Vicepresedintele Curtii de Apel Timisoara, retinut de DNA pentru o mita de 50.000 de euro

×
Codul embed a fost copiat

Suspiciuni de coruptie la cel mai inalt nivel zguduie din temelii Curtea de Apel din Timisoara. Vicepresedintele institutiei, judecatorul Catalin Serban, a fost retinut miercuri noapte, in urma unui flagrant pus la cale de procurorii DNA.

Acestia sustin ca magistratul urma sa primeasca 50.000 de euro, pentru a da o solutie favorabila intr-un dosar.

In acest caz scandalos sunt implicati nevasta judecatorului, de meserie notar, seful politiei din localitatea Moldova Noua, dar si un consilier judetean.

Nevasta judecatorului Nicolae Serban a fost audiata dupa ce ar fi primit 50.000 de euro, in numele sotului sau. In schimbul acestei sume, magistratul, vicepresedinte la Curtea de Apel Timisoara, urma sa rezolve favorabil un dosar comercial.

Anchetatorii nu au spus cine este omul de afaceri dispus sa dea o mica avere. Cert este banii au fost inmanati unui consilier judetean din Caras Severin, Iacob Chisarau.

Citește și
George Costin
Stenograme. George Costin, despre MITA pe certificatele de revolutionari: "Unde-s carnatii mei?"

Consilierul i-a cerut apoi ajutorul sefului politiei din Moldova Noua. Impreuna au stabilit o intalnire cu doamna Serban, notar de meserie.

Odata ajunsi in Timisoara, denuntatorul si seful politiei din Moldova Noua s-au intalnit cu sotia judecatorului intr-un spatiu public. Unul dintre ei a devenit, se pare, suspicios

Surse din ancheta confirma ca cel care a dat pontul a fost consilierul judetean Iacob Chisarau.

Consilier era deja in vizorul politistilor, dupa ce anul trecut a intrat cu masina pe contrasens si a omorat trei tineri.

Judecatorul Serban a fost adus pentru audieri la Bucuresti.

 

Nicolae Catalin Serban este vicepresedinte al Curtii de Apel Timisoara de 6 ani. El a ocupat postul prin concurs si este deja la cel de-al doilea mandat.

Conform ultimei declaratii de avere, detine un teren de 316 metri patrati, cumparat in urma cu doi ani, o casa de 200 de metri patrati si doua autoturisme.

Castiga anual peste 124.000 de lei, dar are si un credit de 93.500 de euro. Serban preda la Universitatea Tehnica din Cluj, dar si la Scoala Nationala de Grefieri din Bucuresti.

Articol recomandat de sport.ro
Așa arată Cuplul care a șocat pe toată lumea s-a despărțit după o săptămână: ”E mai bine pentru amândoi”
Așa arată Cuplul care a șocat pe toată lumea s-a despărțit după o săptămână: ”E mai bine pentru amândoi”
Citește și...
Mai multi politisti de la Politia Rutiera Cluj, cercetati pentru luare de mita
Mai multi politisti de la Politia Rutiera Cluj, cercetati pentru luare de mita

Opt angajati ai Politiei Rutiere sunt cercetati pentru luare de mita, iar ofiterii DGA fac perchezitii in casele lor. Sunt banuiti ca faceau intelegeri cu soferii pe care ii prindeau ca depasesc viteza legala, bineinteles, contracost.

Stenograme. George Costin, despre MITA pe certificatele de revolutionari:
Stenograme. George Costin, despre MITA pe certificatele de revolutionari: "Unde-s carnatii mei?"

Fostul secretar de stat pe problemele revolutionarilor George Costin i-a cerut lui Mihai Bolocan, arestat alaturi de el pentru coruptie, sa-i spuna persoanele care n-au platit contractele de reprezentare, folosind pentru bani termenul cifrat de "carnati".

Pretul murdar cerut de un angajat al statului pentru moldovenii carora le
Pretul murdar cerut de un angajat al statului pentru moldovenii carora le "vindea" cetatenia romana

Detalii socante ies la iveala in scandalul functionarilor care au luat mita de la mii de moldoveni ca sa le "vanda" cetatenia romana: un angajat de la Evidenta Populatiei - Sectorul 1, pretindea favoruri sexuale, pe langa bani.

Recomandări
Ger cumplit în toată țara și ninsori în următoarele zile. Temperaturile scad până la -19 grade. ANM a emis cod galben
Ger cumplit în toată țara și ninsori în următoarele zile. Temperaturile scad până la -19 grade. ANM a emis cod galben

Meteorologii au emis mai multe atenționări de Cod Galben pentru zilele următoare. Vom avea parte de ger extrem, temperaturi deosebit de scăzute și ninsori locale.

Dacia și Renault, amendate de Consiliul Concurenței. Companiile s-ar fi înțeles să nu-și fure angajații
Dacia și Renault, amendate de Consiliul Concurenței. Companiile s-ar fi înțeles să nu-și fure angajații

Consiliul Concurenței anunță că a amendat opt companii, printre care Automobile Dacia și Renault Technologie Roumanie pentru practici ilegale pe piața muncii.

„E ca o zonă de război, străzile sunt pline de sânge”. Regimul de la Teheran reprimă brutal protestele: Peste 500 de morți
„E ca o zonă de război, străzile sunt pline de sânge”. Regimul de la Teheran reprimă brutal protestele: Peste 500 de morți

În Iran, protestatarii continuă să iasă în stradă, în ciuda represiunii brutale. Pe rețelele de socializare au apărut imagini în care din mulțime se aud voci care cer ajutor în limba engleză.