Noile amenzi ii sperie pe soferi.Ce face diferenta intre o sanctiune de 1.575 de lei si una de 7.500

×
Publicitate

In timp ce agentii vad in aceste schimbari singura modalitate de a-i potoli pe soferii certati cu legea, acestia din urma nu vor sa accepte modificarile.

Nici nu este de mirare, avand in vedere ca sanctiunile pot ajunge pana la 7.500 de lei, iar neplata lor duce la suspendarea permisului.

Soferii care tot trec prin fata pietonilor fara sa ii lase sa traverseze ar trebui sa ramana fara permis 4 luni si sa fie amendati cu 1.575 de lei, conform propunerii facute de Ministerul de Interne.

Sanctiunea poate urca insa pana la 100 de puncte, adica 7.500 de lei, in functie de atitudinea pe care soferii o au in fata politistilor, gravitatea faptei sau urmarile ei.

De exemplu, daca soseaua are trei benzi, pietonul se afla pe prima banda, iar soferul pe a treia, adica riscul de accident este scazut, atunci sanctiunea va fi minima. Daca vorbim insa de un drum cu o singura banda pe sens iar masina trece milimetric pe langa pieton, atunci soferul risca amenda maxima, adica 7.500 de lei.

La fel de dur ar putea fi sanctionati si cei care se urca bauti la volan sau cei care au depasit limita admisa de viteza cu peste 60 de kilometri la ora.

Daca parerile soferilor sunt impartite, politistii stiu una si buna.

"Atata vreme cat conducatorul nu este constient ca nerespectarea unei norme rutiere atrage dupa sine si o penalitate nu va fi constient in a o respecta", sustine Comisar Sef Paul Toma.

Daca propunerile inaintate de Ministerul de Interne vor fi aprobate, vom avea sanctiuni foarte mari pentru cei care nu dau prioritate pietonilor, conduc bauti sau cu viteza excesiva. Amenda poate fi achitata direct politistului sau la o unitate CEC.

Soferii pot contesta sanctiunea in instanta, dar Ministerul vrea sa ii oblige sa o plateasca in termen de 90 de zile sau dupa ce judecatorii au decis ca sunt vinovati. Altfel, isi pierd permisul.

40% din accidentele grave sunt produse de soferi beti sau care nu le-au acordat prioritate pietonilor. Cu acest argument, dar si multe altele, Ministerul de Interne va trimite proiectul la Guvern peste 30 de zile.

Articol recomandat de sport.ro
Apare mașina mai ieftină decât Dacia! Cât costă și câte locuri va avea
Apare mașina mai ieftină decât Dacia! Cât costă și câte locuri va avea
Citește și...
Cristian Mungiu: Am dat, cred, peste singurul francez din Franţa care nu ştia ce e un Palme d'Or

Regizorul Cristian Mungiu a povestit, duminică seară, la întoarcerea în România, cum a trecut de scannerul din aeroportul din Franţa cu premiul Palme d'Or, pe care l-a obţinut la Cannes, în Franța.

Cristian Mungiu: E un pic stânjenitor că 20 de ani după ce am luat primul Palme d'Or noi nu avem încă o sală de premieră

Regizorul Cristian Mungiu a declarat, duminică seară, la revenirea de la Cannes, unde filmul său „Fjord” a obţinut premiul Palme d'Or, că este „un pic stânjenitor” că 20 de ani după ce a luat primul Palme d'Or să nu existe încă o sală de premieră.

Marius Bodnariu, despre filmul „Fjord” inspirat din cazul familiei sale: „Nu este doar o opinie, ci un studiu întemeiat”

Marius Bodnariu, al cărui caz a inspirat filmul „Fjord”, premiat cu Palme d’Or la Cannes, a declarat că regizorul Cristian Mungiu a făcut un studiu temeinic înaintea realizării peliculei și că aceasta „nu este doar o opinie, ci un studiu întemeiat”.

Recomandări
”Neptun Deep”, cea mai mare exploatare offshore din istoria României. Mii de oameni lucrează non-stop în Marea Neagră

România, te iubesc! Cel mai mare zăcământ al României, partea I. Luna aceasta a intrat în linie dreaptă una dintre cele mai complexe lucrări de infrastructură realizate vreodată în istoria României.

Cannes 2026. Cum a ajuns Sebastian Stan să lucreze cu Cristian Mungiu: ”Am fost curioși în legătură cu stilul lui de lucru”

Triumf românesc la Cannes! Filmul lui Cristian Mungiu, „Fjord”, cu Sebastian Stan în rol principal, a câștigat marele premiu, Palme d’Or, la aproape două decenii după alt succes al regizorului nostru, la același festival prestigios.

VIDEO. Imagini terifiante din Kiev, după atacul Rusiei cu racheta hipersonică Oreșnik. Cum arată acum capitala ucraineană

Centrul orașului Kiev, capitala Ucrainei, era devastat, duminică, după atacul distrugător al Rusiei, realizat în noaptea de sâmbătă spre duminică, cu mai multe drone și rachete de mai multe tipuri, printre care și temuta rachetă hipersonică Oreșnik.