplaudand si imbratisandu-se.

"Racheta cu raza lunga de actiune a plasat, in mod victorios, satelitul stiintific pe orbita", a declarat pentru presa ministrul pentru stiinta Lee Ju-ho, evocand "un succes al intregului popor" sud-coreean.

Lansarea a fost amanata pentru octombrie, iar ulterior la sfarsitul lui noiembrie, din cauza unor probleme la nivelul primei trepte, ruse, respectiv la nivelul celei de a doua trepte, sud-coreene. "Acest succes relanseaza programul spatial al tarii", al carui "principal motor este prestigiul national", a apreciat Morris Jones, un specialist.

Citește și
Satelit lansat din China
China a plasat pe orbita un satelit de observare al Venezuelei. VIDEO

Coreea de Sud are ambitia sa dezvolte, pana in 2021, o racheta cu trei trepte, de fabricatie suta la suta sud-coreeana, capabila sa transporte o incarcatura de 1,5 tone. Primele doua teste s-au soldat cu esecuri. Aceasta a treia incercare sud-coreeana era ultima prevazuta in cadrul unui parteneriat ruso-coreean, Moscova acceptand sa furnizeze prima treapta pentru un numar maxim de trei rachete.

In 2009, lansatorul a atins orbita, dar o defectiune a impiedicat plasarea satelitului. in 2010, racheta cu raza lunga de actiune a explodat in zbor. Ambitiile in domeniul spatial ale Coreei de Sud au fost mult timp blocate de temerea aliatului sau american ca acestea ar putea alimenta o cursa a inarmarii in Peninsula Coreea.

Ironia face ca nord-coreeni sa ii intreaca pe sud-coreeni. Phenianul a reusit sa lanseze o racheta cu raza lunga de actiune si sa plaseze un satelit pe orbita la 12 decembrie. Totusi, acest satelit ar fi "adormit". Coreea de Sud si occidentalii apreciaza ca tirul rachetei nord-coreene este un tir deghizat de racheta balistica, incalcand rezolutiile Consiliului de Securitate al ONU.

Consiliul, la initiativa Washingtonului, sustinut in mod neasteptat de catre Beijing, a extins sanctiunile adoptate in 2006 si 2009. Ca represalii, Phenianul a anuntat ca intentioneaza sa efectueze al treilea test nuclear.

Atat Seulul, cat si Phenianul urmeaza sa confirme faptul ca stapanesc domeniul din punct de vedere tehnologic, pentru a putea pretinde sa se alature Chinei, Indiei si Japoniei, tari asiatice capabile sa lanseze sateliti in spatiu in mod fiabil si repetat.

Dezvoltarea unui lansator sud-coreean cu destinatie comerciala "va necesita cel putin sapte ani", potrivit lui Morris Jones.

Articol recomandat de sport.ro
NEWS ALERT Se pregătește cel mai tare transfer din fotbal: 275.000.000€
NEWS ALERT Se pregătește cel mai tare transfer din fotbal: 275.000.000€
Citește și...
FOTO. Traiectoria rachetei nord-coreene. Consiliul de securitate al ONU s-a reunit dupa anunt
FOTO. Traiectoria rachetei nord-coreene. Consiliul de securitate al ONU s-a reunit dupa anunt

Coreea de Nord a lansat miercuri o racheta pentru a pune pe orbita un satelit civil de observare terestra, potrivit regimului comunist, dar care constituie un nou test de racheta balistica, potrivit comunitatii internationale.

China a plasat pe orbita un satelit de observare al Venezuelei. VIDEO
China a plasat pe orbita un satelit de observare al Venezuelei. VIDEO

Un satelit venezuelean de observare a fost lansat sambata in spatiu de o racheta chineza de tip "Mars Lung". Amplasarea pe orbita a acestuia s-a desfasurat fara incidente, a anuntat agentia China Noua, relateaza AFP. 

De astazi, avem si noi un satelit. E drept ca e mic, dar este in stare sa faca o multime de lucruri
De astazi, avem si noi un satelit. E drept ca e mic, dar este in stare sa faca o multime de lucruri

Este vorba despre nanosatelitul Goliat, care a fost plasat azi pe orbita, de o racheta europeana lansata din Guyana Franceza.

Recomandări
Ninsori și viscol în toată țara. ANM a emis cod galben și portocaliu. HARTĂ
Ninsori și viscol în toată țara. ANM a emis cod galben și portocaliu. HARTĂ

Meteorologii au prelungit avertizarea de vreme deosebit de rece, brumă şi îngheţ la sol şi intensificări ale vântului, până vineri seară.

Surse: Unii lideri ai USR vor să îi retragă sprijinul politic Elenei Lasconi, din cauza rezultatelor slabe din sondaje
Surse: Unii lideri ai USR vor să îi retragă sprijinul politic Elenei Lasconi, din cauza rezultatelor slabe din sondaje

Surse din Uniunea Salvați România (USR) au precizat pentru Știrile Pro TV că liderii partidului se află la această oră într-o ședință a Biroului Permanent Național, în care ar putea decide retragerea sprijinului politic pentru Elena Lasconi.

Judecătorii, nemulțumiți de micșorarea pensiilor speciale: Cer ca pensia să fie egală cu salariul, că așa e și în SUA
Judecătorii, nemulțumiți de micșorarea pensiilor speciale: Cer ca pensia să fie egală cu salariul, că așa e și în SUA

Asociaţia Forumul Judecătorilor din România critică legile Justiției din 2022, subliniind faptul că oamenii politici modifică condițiile în care magistrații ies la pensie în preajma alegerilor.